• Arama

Dünyanın En Hızlı Otomobilleri

İnsanoğlu varlığından günümüze en hızlı olmak için mücadele veriyor. Türümüzün ilk dönemlerinde hayatta kalmak için geliştirdiğimiz bu yöntem günümüzde mekanik ile birleşerek sınırları zorlamaya devam ediyor.

Dünya üzerindeki en hızlı otomobil, 1997 yılında Andy Green pilotluğunda Nevada’daki Black Rock Desert’ta 1.227,985 km/s hıza ulaşan Trust SSC’dir. İki adet Rolls-Royce motoruna sahip bu süpersonik otomobil elbette türünün tek örneği ve yollara çıkması yasak. Peki yollarda kullanabileceğiniz en hızlı otomobiller hangileri? İşte 2018 itibarıyla dünyanın en hızlı otomobilleri!

 • 1/8
  Koenigsegg CCR, Agera RS ve Regera

  İsveçli bu otomobil üreticisini hiç duymadıysanız, bu konularla hiç ilgilenmemişsiniz demektir. 2005 yılında, ilk Koenigsegg modeli olan CCR, İtalya’daki Nardo Oval Pisti’nde 387,866 km/s’ye ulaşarak Guinness tarafından dünyanın en hızlı otomobili olarak anons edilmişti. Zamanla Agera ve Agera RS’i tanıtılan Koenigsegg, son olarak 2015’te Regera’yı da ortaya çıkarttı ve sadece 80 adet üreteceğini duyurdu. Bugatti ile maksimum hız değil ama farklı bir kulvarda yarışan Koenigsegg, an itibarıyla 0-400-0 km/s kapışmasında Agera RS modeliyle Bugatti Chiron’a yaklaşık 5 saniye fark atarak 36.44 saniye ile bunu gerçekleştirdi. Bu arada unutmadan; aracın maksimum hızı 446.97 km/s olarak ölçüldü ve yeni gayri resmi rekor şu an onda!

 • 2/8
  Hennessey Venom GT ve Venom F5

  Amerikalı Hennessey tarafından Lotus şasisi kullanılarak ortaya çıkartılan Venom GT, an itibarıyla resmi kayıtlar çerçevesinde dünyanın en hızlı otomobili. 435 km/s hıza çıkabilen bu canavar 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlıyor. Turbo beslemeli Corvette motoru yaklaşık 1.250 HP olan Venom GT’nin fiyatı 1 milyon doların üzerindeydi. Hennessey’in bu alandaki en büyük rakibi olan Bugatti’ye cevabı ise yeni Venom F5 ile hazır. Hennessey’in tamamen kendi geliştirdiği ilk model olan Venom F5, iddiaya göre 300 mil/s yani 484 km/s hıza ulaşacak. Bunun gerçek olup-olamayacağını muhtemelen 2018’de göreceğiz!

 • 3/8
  Bugatti Veyron ve Chiron

  Volkswagen Grubu çatısında hayatının en yüksek hızlarına ulaşmaya başlayan Bugatti, Veyron Super Sport versiyonuyla 2010 yılında 431 km/s hıza ulaşarak o dönem seri üretim otomobiller arasındaki rekoru elde etmişti. Bunu yaparken neredeyse hiç zorlanmayan ve deri koltuklardan otomatik klimasına kadar her türlü lüksü sunabilmesiyle hemen hemen tüm rakiplerinden birkaç gömlek üstün olan Bugatti, her şeye rağmen bu unvanı geri alabilmek için var gücüyle çalışıyor. Veyron’un yerini alan Chiron ise bu durumu başaracak gibi görünüyor. Hız göstergesinde 500 km/s yazan ilk otomobil olan Bugatti Chiron’un maksimum hızı 420 km/s ile sınırlandırılmış. Ancak en son Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Chiron Sport’tan da anlayacağımız üzere yeni versiyonlar gelecek ve bu sınırlandırmalar olmaksızın gösterge tablosundaki son rakama doğru ilerleme devam edecek!

 • 4/8
  SSC Ultimate Aero ve Tuatara

  Otomobil dünyasının efsanelerinden Caroll Shelby’nin şirketi artık SSC North America olarak hayatına devam ediyor. Şirket, 2007 yılında SSC Ultimate Aero ile Bugatti Veyron’a karşı 412,22 km/s’lik hıza ulaşarak rekor kırmıştı. 1200 HP’lik Ultimate Aero’dan 20 tane bile anca üretildi. Günümüzde SSC, yeni modeli Tuatara’yı tanıtmış olsa da henüz yollara çıkartamadı. Bu garip isimli aracın 442 km/s’ye ulaşması hedefleniyor. 

 • 5/8
  Jaguar XJ220

  Doksanlı yılların başında, Ferrari F40, Lamborghini Diablo ve Bugatti EB110 arasında geçen 320 km/s’nin aşıldığı hız savaşında bir anda ortaya çıkan Jaguar XJ220, adından da anlaşılacağı gibi 220 mil/s yani 354 km/s maksimum hızı hedefliyordu. 1992 yılında 340 km/s olarak ölçülen hız rekoruyla anılan Jaguar XJ220 de tarihin rekor kıranları arasına eklenmişti.

 • 6/8
  McLaren F1

  Dünyanın en hızlı otomobilleri söz konusu olunca McLaren F1’i anmasak ayıp etmiş oluruz! Gordon Murray’in dahiyane fikriyle ortaya çıkan F1, 3 kişilik oturma kapasitesi, BMW’den alınan V12 motoru ve altın kaplı motor bölmesiyle hem o zamanların en ileri teknoloji otomobiliydi hem en pahalısıydı hem de en hızlısıydı. Mayıs 1998’de yapılan denemede 386 km/s’ye ulaşarak hem doksanların hem de tüm zamanların en hızlı seri üretim otomobiller rekorunu elde etti ve uzun süre bu unvanı korudu. McLaren cephesinden gelen son haber ise Cenevre’de açıklandı. F1’in varisi olarak yeni bir otomobil geliştiriliyor ve yeni bir rekor denemesi BP23 Hyper-Car adındaki bu model ile gerçekleştirilecek.

 • 7/8
  Tesla Roadster

  Bu bölüme kadar sadece içten yanmalı araçlardan bahsettik ama gelecek elektrikli otomobillerin ve onlar da hiç yavaş sayılmazlar. Örneğin, geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve 2020 gibi yollarda bolca göreceğimizi tahmin ettiğimiz Tesla Roadster, 1.9 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve iddiaya göre 400 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Çevreyi neredeyse hiç kirletmeden yapılacak bu yolculukların bir an önce gerçek olmasını bekliyoruz.

 • 8/8
  Rimac C_Two

  Hırvatistan’dan çıkan elektrikli hiper otomobil markası Rimac, ilk aracı Concept One’dan sonra C_Two’yu da Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 1.888 HP’ye denk gelen gücünü dört tekerleğe birden aktaran Rimac C_Two, 2.300 Nm tork sunarak 1.85 saniyede 100 km/s’ye ulaşıyor ve 412 km/s maksimum hıza ulaşıyor. İddiaya göre 650 km menzil sunabilen Rimac C_Two için 1.6 milyon dolardan fazla ödeme yapmanız gerekecek.