• Arama

Mücevher Koleksiyonerleri İçin En İyi 10 Yatırım Parça

En kaliteli antika, değerli taş ve mücevherlerin fiyat artışlarından haberdar olmadığınız durumlarda, size kalan aile yadigarları ile gerçek bir servetin üzerinde oturuyor olabilirsiniz; en azından dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Bonhams bu fikirde. Müzayede Evi Bonhams, mücevher koleksiyonerleri için en iyi 10 yatırım parçasını açıkladı. 

Bonhams, “Mücevher Kutunda Ne Var?” kampanyasını öne çıkarmak için özellikle talep edilen “En Değerli 10 Mücevher” listesi oluşturdu. Bonhams’ın global direktörü Jean Ghika tarafından açıklanan bu liste, müzayedelerde en iyi performans gösteren mücevherleri yansıtıyor. 

 • 1/10
  Renkli Pırlantalar

  The Robb Report dergisine göre canlı mavi renkte bir pırlantanın karat fiyatı son 10 yıl içinde ortalama $200.000’dan yaklaşık 2 milyon dolarlara çıktı. Renkli pırlanta fiyatındaki bu artış, Standart&Poors endeksini, gayrimenkul piyasasının büyüme oranını bile aşıyor! Üstelik pırlantaların renkleri de fiyat artışını doğrudan etkiliyor. Bonhams’ın global direktörü Jean Ghika, renkli pırlanta fiyatlarıyla ilgili düşüncelerini şu şekilde özetliyor: “50 yıl önce renkli bir pırlanta sadece koleksiyon ürünü olarak düşünülürdü ve bu nedenle çoğu koleksiyoncu en beyaz taşlara odaklandı. Şimdi sektör daha bilgili ve renkli pırlantaların güzelliği ve nadirliği doğru olarak değerlendiriliyor. Özellikle koyu pembe ve mavi renkteki pırlantaların her boyutu alıcılar tarafından gün geçtikçe daha fazla aranıyor.”

 • 2/10
  Yakut

  Mücevher dünyasında yakutlar inanılmaz popüler! Geleneksel olarak yakut, zümrüt ve safirlerle birlikte en çok talep gören değerli taşlardandı; ancak şimdi cazibenin merkezi haline geldi ve Bonhams’a göre dünyanın dört bir yanında en çok aranan mücevherlerden biri oldu. Bunun en önemli sebeplerinden biri, yakut madenlerinin neredeyse tükenmiş olması. Özellikle güvercin kanı olarak adlandırılan doygun kırmızı rengiyle Burma yakutları artık eşine rastlanmaz güzellikler arasında kabul ediliyor. Bonhams’ın müzayedede satılan bir Cartier yüzüğe göre yaptığı analizde, yakut fiyatının 7 yıl içerisinde yüzde 1,108 oranında arttığı görülüyor! Sadece bu sonuç bile yakutun değerli taş piyasasında ne kadar revaçta olduğunu gözler önüne seriyor. 

 • 3/10
  Renksiz - Beyaz Pırlantalar

  Pırlanta hiçbir zaman değerini kaybetmez. Her modelde pırlanta, aşk ve romantizmin de evrensel sembolüdür. Kullanımı kolay, zahmetsizce şık ve her zaman popülerdir. Jean Ghika elmasla ilgili düşüncelerini şu şekilde özetliyor: “Bonhams’ta sattığımız en popüler taş pırlanta. Şu aralar özellikle eski pırlanta için gittikçe artan bir taleple karşılaşıyoruz. Bunlar daha çok Victoria, Edward ve Art Deco döneminde elle kesilmiş olan taşlar. Bu modellerin muazzam bir cazibesi var.”

 • 4/10
  Safir

  Renkli taşlara ilgi arttı ve Bonhams da safirler gibi renkli taşları seçen insanlar için artan bir eğilim olduğunu bildiriyor. Geleneksel olarak mavi olarak düşünülen safirler; pembe, sarı ve az rastlanan pembemsi bir turuncu renge sahip olarak doğada bulunuyor. Özellikle bu az bulunan renkler, takı toplayıcıları ve yatırımcıları için oldukça çekici. Ghika, bu dönemin safir ve diğer renkli taşları satmak için harika bir zaman olduğunu düşünüyor. 

 • 5/10
  Zümrüt

  Zümrütün değeri, taşın rengine ve netliğine bağlı olarak değişse de, son on yılda yüksek bir artış grafiği gösteriyor. Özellikle Kolombiya’dan gelen kaliteli ve işlenmemiş taşlar, son 1 yıldaki Bonhams satışlarında büyük bir taleple karşılaştı. 

 • 6/10
  Belle Epoque/Art Deco Dönemi Mücevherleri

  Belirli dönemlerin izlerini taşıyan mücevherler de dünyanın dört bir yanındaki alıcıların dikkatini çekiyor. Art Market Research tarafından hazırlanan yeni veriler, vintage mücevherlerin son 10 yılda %54 oranında değerlendiğini gösteriyor.

 • 7/10
  Marka İmzalı Mücevherler

  Cartier, Van Cleef&Arpels, Bulgari, Vendura, Boivin, Tiffany gibi tasarımcılar tarafından yapılan mücevher parçaları son birkaç yıldır açık artırmada önemli fiyatlara ulaştı. Dünyanın dört bir yanından pek çok alıcı, tasarımcı imzalı mücevherlere büyük ilgi gösteriyor.

 • 8/10
  Doğal İnciler

  Doğal inciler son 10 yılda büyük bir değer artışı gördüler. Artık gri doğal inciler, beyaz incilerden daha nadir ve daha değerli. Art Market Research’ten gelen veriler, doğal inci fiyatlarının %286.1 oranında arttığını ortaya koyuyor. Bonhams’ın 2017 açık artırmasında satılan en yüksek fiyatlı ilk 10 parçadan ikisi doğal inciydi. 

 • 9/10
  Tasarımcı Mücevherleri

  Talep gören bir diğer mücevher türü de ünlü tasarımcıların eserleri. Dünya genelinde Suzanne Belperron, Coco Chanel, Hemmerle, Georges Braque, Daniel Brush ve Andrew Grima'nın mücevherlerine olan ilgi adeta çağdaş sanat toplama alışkanlıklarına benziyor. 

 • 10/10
  Spineller

  Dünyanın en ünlü yakutlarının bazıları aslında spinellerdir. Bonhams’a göre günümüzde pek çok koleksiyoner artık spinellerin değerini fark etti ve onların en iyi örneklerini satın almak istiyor.