• Arama

Nisan Ayında Görülmesi Gereken 10 Sergi

Anneanne evinden kalanlardan dijital sanata; Nisan ayı sanat rotasını, OGGUSTO okurları için derledik.

 • 1/10
  Mixer, İstanbul

  14 Nisan’a kadar açık olacak Anneannemin Evinden Kalanlar sergisi, sanatçı Eda Soylu’nun gidenlerin bıraktıkları ev eşyaları aracılığı ile anılara odaklanıyor. Geride kalan yıpranmış, eskimiş eşyaların gidenleri anımsattığı kadar onlara benzeyerek aslında kimsenin gerçekten gitmediğini gösteren sergi, eşyalar üzerinden hatıraları gözler önüne seriyor.

 • 2/10
  Galerist, İstanbul

  Sanatçı Nil Yalter’in Kara Kum sergisi 21 Nisan’a kadar görülebilir. Sanatçının Karakum Çölü’nün ortasındaki alevli Cehennem Kapısı kraterinden ilham alarak yanan kum ile ürettiği işlerde, bilim ve mitoloji, kara delik, kaos-denge, üretim ve yok oluş kavramları arasındaki ilişkiler sorgulanıyor. Sergi için hızla değişen Hasköy’den toplanan obje ve görüntülerden yararlanarak farklı malzemeler ile yapıtlaştırılan eserler, teatral yerleşimler ile ziyaretçiyi içine çekiyor.

 • 3/10
  Yapı Kredi Kültür Merkezi, İstanbul

  Şehirlere Alışamadı-Sabahattin Ali’nin Şehirleri sergisi, Sabahattin Ali’nin hayatı boyunca bulunduğu Anadolu şehirleri ile Berlin’i onun gözünden 27 Nisan’a kadar sunuyor. Seçkide yer alan belge ve fotoğraflar, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirlerindeki yaşamı ve II. Dünya Savaşı öncesinin Berlin’ini sanatçının gözünden tanıklık etmeye olanak sağlıyor. 

 • 4/10
  Elgiz Müzesi, İstanbul

  28 Nisan’a kadar açık olacak Demirden Halkalar Gökyüzünde Eridi sergisi, adını Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanında tekrar eden bir cümleden alıyor: “Demirden halkalar gökyüzünde eridi.” Dokuz sanatçının eserlerinden oluşan karma sergide resim, obje yerleştirme, video ve fotoğraf gibi farklı malzemeler ile üretilmiş çalışmalar yer alıyor.

 • 5/10
  Elgiz Müzesi, İstanbul

  28 Nisan’a kadar görülebilecek Aslında sergisi, müzenin yeni koleksiyon seçkisine adanmış. Yerli ve yabancı 16 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, farklı temaları irdeleyen çalışmalardan oluşuyor. Serginin Venedik Bienali’nde eserleri görülmüş sanatçılardan, dünya müzelerinde sergiler açmış ressamlara kadar çağdaş sanatta yer edinmiş isimlerin eserlerini Türkiye’de görmek için iyi bir fırsat olduğunu hatırlamakta fayda var.

 • 6/10
  Operation Room, İstanbul

  28 Nisan’a kadar açık olacak Eğik sergisi, Atinalı sanatçı Pavlos Nikolakopoulos’un zorunlu askerlik hizmetini reddettikten sonra uygulanan prosedür gereği gönderildiği akıl hastanesinde geçirdiği 17 günden ilham alıyor. Sergi, altı ayrı bölümden oluşuyor. Defterlerinde yer alan not ve çizimlerden oluşan sergide metal işler, kağıt üzerine çizimler ve heykelden oluşan mekana özgü yerleştirmeler görülebilir.

 • 9/10
  Antalya Kültür Sanat, Antalya

  Sıra dışı fotoğrafları ile tanınan Yıldız Moran’ın Zamansız Fotoğraflar sergisi, 29 Nisan’a kadar görülebilir. Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran’ın 1950-1962 yılları arasında kaydettiği 8000 negatif arasından seçilerek hazırlanan sergide, sanatçının iç sesi kadar fotoğraf tarihindeki yeri ziyaretçilere sunuluyor.

 • 10/10
  Art On, İstanbul

  29 Nisan’a kadar açık olacak Parça Bütün sergisi, yedi sanatçının eserlerinden oluşuyor. Karma sergide görülecek eserler Ahmet Elhan, Gülsün Karamustafa, Ülgen Semerci, Mithat Şen, Burcu Yağcıoğlu, Ekrem Yalçındağ ve Begüm Yamanlar imzalarını taşıyor.