• Arama

Baselworld 2018 Öncesinde Tanıtılan İlk Saat Modelleri

Uluslararası saat endüstrisinin kalbinin attığı Baselworld 2018 Fuarı’nda öne çıkan modelleri siz OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

 • 1/17
  Patek Philippe, 5531 R World Time Minute Repeater

  Patek Philippe, 2017 yılında 5531 R World Time Minute Repeater 10 adet sınırlı sayı üretim ile dünya da çok ses getiren prömiyer tanıtımını yapmıştı. Baselworld 2018’de kendinden beklenilenleri meraklılarına sunarken World Time Minute Repeater bu tanıtımın en güzel parçalarından biri oldu. Dakika tekrarı ve dünya zamanı gibi iki komplikasyonu barındırıyor. Tamamıyla kendi üretimi mekanizmanın özellikle dakika tekrar sesi mükemmel bir tınlama ile duyuluyor.

 • 2/17
  Rolex, GMT-Master II In Everose Gold Ref. 126715 CHNR

  Rolex’in çift yönlü döner cerachrom bezeli 24 saat sayacına sahip. 40 mm pembe altın kasa çapında  ve 50 saat güç rezervi var. Tüm indekslerine karanlıkta okunmasını kolaylaştırıcı lumine uygulanmış.

 • 3/17
  Jacob & Co, Twin Turbo Furious

  Saatçilikte aşırılıkları en iyi bileğe taşıyan markalardan biri olan Jacob&Co, bu yıl Baselworld’de çift tourbilonlu modeli olan Twin Turbo Furious ile dikkatleri çekti. DLC siyah titanyum ve karbon fiber kasası ise 88 parçadan oluşuyor. Tüm mekanizma için ise parça sayısı en az 852 adet . Dakika tekrar özelliği saat 9 konumunda yerleştirilmiş. Elle kurum mekanik bir model olan Twin Turbo Furious’un saat 6 konumuna yerleştirilen güç rezervinin süresi ise 50 saat.

 • 4/17
  Jaquet Droz, Grande Seconde Moon Black Black Enamel

  Otomatların mucidi yüksek saatçilik markası Jaquet Droz, çift katman siyah mine kadranı ile 22 ayar altın ay fazının tüm güzelliğini ortaya çıkarıyor. Astronomik ay fazı sadece 122 yıl ve 46 günde bir ayar istiyor. 43 mm kasa çapına sahip ve kendinden kurum mekanizma ile çalışıyor. Safir kristal ön ve kasa arkası camından ise saatin çalışma sistemi gözler önüne seriliyor. Yaklaşık üç gün kurum gerektirmeden çalışabilen modelin estetik görünümü tam bir Jaquet Droz modeli dedirtiyor.

  Fiyatı: 29.700 CHF

 • 5/17
  Glashütte Original, Senator Cosmopolite

  Glashütte Original, bölge zaman gösterimli modellere yeni bir yaklaşım getirerek 36 ayrı zaman dilimini gösteriyor. Yüksek saatçiliğin en komplike modellerinden biri olmasına rağmen kullanımı da bir o kadar kolay ve rahatlıkla ayarlanabiliyor. Saat 2 konumunda bulunan tepe ile zaman, saat 8 konumundaki tepe ile de zaman dilimi seçiliyor. 18 K beyaz veya kırmızı altın kasa seçeneklerinin yanı sıra paslanmaz çelik versiyonu da var. 44 mm çaplı kasasının kalınlığı ise 14 mm.

  Yaklaşık Fiyatı: 21.000€ (çelik)  38.000€ (altın) 

 • 6/17
  Blancpain, Villeret Quantième Complet GMT

  Blancpain’in amiral gemisi komplikasyonu olarak nitelendirilen modelin ay yüzü ve üçlü takvim özelliği bulunuyor. Quantième Complet GMT, çelik ve kırmızı altın olarak iki ayrı versiyonda hazırlanmış. Kadran üzerindeki tasarımında tümü Roman rakamı ile gösterilen indekslerin rahat okunması en önemli özelliklerinden biri. 40 mm kasa çapında sunuluyor ve kadranı çelik versiyonunda beyaz, kırmızı altında ise opalin olarak kullanılmış. 

