• Arama

İstanbul Moda Haftası 2018 Sonbahar Kış Defilelerinden Öne Çıkanlar

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 11. sezonunda; 32 marka ve tasarımcı 2018/19 sonbahar kış koleksiyonlarını tanıtıyor.

27-30 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Moda Haftası’nda öne çıkanlar...

 • 1/25
  URUN

  Ece Kavran, yaratıcısı olduğu ‘URUN’ ile Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da çocukluk dönemini, ilkleri sahneye taşıdı ve dedesi Osman Kavran’a tribute yaptı. İlhamını minimal kesimlerden ve geçmişten alan ‘URUN’un Sonbahar/Kış koleksiyonunu sahneye taşıyan Kavran, bu kez mimari çizgileri ve alışılagelmemiş materyalleri ön plana çıkararak tüm zamanların koleksiyonunu herkesin beğenisine sundu. Siyah, kırmızı, yeşil, ekru ve mor renklerinin hakim olduğu koleksiyonda ipekler başrolü üstlenerek izleyicilerden tam not aldı.

   

 • 2/25
  Gökhan Yavaş

  Gökhan Yavaş, 2016 yılında Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda ikinci olduktan sonra 2017 yılında kurduğu markası ‘Gökhan Yavaş’ ile ilk defilesini Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleştirdi. Sonbahar- Kış 2018/2019 koleksiyonu “RELOADED” ile karşımıza çıkan Gökhan Yavaş, ilhamını 80’li yılların bitmek bilmeyen kendine has tarzı, yeraltı kültürü, neon ihtişamından alıyor. Canlı ve iddialı renklerin kullanıldığı koleksiyonda, farklı kumaş ve materyallerin birleşiminin yanı sıra; slogan, emoji ve işleme gibi detaylar da göze çarpıyor. 

 • 3/25
  Şiyar Akboğa

  Şiyar Akboğa’nın Japon çizgilerini yorumladığı 2018-2019 Sonbahar/Kış defilesi, İstanbul Moda Haftası’nın ilk gününde gerçekleşti. Tasarımcının ¨Modern Fütürizm¨ adlı defilesi, izleyenlerden tam not aldı.

 • 4/25
  Raşit Bağzıbağlı

  Raşit Bağzıbağlı’nın 10. yılını kutladığı defilesi Shangri-La Bosphorus’ta gerçekleşti. Bağzıbağlı’nın 10 yıl içerisindeki en özel tasarımlarının harmanlandığı bu koleksiyon 70’li ve 80’li yıllardan ilham alınarak tasarlandı. Bol işlemeli vatkalı ve pırıltılının ön planda olduğu  40 parçalık özel koleksiyonda güçlü ve asil kadınlar portre edildi. Tek omuzlar ve parlak kumaşların dikkat çektiği defile, muhteşem atmosferiyle de oldukça beğeni topladı. 

 • 5/25
  Lug Von Siga

  Bugüne kadar hazırladığı koleksiyonlarda ilham aldığı kişileri İstanbul ile harmanlayan Gül Ağış, Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için Kyoto’yu İstanbul’a getiriyor. Her iki kültürün birleştirici ve ayırıcı özellikleri, markanın kendine has silüetleri ve kumaş kombinasyonlarında bir araya gelerek simetrik formları, Japon-Türk desenleriyle buluşturuyor. 70’li yılların sonu, 80’lerin başına gönderme yapan bu formlar, mat ve parlak yüzeylerin iç içe geçtiği eklektik dokular oluşturuyor. Koleksiyon parçaları, ince süslemelerle modern bir form oluştururken, aynı zamanda hikayesiyle de Lug Von Siga markasının DNA’sını yansıtıyor.

 • 6/25
  Miin by Kadir Kılıç

  Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul 2. gününde açılışı ¨Miin by Kadir Kılıç¨ defilesi ile yaptı. Koleksiyonlarında hazırladığı fonksiyonel, alışılmadık ve deneysel tasarımları ile ön plana çıkan Kadir Kılıç, ‘BLACK FISH’ adını verdiği  yeni koleksiyonunda; deniz altı dünyasındaki renkli hayatın içinde kaybolan ama aynı zamanda özel kalmayı başaran cool ve farklı kadından ilham alıyor. Tasarımcı, avangart, sert, zamansız ve unisex parçalar ile farklı bir koleksiyon sunarak moda severlerden tam not aldı. 

