• Arama

Fotoğraflarda Harika Görünmenizi Sağlayacak 7 Profesyonel Öneri

Fotoğraflarda en güzel şekilde çıkabilmeniz için poz önerilerini inceleyin ve fotoğraf çekilirken en doğru pozları günlük hayatınızda uygulayın.

Üniversitede başlayan fotoğraf merakı, iş hayatına başladığı ilk yıllarda da devam eden ve çeşitli dergilerde içerik ve moda editörlüğü yaptıktan sonra, moda fotoğrafçılığı yapmaya başlayan Ege İşlek, fotoğrafçılık kariyerine oyuncu portreleri çekerek devam ediyor. Bugüne kadar sektörün önde gelen birçok oyuncusunu fotoğraflayan İşlek, İstanbul’da profesyonel headshot fotoğrafçılığı yapan ilk isim. Fotoğrafçılığın yanı sıra birçok projede görsel ve yaratıcı danışmanlık yapan İşlek, fotoğraflarda hayal ettiğimiz gibi görünmemize yardımcı olacak poz önerilerini OGGUSTO okuyucuları için paylaştı.

 

 • 1/8
  Görüntülü konuşmalarda mükemmel görünmenin yollarını keşfedin

  Günümüzde toplantı uygulamaları ile yapılan görüntülü konuşmalar son derece arttı. Fotoğtaflardaki gibi görüntülü konuşmaların birçok yolu var. En önemli adım ışığınızı doğru konumlandırmak.

  Hava karanlıksa ve gün ışığınız yeterli değilse, evde kendinize bir ışık kurulumu yapmanız gerekebilir. Bunun için yüzünüze direkt gelen ışıklardan kaçının. Masa lambanızı duvara doğru cevirin ve ışığın duvara yansıtın. Duvara çarpıp dönen ışık, yüzünüzün homojen bir biçimde aydınlanmasını sağlayacaktır. 

  Tavan ışığınızı açmaktan çekinmeyin, ancak asıl ışığın kameranın arkasından gelen ışık olmasına özen gösterin.  Ters ışığa dikkat edin! Işık arkanızdan gelmesin, yüzünüz her zaman ışığın geldiği yöne dönük olsun. Bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, kendinize bir ring light edinebilirsiniz.

 • 2/8
  Aşağı bakarak soğuk, yukarı bakarak sıcak bir poz yakalayabilirsiniz

  Fotoğraflarda başınızı nasıl pozisyonladığınız önemli. Örneğin, başınızı yukarı kaldırırsanız bakışlarınız soğur, aşağı eğerseniz bakışlarınız ısınır (kuzey ve güney mantığı gibi düşünebilirsiniz). Vücudunuzun konumlandırması için de şunu söyleyebilirim; spor yapan kişilerin duruşu çok fark ediyor. O yüzden doğru duruş ve düzgün bir postür için yoga ve pilates gibi bir spor yapmanızı öneririm.

 • 3/8
  Daha iyi görünen tarafınızı bulun

  Fotoğraflarda, başınızı hafif yana eğerek daha romantik bir poz yaratabilirsiniz. Bir de yüzümüz simetrik olmadığı için, herkesin mutlaka daha iyi göründüğü bir tarafı vardır. Poz verirken hafif yan donüp, yüzünüzün daha iyi görünen tarafını kameraya çevirin. Daha iyi görünen tarafınızı bulmak için öncesinde birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

 • 4/8
  Kollarınız kontrol altında olsun

  Kollarınızın kontrolü elinizde olsun. Aşağıya doğru, dümdüz sarkıttığınız kollarınız, sizi düşük omuzlu göstereceği için, en kolay çözüm ceplerinizi kullanmak olacaktır.

 • 5/8
  Kendinizi sabote etmeyin ve enerjinizi harekete geçirin

  Konu fotoğraf çektirmek olduğunda insanlar ikiye ayrılır; “ben hep kötü çıkıyorum zaten,” diyenler ve her karede iyi çıktığını bilerek, hazırda bulunan pozlarından birini sergileyenler. En önemlisi fotoğraf çekildiğiniz sıradaki enerjinizdir, çünkü bu enerji fotoğrafa gözünüzden yansır. Derin bir nefes alın, nefesinizi ağzınızdan verirken, konsantre olup içinizdeki güzel enerjiyi gözlerinize taşıyacak şekilde kocaman gülümseyin.

 • 6/8
  Fotojenik insan yoktur, çalışılmış poz vardır

  Poz çalışın. Aynada kendinizle flört edin, sonra bu hissi fotoğraflardaki pozlarınıza taşıyın. ‘En iyi fotoğraf, haberin yokken çekilmiş fotoğraftır’ klişesini düşünün; sonuçta o kare çekilmeden önce orada bir saç, makyaj veya styling uzmanı yoktu. Fotoğrafı beğenmenizin asıl sebebi o kareye yansıyan gerçek histir. Kısaca; bir his yaratın ve onunla poz verin. Bir de poz verirken bir objeden yararlanmak işinizi kolaylaştırır; üzerinizdeki tişört, saçınız, kemeriniz veya elinizdeki bir obje gibi.

 • 7/8
  Boynunuzun daha sıkı, yüzünüzün daha ince ve uzun görünmesini istiyorsanız...

  Dudaklarınızı aralık bırakmak bakışlarınıza daha derin bir anlam yükler ve yüzünüzün daha ince uzun çıkmasını sağlar. Boynunuzda belirgin olduğunu düşündüğünüz ek katlardan kurtulmak için de vücudunuzu öne doğru eğerek çenenizi yukarı kaldırabilirsiniz.

 • 8/8
  Acil durumlar için kurtarıcı pozunuz...

  Tüm bunları deneyecek fırsatınız yoksa, bilinen en eski klişeyi kullanın, her ortamda sizi kurtarır; chin up, open ur mouth (çene yukarda ve ağzınız hafif aralık).