• Arama

Mart Ayında Görülmesi Gereken 10 Sergi

Sıra dışı malzemeler ile yaratılmış eserlerin görüleceği Mart ayı sergilerini, OGGUSTO okurları için derledik.

 • 1/10
  Pilevneli, İstanbul

  Los Angeles’te yaşayan sanatçı Refik Anadol’un Eriyen Hatıralar sergisi, 10 Mart’a kadar görülebilir. Sanatçının, hatıralar ve teknoloji arasında güçlenen bağı sorguladığı eserlerde, bir anıyı hatırlandığında beyinde oluşan hareketlerin algoritmalara dönüştürülmesi fikrinden yola çıkarak ürettiği heykel, üç boyutlu tuval ve ışık ve projeksiyon ile yapılan işleri deneyimlenebilir.

 • 2/10
  Art On İstanbul, İstanbul

  Ahmet Çerkez’in ilk kişisel sergisi Yurtsuz Haritalar, 17 Mart’a kadar görülebilir. Sanatçı, kısıtlı renk paleti, ham yüzey ve sade ifade ile sınırları olmadığı gibi belli yeri işaret etmeyen, zamanın ve yaşanmışlığın izini taşıyan bir seri sunuyor. Sanatçı, kurumuş çiçeklerden pas lekeleri ve kurşun kalem çizgileri ile yüzeylerde kullandığı teknikler ile yeniden hayat bulmayı ve doğuşu hatırlatıyor.

 • 3/10
  Dirimart, İstanbul

  18 Mart’a kadar açık olacak Başka Ayın Yaratılışı sergisi, sanatçı Âbidin Elderoğlu’nun eserlerinden oluşuyor. 1940’lardan başlayarak sanatçının soyut ve soyutlamanın izini sürdüğü çalışmalarını bir araya getiren seçki adını, sanatçının 1968 tarihli bir yağlıboya tablosundan alıyor.

 • 4/10
  Kare Sanat Galerisi, İstanbul

  21 Mart’a kadar açık olacak İmgesel Zaman Sergisi, farklı disiplinlerde yapıt üreten 13 sanatçının, farklı bakış açıları ile varlık nedenini sorgulamalarına odaklanıyor. Günlük hayatta her gün karşılaşılan objeler, hareketler, ses ve ışıklar ile zamanda oluşan katmanlı yüzeyler oluşturarak bilinçaltını etkilemelerine odaklanan sergi, farklı bir bakış açısı sunuyor.

 • 5/10
  İstanbul Fotoğraf Galerisi, İstanbul

  24 Mart’a kadar açık Paris’te Buluşma sergisinde, 5 fotoğrafçının Timurtaş Onan’ın rehberliğinde gerçekleştirdikleri sokak ve yaşam atölyesinde çektikleri karelerden oluşuyor. Paris şehrine farklı bakış açısı sunan sergide İstanbul’dan ayrılmadan, dünyanın en romantik şehrini bambaşka açılardan görebilme olanağı sunuyor.

 • 6/10
  Endless Art Taksim, İstanbul

  “X” Karma sergi, bilim için bilinmezliğin sembolü, bir haritada definenin saklı olduğu noktanın gösterildiği, dişil kromozomu “X” ‘in sembolize ettiği on kadın sanatçı, farklı teknik ve disiplinlerdeki çalışmalarıyla bildiğimizi sandıklarımıza, bilinmezlere odaklanıyorlar. 

 • 7/10
  Cer Modern, Ankara

  Türk çağdaş sanatına yön veren D Grubu’nun eserleri, 85 yıl aradan sonra ilk defa bir arada sergileniyor. 25 Mart’a kadar açık olacak D Grubu Yeniden' sergisi Cer Modern'de görülebilir. Türk Resim Sanatında kurulmuş 4. Birlik olmasını sebebi ile alfabenin 4'üncü harfini isim alan grupta Abidin Dino, Nurullah Berk, Zeki Faik İzler, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan, Salih Urallı, Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrünnisa Zeyd gibi isimlerin imzasını taşıyan 70 eser görülebilir.

 • 8/10
  İş Bankası Müzesi, İstanbul

  Bankanın 93 yıllık tarihini boyunca reklam faaliyetlerinden oluşan İş Bankası İftiharla Sunar başlıklı sergi, tarih ve grafik sanat yolculuğu niteliği taşıyor. 25 Mart tarihine kadar açık olacak sergide 450 reklam filmi, 400 basılı yayın ve 60 nesne yer alacak. Türkiye’de reklam sektörünün gelişimini de sunan sergi, 1920 yılından günümüze uzanan renkli bir seçkiden oluşuyor.

 • 9/10
  The Pill, İstanbul

  Raphaël Barontini'nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Bir Ateroid’ten Duvar Kilimi, 31 Mart’a kadar görülebilir. Galeri alanına yerleştirilen büyük bir tekstil yerleştirmesiyle farklı bir kimlik kazanırken, sanatçının diğer eserleri de serginin yapı taşlarını oluşturuyor. Geçmiş ve geleceği birleştiren seçki, ziyaretçileri ruhani bir yolculuğa çıkartıyor.

 • 10/10
  Galeri Apel, İstanbul

  Galeri yirminci yılını, geçmişi ile bugününü bir araya getiren Nostospektif Sergi ile kutluyor. Daha önceki sergilerde yer alan eserler ve bunları yaratan sanatçıların yeni eserlerinin görülebileceği sergi, 7 Nisan’a kadar açık olacak. Sergi süresince değişecek eserler de olacağı için, birkaç kez uğranabilecek galerideki çalışmalar kronolojik olarak sunulurken, nostaljik çağrışımlar hissettirebilir.