• Arama

Cildinizi Bahara Hazırlayacak Uzman Önerileri

Mevsim geçişlerinde ekstra neme ve bakıma ihtiyaç duyan cildinizi baharla birlikte canlandırmanın ve tazelemenin şimdi tam sırası. Cildi ölü derilerden arındırıp derinlemesine temizleyen, doğal ışıltısını ortaya çıkaran, neme doyuran, leke ve kırışıklıkların görünümünü hafifleten yeni nesil tedavileri ve cilt sağlığınız için beslenmenize ekleyebileceğiniz gıdaları uzmanlara sorduk.

 • 1/6
  Deniz Tuzu Terapisi ile Cildinizi Yenileyin – Estetik Cerrahi Uzm. Op. Dr. Gökhan Haytoğlu

  Cilt tonu eşitsizliği, lekeler, kırışıklıklar, genişlemiş gözenekler ve aknelerden şikayetçiyseniz; ancak kimyasal içeren uygulamalardan kaçınıyorsanız, Gökhan Haytoğlu Klinik’ten Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Haytoğlu’nun önerisi cilt yüzeyini %100 doğal deniz tuzu ile yenileyen ve iyileştiren “Salt Facial” (Deniz Tuzu Terapisi). Tüm cilt tiplerine uygulanabilen ve herhangi bir yan etkisi olmayan yöntem, cilt sağlığında, yapısında ve renginde belirgin miktarda düzelme sağlıyor.

  Etkileri ilk seanstan itibaren fark edilen ve ciltteki probleme göre 7-14 gün arayla 2-4 seans şeklinde uygulanan Salt Facial’ı Haytoğlu şu şekilde anlatıyor: “İlk aşamada %100 doğal deniz tuzu kullanılarak yapılan işlem cildinizi tahriş etmeden ölü derilerden arınmanıza yardımcı oluyor. İkinci aşamada cilde hiyalüronik asit, multivitaminler ve antioksidanlar ultrason ile uygulanarak cildin 3 kat daha derinine 2 kat fazla nüfuz etmeleri sağlanıyor. Son aşamadaki yüksek yoğunluklu LED tedavisi ise cildin iyileşmesine ve gençleşmesine yardımcı oluyor. Mavi, kırmızı, yeşil ve amber olarak 4 farklı dalga boyu olan LED teknolojisi cildin ihtiyacına göre otomatik ayarlanıyor. Bu sayede cilt pigmentleri eşitleniyor, kolajen üretimi artıyor, kızarıklık görünümü azalıyor, cilt hücreleri yenileniyor ve sivilceler tedavi oluyor.

 • 2/6
  “Baby Face Beauty” ile Bebeksi Bir Cilde Kavuşun – Medikal Estetik Uzm. Dr. Mustafa Karataş

  Soğuk ve kuru havanın cildinizde bıraktığı izleri silmek; canlı, nemli, dolgun, sıkı ve eşit tona sahip ışıltılı bir cilde sahip olmak için Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’ın tavsiyesi, klasik cilt bakımının yerini alan “Baby Face Beauty”. Farklı cilt sorunlarına yönelik etkili anti-aging maddeleri lazer teknolojisi ile cildin alt katmanlarına ulaştıran bu yenilikçi sistem, tüm cilt tiplerine uygulanabiliyor.

  Ciltte ısı kanalları açan bir lazer uygulaması ile başlayan tedavinin sonraki adımı cilde ihtiyacına göre C vitamini, A vitamini, resveratrol ve kök hücre gibi özel konsantre serumların sürülmesi. Bu anti-aging maddeler ciltte açılmış olan ısı kanalları sayesinde cildin derin katmanlarına kadar nüfuz ediyor. 10-15 dakika süren işlemin ardından kısa sürede geçen hafif bir pembelik dışında herhangi bir yan etki olmuyor. Cildin durumuna göre 1-2 hafta arayla 3-5 seans olarak uygulanan tedavinin zamanla artan etkilerini ilk seanstan birkaç gün sonra gözlemlemeye başlayabilirsiniz. Ciltteki iyileşme son seanstan sonra da devam ederek nihai halini birkaç ay içinde alıyor,” diyor Karataş.

 • 3/6
  Cilt Bakım Rutininizi Güncelleyin – Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli

  Yaz henüz gelmiş olmasa da güneş ışınları etkisini göstermeye başladı. Cildimizi yalnız plajda değil, şehir hayatında da yaz-kış korumamız gerektiğinin altını çizen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, bakın baharda cilt bakım rutininize neleri eklemenizi öneriyor. 

  Yaz veya kış, 15 dakikayı güneşten koruyucusuz geçireceğiniz herhangi bir günün ardından cildinizi lekeler içinde bulabilir veya sabah arabayla işe giderken yüzünüzün sürekli olarak güneşe maruz kalan sol yarısında oluşabilecek bir lekelenme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle özellikle baharla birlikte yoğunlaşan ve güçlenen güneş ışınlarından cildi korumak için her sabah 50 faktörlük bir güneşten koruyucu mutlaka kullanılmalı. Buna ek olarak derimizin güneşten korunma savunma mekanizmalarını maksimuma çıkaran, oksidanları temizleyen ve aynı zamanda da cilde nem veren saf C vitamini içeren serumlar da her sabah güneşten koruyucuların altına uygulanmalıdır.