 • 7/25
  DB Berdan

  Deniz Berdan ve Begüm Berdan tarafından oluşturulan Türkiye’nin en sıra dışı ve keskin moda tasarım markası DB BERDAN, 2018-2019 Sonbahar/Kış koleksiyonunda tüm jenerasyonların destekçisi ve trend belirleyicisi ikonik marka Pepsi’den yola çıktı. Pepsi’nin 80’ler ve 90’lardaki iki farklı popüler kültür jenerasyonunu temsil eden ikili, ikonik markanın jenerasyonları etkilemeye devam etmesiyle koleksiyonun ismini “Choice of a New Generation” olarak belirledi. Renklerde ayırt edici Pepsi mavisinin ağırlıkta kullanıldığı, 80’lerde filizlenen hip hop ve Harlem kültüründen öğeler taşıyan, 45 parçalık koleksiyonda, tasarım ikilisinin Pepsi’nin sokak kültürüne kazandırdıklarından etkilenerek hazırladıkları 15 tasarım yer alıyor. 

 • 8/25
  Mehtap Elaidi

  Mehtap Elaidi, #AW18 sezonunda Sevim adında bir kadının hayatından esinlenerek hazırladığı koleksiyonunu sunuyor. #ELAIDILOVESSEVIM koleksiyonunun başrol oyuncusu Sevim, genç yaşta kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmek zorunda kalmış hayalperest bir kadındır. Koleksiyonu Sevim’in hayatının geçtiği dönem formlarına gönderme yaparken anıların canlılığını ve bazen de silikliğini koleksiyonun renk ve desenlerinde gösteriyor. Yaşamının daha canlı ve hareketli olduğu dönemi yansıtan koleksiyonun ilk bölümünde o yılların silüetleri baskın desenler, pembeler ve kırmızılar ile sunuluyor. İkinci bölümde ise koleksiyon olgunlaşarak 70’lerin bol paça pantolonları ve özgür detaylarıyla ayakları yere basan bir tavra bürünüyor.

 • 9/25
  St Nian

  st.NIAN, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul AW 2018-19 kapsamında 28 Mart Çarşamba günü Zorlu PSM’de gerçekleştirdiği defilede, ağırlığı kadın olmak üzere 70 parçadan oluşan “La nuit” (Gece) koleksiyonuyla göz kamaştırdı. Koleksiyona adını veren gece, suyun üzerindeki kara örtüyü imgeliyor. Koyu renkli kumaşlar, suyu temsilen kullanılan elektrik mavisi üzerinde hakimiyet kuruyor. Aydınlığı örten siyah, kayganlık hissi veren ipekler ve derilerle betimleniyor. Kumaşa işlenen ışıltılı taşlar ise umudu temsil ediyor.

 • 10/25
  Atelier Kikala

  2012 yılında kurulan Atelier Kikala, Gürcü modasının global ölçekte önde gelen isimlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kreatif direktörü Tato Oragvelizde'nin önderliğinde tasarımlarını sunan Atelier Kikala'nın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu 80'ler stilinden izler taşıyor. Maskülen ve feminen siluetlerin karşı karşıya kaldığı koleksiyonda pembeler, elektrik mavisi organzeler, altın rengi puantiyeler öne çıkarken, aynı anda hem çabasız, hem de şık parçalar disko stilinden ilham alıyor. Farklı mataryellerin bir arada kullanıldığı tasarımlar farklı stilleri kucaklıyor.

 • 11/25
  Brand Who

  Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da 2. gün kapanışı Brand Who yaptı. Sade ve sportif şıklığı bir arada sunan Brand Who kolekisyonlarında kış aylarının vazgeçilmez dokularından olan yün, pamuk ve modal karışımlarla hazırlanan tasarımlara eşlik eden nakış işlemeler, slogan şeritler ve ekoseler dikkat çekiyor. Palto ve bomber ceketlere, artık bir imza haline dönüştürdükleri teddy (tüy) detayını ekleyip yine farklı bir yorum katan Brand Who, erkeklerin kış sezonu kombinlerini güçlendirmeye devam ediyor.