 • 7/17
  Bulgari, Octo Tourbillon Sapphire

  Bulgari’nin son yıllarda uzmanlaştığı ince üretim mekanizma kullandıkları Octo Tourbillon Sapphire model elle kurum özelliği taşıyor. Titanyum kasası DLC ile kaplı ve böylece parlaklığı korunuyor. Tüm güçlü görünümü ile Baselworld’ün en iddialı modellerinden olacak. Kasasının tüm sert görünümü ile çevrili olan safir kadranı ise bir o kadar naif ve sade duruyor. Klasik sekizgen kasası 44 mm çapında elle kurum tourbillon mekanizmasını sergiliyor. Kadranda rahatlıkla fark edilen köprüler ITR2 karbon nano tüplerden oluşan yeni bir materyal mavi çubuklardan üretildi. Köprüler, hem mekanizmayı hem de zamanı gösteren indeksleri destekliyor.

 • 8/17
  Hublot, Big Bang Unico Red Magic

  Hublot’nun Ar-Ge bölümünün Metalürji ve Materyaller laboratuarında geliştirilen renkli seramik, saat kasasını oluşturuyor. Modelin oluşma süresi tam 4 yılı bulmuş. Bu yüzden de bir otomatik kronograf olan Unico Red Magic sabrın ve gücün sembolü olarak gösteriliyor. Siyah PVD ve parlatılmış titanyum köprüler, baskı ve tepesi zıt tonların güzelliğini getirerek tasarımı daha güçlendirip denge kazandırmış. 500 adet limitli olarak üretildi. Kronograf modelin 72 saat güç rezerv özelliği bulunuyor ve 100 metre su basıncına dayanıklı.

 • 9/17
  Tag Heuer, Carrera Heuer 02

  Tag Heuer’in efsanevi en çok satan modeli Carrera, motor yarışlarına özel ruhu ve tüm DNA’larını barındıran bir tasarım ile bu yılı da taçlandırıyor. Markanın kendi üretimi olan Heuer 02 kalibre ile can bulan mekanizması 43 mm.lik modüler kasanın içerisine yerleştirildi. Kronograf özelliğinin yanı sıra takimetresi ise bezelinde yer alıyor. Kadranın 3-6-9 konumuna yerleştirilen sayaçlarının ardından iskelet yapısı rahatlıkla görülüyor. 75 saat güç rezervi sağlıyor ve 100 metre su basıncına dayanıklı. Kadranı bombeli safir kristal cam ile korunuyor.

   Yaklaşık fiyatı: 5.300$

 • 10/17
  Omega, Seamaster Planet Ocean “Pyeongchang 2018”

  Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları için Omega Seamaster Planet Ocean limitli olarak 2018 adet üretildi. Kore bayrağının kırmızı ve mavi renklerini taşıyor. Paslanmaz çelik kasası, rodyum kaplı indekslerin üzerinde bulunduğu cilalanmış mavi seramik kadranı barındırıyor. Saat 3 konumunda tarih penceresi ve OMEGA logolu tepesi yer alıyor. Saat 10 hizasına yerleştirilen helyum kaçış valfına "He" ibareli kabartma işlenmiş. Kasa arkasına ise PLANET OCEAN & LIMITED EDITION kelimeleri ve Limited Edition numarası mavi renk ile yer alıyor.

 • 11/17
  Maurice Lacroix, Aikon Automatic Skeleton

  Daha erkeksi tasarımları tercih eden Maurice Lacroix, bu yıl da AIKON Automatic Skeleton ile şeffaf kadran ve keskin bir stil ile karşımıza çıkacak. 45 mm çaplı kasası 13 mm kalınlığa sahip ve tamamen çelikten yapılan gövdesi ve bezeline yerleştirilen altı ibre sayesinde ön plana çıkıyor. ML234 kalibre, otomatik kurmalı mekanizması mekanik bir hareket oluşturuyor. DLC kaplama yüzeyi modelin dayanıklılığını görsel olarak da artıyor. AIKON Automatic Skeleton’ın saat mekanizmasının gövdesini oluşturan siyah rengi, modelin eşsiz şeffaf kadran tasarımına bir detay katıyor. Safir camının ardından saat 6 konumuna yerleştirilen küçük saniye göstergesi rodyum ile kaplandı.

