• Arama

Ünlülerin Unutulmayan 10 Efsane Gelinliği

80 yıldır unutulmayan 10 gelinliği OGGUSTO okurları için mercek altına aldık.

 • 1/10
  Kraliçe 2. Elizabeth

  İngiltere’yi İkinci Dünya Savaşı’nın karanlık atmosferinden çıkartan 1947 yılındaki tören için Prenses Elizabeth, uzun yıllar modacısı olan Norman Hartnell’in tasarımını tercih etmiş. Üzerinde on bin tatlı su incisi bulunan gelinlik, abartısız formu ve üzerinde Birleşik Krallığı temsil eden işlemeleri ile aradan 70 yıl geçmiş olmasına rağmen hala şıklığını koruyor.

 • 2/10
  Grace Kelly – Monaco Prensesi

  1956 yılında Monaco Prensi 2. Rainer ile evlenirken giydiği gelinlik, hala en şık ve zamansız olarak adlandırılıyor.

  MGM stüdyolarının kostüm tasarımcısı Helen Rose’un hazırladığı modelin sadece fildişi rengi ipek üzerine inci ve dantel işlemeleri 6 haftada tamamlanmış. Taç giymektense Juliette modeli dantel başlık tercih eden Grace Kelly’nin duvağının ön kısmı sade bırakılarak yüzünün görülmesi sağlanmış. 23 metre ipek tafta, 91 metre ipek tül ve 274 metre dantel kullanılan elbisenin etek kısmı ise şeklini koruyabilmesi için 7 kattan oluşuyor ve tören sırasında sırtı görüleceği için de ayrı ihtimam gösterilmiş.

 • 3/10
  Prenses Süreyya – Şahbanu

  İran Şahı Rıza Pehlevi karısından boşandıktan sonra ikinci evliliğini efsanevi yeşil gözlere sahip ve Avrupa’da eğitim gören Süreyya Efsancari-Bahtiyari ile yaptığında Christian Dior gelinlik tasarımı için tercih edilmiş. 1951 yılındaki düğünde giyilen elbisede 37 metre gümüş kumaş, 20.000 tüy ve 6.000 pırlanta kullanılmış. Modelin minik ceketi gelini soğuktan koruyamadığı için, Şahın eşinin omuzlarına koyduğu vizon da Dior’un atölyesinden çıktığı için gayet uyumlu olabilmiş.

 •  

 • 4/10
  Catherine Middleton – Cambridge Düşesi

  Nisan 2011’de tüm dünyanın seyrettiği düğünde gelinlik için İngiltere’nin en önemli markalarından Alexander McQueen seçilmiş. Ülkenin tarihi ve Birleşik Krallığı oluşturan ülkeleri temsil eden dantel aplikeler kullanılan gelinliğin oldukça mütevazi sayılan 3 metrelik kuyruğunda uygulanan kesim ve dikişler net durmasını sağlarken açan çiçeği andırması sağlanmış. Ayrıca Carrickmacross işçiliği kullanılarak eskiye gönderme yapılırken, gelin Cartier tarafından 1936 yılında yapılan Halo Scroll tacını takmış.

 • 5/10
  Wallis Simpson – Windsor Düşesi

  Uğruna taht bırakılan kadın’ olarak hatırlanan Wallis Simpson, üçüncü evlilik töreni için Mainbrocher’ın tasarladığı uçuk mavi bir döpiyes ve aynı renkte çiçekli hasır şapka tercih etmiş. Gözlerinin renginde olduğu için “Wallis Mavisi” olarak anılan renkteki kıyafet, gelinin övündüğü inceliğini ve yakasındaki broşu öne çıkartıyor. 1937’de giyilen bu tarihi elbise geçen 80 yılda solarak tüm rengini kaybettiği için renk sadece dijital düzeltmeler ile görülebiliyor.

 • 6/10
  Jacqueline Bouvier Kennedy

  1953 yılının modasına uyumlu gelinlik Ann Lowe imzası taşıyor. 2 ayda fildişi ipek taftadan yapılan elbise 50 kilo ağırlığı ile oldukça yorucu olmasına rağmen şerit süslemeleri ve minik çiçek işlemeleri ile oldukça şık. Anneannesinin duvağı, portakal çiçekleri ile süslü dantel başlığı, aile yadigarı inci kolyesi, annesinin hediyesi pırlanta broşu ile döneminin tüm detaylarına sahip gelin kıyafetini, daha sadece senatör olan damat John F. Kennedy’nin hediyesi olan pırlanta bilezik tamamlıyor.

 • 7/10
  Lady Diana Spencer – Galler Prensesi

  Yüzyılın düğünü olarak adlandırılan evlilik töreninde Lady Diana, o yılların modası abartı bir model seçmiş. 1981’de gerçekleşen tören için David & Elizabeth Emanuel’in tasarladığı gelinlik, devlet sırrı olarak korunmuş ve gelin arabadan inene kadar görülmemişti. Fırfırlar, kabartılmış kollara sahip gelinlik yapılırken kullanılan 40 metrelik ipek kumaş arabada buruştuğu için çok eleştirilse de 8 metrelik kuyruğu ve Galler bölgesi ve prensine atıfta bulan işlemeleri ile unutulması mümkün olmayan gelinlikler arasında yer alıyor.

 • 8/10
  Angelina Jolie – Mrs Pitt

  Brad Pitt ile birlikteliği uzun sürmesine rağmen evliliği kısa sürede biten Angelina Jolie’nin gelinliği Atelier Versace imzası taşıyor. 2014 yılındaki düğünde, duvak ve elbise üzerinde 6 çocuğunun çizimlerini işlemesi dışında oldukça sade bir model seçen gelin, hiçbir mücevher takmayarak tüm dikkatlerin neşeli işlemelere odaklanmasını hedeflemiş.

 • 9/10
  Carolyn Bessette - Kennedy

  Gelin o tarihte Cerruti için çalışan yakın arkadaşı Narciso Rodriguez’in tasarladığı, olabilecek en sade gelinliği tercih etmiş. 1996 yılının ‘grunge’ modasına sofistike yorum olarak adlandırılabilen model, verev kesimli ipek elbise modern, sade ve seksi olarak tanımlanıyor. Hiç mücevher takmayan gelin, sade bir duvak ve çiçekler dışında aksesuar da kullanmamış.

 •  

 • 10/10
  Amal Alamuddin – Mrs Clooney

  Şık ve romantik bir elbise tercih eden gelin, Oscar de la Renta tasarımı inci işlemeli Fransız Chantilly danteli sade formlu bir modelde karar kılmış. Kırık fildişi rengi, milföyü andıran tül iç etekleri, sadece törende kullanılan duvağı çevreleyen kristal işlemeli 14 metrelik dantel, sade inci küpe ve tek taş yüzük dışında aksesuar kullanılmadığı için, tüm dikkatlerin elbiseye odaklanması sağlanmış.