 • 4/6
  Beslenmenize Bunları Ekleyerek Cildi İçeriden Destekleyin - Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm

  Mevsim geçişlerinde cildinizin daha fazla neme ve antioksidana ihtiyacı olabilir,” diyen Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, mevsim geçişlerindeki hava değişimlerine cildimizin kendini en hızlı şekilde adapte edebilmesi için bol su tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor ve beslenmemize aşağıda belirttiği cilt dostu gıdaları eklememizi öneriyor.

  Omega-3’ten zengin olan, cildin sıkılaşmasını destekleyen esansiyel yağ asitleri içeren ceviz, ayrıca ciltteki kolajen yapılaşmasını artıran bakır mineralini de bolca içerisinde bulunduruyor. Mutlaka her gün 2-3 ceviz içi tüketmeye çalışın. E vitamininden zengin olan ay çekirdeği ise aynı zamanda esansiyel yağ asitlerini de içerir ve cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yönelik destekler. Günde yarım avuç tüketmeniz yeterli. Polifenol dediğimiz antioksidanlardan zengin olan nar, bu özelliği ile cildi yaşlandıran serbest radikaller ile savaşır. Günde yarım nar tüketilmesi veya bir bardak taze sıkılmış suyunun içilmesi bu faydayı görmeniz için yeterli olacaktır. Yeşil çayın ise anti-aging etkisinin yanı sıra, içeriğindeki zengin antioksidanlardan olan EGCG sayesinde ciltteki kızarıklığı da azalttığı biliniyor. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

 • 5/6
  Ellere De Uygulanabilen “Vivace Altın İğne” ile Gençleşin – Medikal Danışman Özgür İnal

  Marebelis Estetik Klinik’ten Medikal Danışman Özgür İnal, yenilenmeyi destekleyen, sıkılaşma ve cilt tonunda açılma sağlayan “Vivace Altın İğne” sistemiyle daha sağlıklı, aydınlık ve genç görünen bir cilt ile baharı karşılayabileceğinizi belirtiyor. FDA onaylı sistem, cilt altında mikro kanallar açarak cildin iyileşme mekanizmasını tetikliyor. 

  Yüzün yanı sıra boyun ve ellere de uygulanabilen yöntemin ince kırışıklıkları azaltmada, leke ve akne tedavisinde, cildin tonunu açmada ve genel yenilemede kısa sürede etki sağladığını söyleyen İnal şu bilgileri veriyor: “Vivace Altın İğne, farklı derinliklere dalga iletebilen, odaklı mikro iğneleme yapan özel başlıklarıyla enerji dalgalarını cildin alt katmanlarına ileterek cildi uyarıyor ve yeni kolajen oluşmasını sağlıyor. Aynı zamanda cildin sıkılaşma için en çok ihtiyacı olan hiyalüronik asit ve elastin üretimi tetikleniyor. Cilt yüzeyine zarar vermeyen işlem sonrası neredeyse hiç kızarıklık olmadan günlük hayata devam etmek mümkün. Tek bir seansta dahi iyileşme görülürken, bir hafta arayla 3 seans uygulanması ideal tedavi olarak öneriliyor.

 • 6/6
  “Icon Lazer” ile Cilt Kalitesini Artırın - Medikal Estetik Uzmanı Dr. Buket Yıldırım

  Bahar ile birlikte cildinin daha taze ve canlı bir görünüme kavuşmasını isteyenler, ince çizgiler, kırışıklıklar, akne izleri ve lekelerden şikayetçi olanlar için Medikal Estetik Uzmanı Dr. Buket Yıldırım “Icon Lazer” yöntemini öneriyor. Bu sistemin cilt kalitesini genel anlamda artırdığını ve cilt yaşını geri çevirdiğini belirten Yıldırım, aynı zamanda pek çok cilt problemine çözüm sunduğunu; cilt tonundaki düzensizlikleri yok ettiğini, yaşlanmaya ve güneşe bağlı lekeleri, hatta cilt yüzeyine yakın kılcal damarları hafiflettiğini söylüyor.

  Yeni kolajen ve elastin liflerinin yapımını destekleyen bu yeni nesil lazer sisteminin cilt yüzeyinde herhangi bir tahrişe neden olmadan, cildin alt katmanlarına enerji göndererek kontrollü bir mikro hasar yaratmak üzere tasarlandığını belirten Dr. Buket Yıldırım, tedavi protokolünün üç hafta arayla yapılan 15 dakikalık üç ya da dört seanstan oluştuğunu belirtiyor. "İşlem cilt üzerindeki ısıyı sabitleyen teknoloji sayesinde konforlu geçiyor, sonrasında oluşan hafif kızarıklık ise birkaç saat içinde yok oluyor. Cilt yüzeyine hasar vermeyen bir işlem olduğu için her mevsim uygulanabiliyor.