 • 12/25
  Aslı Filinta

  Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da 3. gün açılışı Aslı Filinta yaptı. Filinta, bu toprakların kültürü ve tarihinden ilham alarak oluşturduğu koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi. İlhamını İstanbul sokaklarındaki trafik ışıklarında çiçek satan çiçekçilerden alan tasarımcının defilesi, büyük beğeni topladı.

 • 13/25
  Exquise

  Exquise’in Urban Jungle adını verdiği koleksiyon, moda haftasının 3. gününde gerçekleşti. Koleksiyon, kadınların şehirli hayatlar yaşarken bireyselleşme çabasından yola çıkıyor ve bu süreçte tercih ettikleri renkleri, dokuları ve kombinasyonları önümüze seriyor.

 • 14/25
  Çiğdem Akın

  Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’un 3. gününe damga vuranlardan biri de Çiğdem Akın oldu. Zamansız tasarımların yaratıcısı Akın, ¨Davet¨ adını verdiği koleksiyonunda; kültür, yönelim, milliyet farkı gözetmeksizin herkesi bir olmaya çağırıyor.

 • 15/25
  Niyazi Erdoğan
 • 16/25
  Belma Özdemir

  Belma Özdemir Mercedes Benz Fashion Week İstanbul moda haftası kapsamında FW18 için hazırladığı demi couture koleksiyonunda cesur formlar, çok katmanlı silüetler ve bütün/parça ilişkisini sorgulayan bir kadın koyuyor ortaya. Geometri kökenli değerlerin deneysel yapılandırmalarla farklılaşmasıyla oluşan #Autonomous isimli koleksiyonda dişil güç her zamankinden de ön planda.

 • 17/25
  Cihan Nacar

  Cihan Nacar’ın defilesinde boncuk işlemeler, iri payetler ve alışılmışın dışında kumaş dokuları başroldeydi.

 • 18/25
  Sudi Etuz

  Sudi Etuz, Sonbahar/Kış 2018-2019 koleksiyonunu rock-chic detayların yer aldığı, maskülen, sert ve asi kızlardan oluşturuyor. Bu sezon Mercedes-Benz’in desteklediği tasarımcı olan Şansım Adalı bunun için ¨Şimdiye kadar yaptığım çalışmaların en güzel meyvesi diyebilirim.¨ diyor.

 • 19/25
  Tuvanam

  Tuvanam AW 2018/19 couture koleksiyonu kadının insan olma hakkına ve cinsiyet sorgulamasına maruz kaldığı günümüze verilen bir tepki olarak doğuyor. Yaşamını, ışığını saklayarak sürdürmeye mecbur bırakılan tüm kadınlara “I got the power!” mottosuyla sesleniyor. Tasarımlarını giyen kadınların özündeki büyüleyici ışığın yansıtmayı amaçlıyor. Gümüş, altın, platin ve antrasit tonlarında metalik kumaşların, uçusan ve akan formlarda kullanılarak kadın siluetinin ön plana çıktığı tasarımlar, Tuvana Büyükçınar Demir’in ikonikleşmiş klasik formları, işleme ve nakış detaylarıyla güçlü Tuvanam kadınını tamamlıyor.

 • 20/25
  Meltem Özbek

  Meltem Özbek Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında ‘’Retro Reflection’’ isimli pullu kumaşların, kadifelerin,ve rugan tasarımlarının  yer aldığı, 80’ lerin Retro tarzını modernize ederek hazırladığı 2018-2019 Sonbahar/Kış Koleksiyonunu tanıttı. Hazırladığı her koleksiyonunda imzası haline gelen ipek kumaşlarla yaptığı tasarımları bu sezonda ekose desenleri  birleştirerek sundu. Koleksiyonda deri seçimi olarak rugana yer veren Özbek, farklı kumaşları her sezon olduğu gibi ustalıkla harmanladı. Koleksiyonda mor bordo siyah turuncu ve mavinin tonlarının hakim olduğu asimetrik detaylı derin üçgen dekolteli elbiseler yer aldı.

