• Arama

2017’de Kaçırılmaması Gereken 10 Sanat Sergisi

 • 10/10
  David Hockney

  Sanatçıya adanmış en önemli sergi dünya turuna başlamadan önce Londra’da Tate Modern‘de 9 Şubat – 29 Mayıs 2017 tarihleri arasında görülebilecek. Tate, Cenre Pompidou ve Metropolitan Museum of Art iş birliği ile oluşturulan sergi 2017’nin en önemlileri arasında sayılıyor. 1960’lardaki ‘Aşk’ eserlerinden başlayarak günümüze kadar tüm temalarının görülebileceği sergi Londra’dan sonra Fransa ve ABD’de de görülebilecek.

 • 9/10
  Vermeer and The Masters of Genre Painting

  Hollandalı sanatçı Vermeer ve aynı dönemde yaşamış “Altın Çağ” ressamların başyapıtlarına adanmış sergi, Louvre Müzesi’nde 22 Şubat tarihinde ziyarete açılacak. “Vermeer and The Masters of Genre Painting” günlük hayattan karelere adanmış eserlerden oluşuyor.  19. yüzyıldaki sade ve basit hayatların da gözlemlenebileceği sergide, farklı şehirlerdeki benzer hayatların ve ressamların boya ile yarattıkları ışık oyunları da vurgulanacak.

 • 8/10
  Turner’s Modern and Ancient Ports: Passages Through Time

  New York’ta mücevher kutusunu andıran Frick Müzesi’nde 23 Şubat’ta açılacak “Turner’s Modern and Ancient Ports: Passages Through Time” sergisi İngiliz sanatçı Joseph Mallord William Turner’ın 20 yılda İngiltere, Fransa ve Almanya’da gözlemleyerek ve hayal ederek resmettiği eserlerine adanmış. Sergide yer alacak eserler arasında daha önce bir araya gelmemiş tabloların buluştuğu seçki, 14 Mayıs 2017’ye kadar görülebilir.

 • 7/10
  Beyond Stars. The Mystical Landscape from Monet to Kandinsky

  Paris Orsay Müzesi’nde 14 Mart’ta açılacak “Beyond Stars. The Mystical Landscape from Monet to Kandinsky” sergisinde yer alan eserler arasında Gauguin, Denis, Monet, Hodler, Klimt, Munch ve Van Gogh’un eserleri görülebilecek. Seçki, sanatçıların var oluşu sorguladıkları ve kozmos ile bütünleştikleri yapıtlarından oluşturularak sembolik manzaralara odaklanıyor.

 • 6/10
  Rodin 100. Yıl Sergisi

  Modern heykelin babası sayılan Auguste Rodin’nin ölümünün 100. Yılında düzenlenen sergi Paris Grand Palais’de 22 Mart günü açılıyor. Yılın en önemli sanat etkinliği sayılan sergi sanatçıya adanmış Rodin Müzesi iş birliği ile Paris’teki en büyük sergi alanında Temmuz 2017’ye kadar görülebilir. İki yüzden fazla Rodin eserinin yanı sıra arkadaşı ve rakipleri ile olan etkileşimi göstermek için dönem sanatçılarının da eserleri sergilenecek. Aralarında Picasso, Matisse, Giacometti gibi sanatçıların çalışmalarının olacağı etkinlikte, Rodin’nin büyük aşkı Camille Claudel’in eserlerinin de olması bekleniyor.

 • 5/10
  Picasso Primitif

  İspanyol sanatçı Pablo Picasso’ya adanmış en “dürüst” sergi olma özelliğine sahip sergi 28 Mart günü Paris’te Quai Branly Müzesi’nde açılacak. Afrika, Asya ve Güney Amerika sanatları ile Picasso’nun eserlerinin beraber yer alacağı sergide sanatçıya ait evrak, mektup ve fotoğraflar beraber sergilenecek. Kübist sanatın babası olan Picasso’yu ve sanatını derinden anlamak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken sergi 23 Temmuz 2017’ye kadar görülebilir.

 • 4/10
  Cézanne’ın Portreleri

  Hayatı boyunca 200’den fazla portre resmeden Paul Cézanne‘ın portrelerine adanmış sergi, aynı kişileri farklı zamanlardaki gözlemlemelerini kronolojik olarak sunacak. 13 Haziran’da Paris Orsay Müzesi‘nde açılacak “Cézanne’nın Portreleri” sergisi 24 Eylül 2017 tarihine kadar görülebilir. Sanatçının hayatında yer alan kişilere ilave dönemin önemli kişiliklerinin tabloları arasında “asık yüzlü” lakaplı karısı Hortense Fiquet’nin portreleri ayrı önem taşıyor.

 • 3/10
  Matisse in The Studio

  Efsanevi ressam Henri Matisse’in tablolarında kullandığı objeler ve eserlerinin beraber sunulacağı seri, 5 Ağustos’ta Londra sergileneceği Royal Academy of Arts’ta ziyarete açılacak. Stüdyoda Matisse sergisinde sanatçının dünyanın dört bir yanından topladığı Budist heykeller, Polinezya’nın kumaşları ve daha pek çok obje kullanılarak bu hazinenin Matisse’in eserlerindeki etkisi ve yaşadığı ortamı yaşatan sergi Kasım ayına kadar görülebilir.

 • 2/10
  Picasso / Lautrec

  Madrid’in önemli müzelerinden olan Thyssen’de 17 Ekim’de açılacak “Picasso / Lautrec “sergisi, İspanyol sanatçı Pablo Picasso’nun erken dönem eserleri ile  Fransız Henri de Toulouse-Lautrec’in çalışmalarındaki etkileşimlerine odaklanıyor. Her iki ressamın 1900 ile 1904 yılları arasında yaşadıkları Paris’te odaklandıkları konuları karşılaştıran sergide görülecek benzerlikler şaşırtıcı olabilir.

 • 1/10