  Yaklaşık fiyatı : 5.990$

 • 12/17
  Rado, Hyperchrome Bronze Chrono

  Alaşımlara yeni tarzlar kazandıran Rado, HyperChrome koleksiyonunda 999 adet limitli olarak high-tech siyah seramik uygulamadaki mükemmel ustalığını ortaya koyuyor. 45 mm çaplı kasasında ayrıca karbon ve bronz uygulama kullanmış. Modelin ibreleri ve indeksleri kırmızı altın ve kasanın kenarında uygulanan bronz ile dengeli bir uyum yakalamış. Rado profesyonelliği ile sunulan seramik kasa her zaman olduğu gibi estetik ve tüm darbelere karşı dayanıklı. 42 saat güç rezervi bulunuyor.

  Yaklaşık fiyatı: 5.000$

 • 13/17
  MB&F, Legacy Machine Perpetual

  Saat fuarlarının en merakla beklenilen markası MB&F oldu. O kadar dinamik bir marka ki her seferinde bizi şaşırtmıyor ve yenilikleri önümüze seriyor. Baselworld 2018 için ise Legacy Machine Perpetual’i tanıtacağını açıkladı. Titanyum kasası önce tanıtılan modellerinden daha da hafif olmasına rağmen içerisinde karmaşık bir komplikasyonları ve dolayısıyla teknolojiyi barındırıyor. LM Perpetual 50 adet ile sınırlı olarak üretildi. Stephen McDonnell tasarımı olan modelin kullanımı göründüğü kadar zor değil. Örneğin takvim ayarlamak istendiğinde diğer fonksiyonlar devre dışı kalıyor. 72 saat güç rezervi var. Perpetual Calendar özelliğinde aylık 31 gün üzerinden tarihleri gösteriyor ve 28 Şubat’tan 1 Mart’a devam ediyor. Kullanılan mekanizması 2016 yılında saatin Oscarları sayılan GPHG’de En İyi Takvimli Saat ödülünü kazanmıştı. Legacy Machine Perpetual’in platin, kırmızı ve beyaz altın versiyonlarından ise 25’er adet üretildi.

  Fiyatı: 148.000$

 • 14/17
  Longines, Conquest V.H.P

  Özellikle ülkemizin en çok sevilen İsviçre markalarının başında gelen Longines, her Baselworld’de olduğu gibi bu yıl da yenilikleri ile saatseverleri karşılayacak. Avustralya XXI Commonwealth Games için tasarlanan Conquest V.H.P modelinde tasarımın tüm dikkat odağını kadranında toplanmış. Siyah kadran üzerinde zaman, büyük turuncu indeksler, 12 ve 6 konumunda numaralar ile gösteriliyor. İbreler ise siyah üzerine mavi çizgilerle uygulanmış.

 • 15/17
  Frederique Constant, Classic Worldtimer Manufacture

  Frederique Constant, 2018’in ilk yeniliği olarak Classic Worldtimer Manufacture’yi yeni yeşil tonuyla sunacağını açıkladı. Dünyanın önemli 24 şehrinin zamanını gösteren modelin kadranı Dünya haritası ile desenlendirilmiş. Saat 6 konumunda tarih göstergesi yer alıyor. 42 saat kesintisiz çalışabiliyor. Kendi fabrikalarında üretilen modele beyaz dikişli yeşil timsah derisi kayış eşlik ediyor.

  Fiyatı: 3.500 CHF

 • 16/17
  Raymond Weil, Maestro Blues

  Raymond Weil, müzikten ilham alan tasarımlarına blues esintisiyle devam ediyor. Maestro Blues modelleri 40 mm çapı ile dalgalı kadran deseni maviliklerin en güzel tonuyla sunuluyor. Çağdaş çizgilerle tasarlanan ibreleri Roman rakamları ile bütünlük içerisinde. Altın kasalı modelin saat 3 konumunda tarih göstergesi yerleştirilmiş. Paslanmaz çelik versiyonunda saat 12 pozisyonunda mekanizması görülüyor. İki model de mavi deri kayış ile sunuluyor.

 • 17/17
  Hamilton, Pan Europ Green Edition

  Özellikle pilot saati sevenlerin yakından takip ettiği Hamilton, bu sefer 1970’lerin klasik otomobillerinin spor görünümlü Amerikan ruhunu yansıtan, Pan Europ ile çok yönlülüğünü ispatlarcasına şık bir tasarım sunuyor. 42 mm paslanmaz çelik kasası üzerinde siyah alüminyum bezeli bulunuyor. İbreleri gece zamanın okunmasını kolaylaştırmak için Super Luminova kaplı. 80 saat güç rezervi olan H-30 otomatik mekanizma ile çalışıyor.