• Arama

Türkiye’nin 8 Harikası

Türkiye’nin saklı güzelliklerini seyahatseverler ve doğa tutkunları ile paylaşmayı amaçlayan Türkiye’nin Doğa Harikaları kitabının izinden giderek OGGUSTO okurları için büyüleyici bir harita çıkarttık.

 • 1/8
  Karapınar Çölü, Konya

  Çölün Türkiye için imkansız bir yaşam alanı olduğu düşünülse de, Konya’nın Karapınar merkezine 94 km uzaklıkta böyle bir alan mevcut. Meke Tuzlası’na da ev sahipliği yapan bölgenin gizemi buzul çağına dek uzanıyor. Buzul çağında bölgede bulunan büyük bir gölden kalan mil ve tortuların rüzgârla taşınan ve zamanla sıralar halinde uzanarak geniş bir alana yayılan kumullar gerçek bir çöle dönüşüyor. Volkanik patlamaların yarattığı garip tepeler, göller ve çukurları da barındıran Karapınar Çölü’nü henüz görmediyseniz seyahat listenize mutlaka eklemelisiniz.

 • 2/8
  Kapadokya, Nevşehir

  Kapadokya için ‘Güzel Atlar Ülkesi’ mi yoksa bambaşka bir gezegen mi demeli, karar veremedik. Belki de doğanın birkaç milyon yılda meydana getirdiği bir mucize… Erciyes, Hasan Dağı ve Melez Dağı’nın püskürttüğü küllerin platoda oluşturduğu yoğun tüf tabakasının aşınması ve lav tabakasıyla örtülmesi ile meydana gelen bu doğa harikası, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Senenin her dönemi ziyaret edebileceğiniz Kapadokya, Anadolu’nun en görkemli coğrafyalarından.

 • 3/8
  Pamukkale, Denizli

  Suyun yolculuğunun eşsiz sonuçları ile tanışmak ister misiniz? Pamukkale travertenleri renk ve formları ile UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor. Kaynaktan çıkan suyun içerdiği karbondioksit uçuyor ve su içindeki kalker çökerek katmanlar halinde travertenleri oluşturuyor. Sonuç, kristalleşmiş pamuk tarlalarını andıran bu mucizevi doğal yapı.

 • 4/8
  Büyük Deniz Gölü, Rize

  Türkiye’nin doğal zenginliğinin en önemli parçalarından olan Kaçkar Dağları’nda yer alan çok sayıdaki gölden olan Büyük Deniz Gölü, 3.368 rakımda bulunuyor. Türkiye’nin en yükseğindeki göl olma özelliği taşıyan Büyük Deniz, kışın tamamen donarak büyüleyici bir silüete bürünüyor. Özellikle dağcıların rotasında olan bu gölü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • 5/8
  Dalyan Deltası, Muğla

  ‘Mucizeler Deltası’ olarak da adlandırılan Dalyan Deltası’nda sazlıklar köklerinin tutunabileceği yerlerde öbekleniyor. Öbeklenmiş sazlıkların oluşturduğu suyolları, yaban hayat kadar tekne ile seyahat eden yolcular için eşsiz bir deneyime ev sahipliği yapıyor.

 • 6/8
  İnsuyu Mağarası, Burdur

  Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası, Burdur’un 13 kilometre güneydoğusunda bilinmeyen derinlikler saklayan bir mağara. Özellikle dalgıçlar için sürpriz labirentlere gebe olan mağara, içinde sakladığı birbirine bağlı birçok göl ile muazzam bir yapıya sahip.

 • 7/8
  Meke Gölü, Konya

  Rotanızı Konya, Karapınar’a çevirmişken ziyaret etmeniz gereken bir harika daha var; Meke Gölü. Jeolojinin şaşkınlık ve hayret uyandıran bir mucizesi olarak betimleyebileceğimiz Meke Gölü, binlerce yıl önce yaşanmış bir volkanik patlamanın ardından oluşan kraterin, ortasından bir kez daha püskürmesi sonucu meydana geldi. Yeryüzünde bir benzeri bulunmayan bu noktası, seyahat rotanıza eklemenizi öneririz.

 • 8/8
  Nemrut Dağı, Adıyaman

  Yeryüzünün en gizemli yerlerinden Nemrut, dev tanrı heykelleri, sırrı kendinde saklı tümülüsü ve kabartmalarıyla Nemrut Dağı’nın zirvesinde benzersiz bir miras barındırıyor. Batı terası ve doğu terasındaki heykellerin -birkaç ufak detay dışında- birbirlerinin simetrisini oluşturması, zaman ve doğaya karşı halen direnmekte olmaları bile burayı seyahat rotanıza eklemek için yeterli sebeplerden.