 • 21/25

  Tuba Ergin, Kadın Haute Couture koleksiyonu ile birlikte Türkiye’de bir ilke imza atarak  “Genç Kız Haute Couture” koleksiyonunu da tanıttı. Farklı bir sunumla davetlilerini ağırlayan Tuba Ergin, koleksiyonunun ilhamını güzelliği ve cesareti ile tarihe geçmiş 11.yüzyıl asilzadesi Lady Godiva’dan alıyor. 35 parçadan oluşan, Ortaçağ ve günümüz silüetlerinin birlikteliğinden doğan melez formlar kadar el işlemesi teknikleriyle de ön plana çıkan koleksiyonda tüller üzerinde halka metal boncuk işli kumaşlar, kırıştırılmış ve kenarları yakılmış iri payetler, püsküller, dantel işlemelerden oluşan detaylar dikkat çekiyor. Ana renklerinde ekru, açık gri, su yeşili, lila, soluk sarı ve ten rengi gibi pastel tonlar bulunan koleksiyon şeker pembe, canlı yeşil, mavi gibi parlak renkler canlanıyor. 

 • 22/25
  Zeynep Tosun

  Zeynep Tosun, bu koleksiyonunu oluştururken ilhamını güçlü, kendi kararlarını verebilen, yaratıcı işlerde çalışan kadınlardan alıyor. Bulunduğu şehirden kurduğu bağlardan idealist düşünceleri dolayısıyla başka hayatlar kurabilen güçlü kadın... Zeynep Tosun, tasarımların tamamlayıcı aksesuarları küpe ile birlikte takılan saç aksesuarları ile kombinlenirken, çiçek işlemeli transparan uzun elbiseler, dize kadar uzanan çizmeler ile tamamlanıyor.

 • 23/25
  Mehmet Korkmaz

  Mehmet Korkmaz’ın “Dünyada Hayat” koleksiyonu, 20’lerde başlayan özgürlük, tabuların aşıldığı ve kadının toplumdaki yerinin kısıtlanmasının ortadan kalktığı bir dönemin esintisini günümüze yansıttı. 20'li yılların çağdaş  ve modern yaşama uyarlanması, ihtişamı ve nostaljiyi yaşatan dokunuşları Korkmaz’ın Sonbahar Kış 2018 sezonunda öne çıkan unsurlar olarak göze çarptı. Döneminin tarzına uygun ihtişamlı art deco detayların  işlemelere geçirilişi, pırıltılı makrome nakışlar, kum boncuklar ile ışıltılı şıklığın ve zarafetin anahtarı tüyler ile birleştirdiği koleksiyonu dönemi yaşattı. 

 • 24/25
  Murat Aytulum

  Tasarımlarında daha çok deri kullanmayı tercih eden moda tasarımcısı MURAT AYTULUM ‘’LAL’’adını verdiği FW18 koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında sundu. Koleksiyonunu ¨Karşılıksız yaşanan aşklara bir başkaldırı¨ olarak tanımlayan Aytulum, aşkın en sessiz halini en sesli şekilde anlatmayı hedefledi. ‘’LOVE IS LOVE’’ mottosundan hareket eden tasarımcı aynı zamanda aşkta cinsiyet özgürlüğünede dikkat çekti. Siyah,kırmızı ve beyazın hakim olduğu koleksiyonda aşka dair sloganlaşmış kelimeler el yazılarıyla dile getirilmiş,koleksiyonun enerjisi 3D çiçekler,pul ve elektronik işleme teknikleriyle hayata geçirilmiştir.

 • 25/25
  Özlem Erkan

  Özlem Erkan’ın  ‘’ESCAPE ‘’ adını verdiği koleksiyonunun renk özellikleri, her sezonun vazgeçilmezi siyah, beyaz ve gri tonlarından oluşmaktadır. Drapaj yöntemi ile kalıp detaylarına farklılıklar katılmış olan ESCAPE koleksiyonunda, dar uzun kesim etek boyları dikkat çekerken, organze ve diğer hafif kumaşlar temayı vurgulayan grafik desenli parçalar ile birleşip kendini gösteriyor.