• Arama

Mayıs Ayında Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Sergi

Mayıs ayında kaçırmamanız gereken sergileri, OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

 • 1/12
  Galeri 5, İstanbul

  26 sanatçının eskizlerinden oluşan Eskiz Hali karma sergisi, 11 Mayıs’a kadar görülebilir. Sergide, bitmiş eserlerin ilk çalışmaları kadar, bitmemiş, yarım kalmış ya da vazgeçilmiş olan çalışmalara odaklanarak, nadiren görülen, eserlerin oluşum aşamalarını sunuyor. Sanatçı ile eseri arasında devam eden yolculuğun temsilcisi olan eskizler, farklı bir bakış açısı sunuyor. 

 • 2/12
  İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul

  Mükemmele Doğru sergisi, Nazlı Sanberk objektifinden genç jimnastikçilerin zorlu ve uzun yolculuğunu yansıtıyor. 14 Mayıs’a kadar açık olacak sergide görülecek fotoğraflar her gün tekrarlanan hareketler ile ulaşılan disiplin, vücutların ve zihinlerin biçimlenmesini ve estetik formların oluşmasını sergiliyor.

 • 3/12
  Notre Dame de Sion Lisesi, İstanbul

  Ahmet Diler ve Marc-Antoine Gallice ortak çalışmasından oluşan Kilimin Sembolleri sergisi, Bleu Autour başlıklı kitaptan esinlenerek yaratılmış. 19 Mayıs’a kadar açık olacak sergi, kilim motifleri ile tanınan coğrafyadan ilham alarak üç bölümden oluşuyor. Dokumacılığın tarihçesi hakkında bilgilere ilave, fotoğraf, kartpostal, reklam ve oryantalist tablolarda ve toplumda kilimin yeri ve değeri görülebilir. 

 • 4/12
  Pera Müzesi, İstanbul

  20 Mayıs’a kadar açık olacak Görünenin Ardındaki Singapur sergisi, yaşamını orada sürdüren sanatçıların objektifinden Singapur’un gündelik hayatı içindeki sıradan manzaralara odaklanıyor. İki yıllık bir çalışmanın sonucu olan sergi, ülkenin bilinmeyen yüzünü, yerelden bir bakışla görünür hale getiriyor.

 • 5/12
  Galeri G-art, İstanbul

  Ebru Yılmaz Kale’nin heykel çalışmalarından oluşan Gelgit sergisi, 20 Mayıs’a kadar görülebilir. İç içe geçen geometrik formlardan oluşan eserlerdeki hareketler sonsuzluğa uzanan bir etki yaratıyor. Benzer şekillerin değişerek, bir araya gelerek farklı hatta yeni formlara dönüşmelerinin ahşap ile yaratılmış olmaları da ayrıca ilgi çekiyor.

 • 6/12
  BLOK Art Space, İstanbul

  Sanatçı Macoto Murayama’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Gizil Görünümler, 20 Mayıs’a kadar açık olacak. Sanat, bilim ve teknolojinin birlikteliğine odaklanan sanatçı, doğada olan ama farkına varılamayan detaylara odaklandığı eserlerde ‘dijital botanik bahçesi’ görülebilir.

 • 7/12
  İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul

  23 Mayıs’a kadar açık olacak L’abécédaire (Resimli Abece) sergisi, her biri farklı illüstratör tarafından resmedilen çizimler ve iki yazarın kaleminden çıkan yazılardan oluşuyor. Kelime ve imgelerin birlikteliğinden oluşan seçki, sanatsal çeşitlilik ile çağdaş illüstrasyonun panoramasını sunuyor.

 • 8/12
  Endless Art Taksim, İstanbul

  On sanatçının eserlerinden oluşan karma Siperisaika sergisi, 26 Mayıs’a kadar görülebilir. Farklı tekniklere odaklanan sanatçıların çalışmalarında izleyicilerin ortak enerji alanını deneyimlemesi hedeflenmiş. Yaratılan çekim alanı, çeşitli üretimlerin oluşturduğu enerji ile eserlerin kendi arasındaki uyumsuzluğu içinde uyumunu yakalamaması öne çıkıyor.

 • 9/12
  Digilogue Space, İstanbul

  29 Mayıs’a kadar açık olacak Narrow LED enstalasyonu, metrelerce devam ederek bir odayı kaplıyor. Karo yapılandırmalı, çoklu, güçlü piksellerden oluşan enstalasyonda izleyiciler, Nonotak’ın ayrıntılı ışık ve ses programlamasına ve geniş boyutlarda alana yayılmış yapıya tanıklık edebilecek.

 • 10/12
  Anna Laudel Contemporary, İstanbul

  Sanatçı Belkıs Balpınar’ın eserlerinden oluşan Dokuma-ma sergisi, geleneksel kilim dokuma tekniğini çağdaş sanata taşıyan çalışmalardan oluşuyor. 1 Haziran’a kadar açık olacak sergide, kilim dokusu üzerine yaratılan biçimlerde boyut katan gölgelerin sonsuzluk ile olan ilişkisi görülürken aynı zamanda mikro ve makro kozmos, kuantum fiziği ve galaksiler gibi temalar ön plana çıkıyor.