• Arama

Saat Dünyasının Ustalarından Sınırları Zorlayan 10 Model

SIHH 2018’in bünyesine daha sonradan katılan ve her geçen yıl sayıları artan bağımsız saatçiler, İsviçre saat mekaniğini besleyen, tasarımları ile yenilik katan çılgın saat ustalarından oluşuyor. Her yıl sundukları yeni modellerle saat meraklılarının dikkatlerini de üzerlerine topluyorlar. Onları tanıtmak için “ayrıcalıklı, akıl almaz, çılgın, geleceğin zaman makinaları tasarımcıları…” gibi birçok şey söylenebilir; ama asla tam olarak tarif edilemezler. Tüm saatseverlerin hayal dünyalarına hitap eden modellerin en yenilerini sizler için derledik.

 • 1/10
  Dewitt, Academia Endless Drive

  DeWitt’in her zaman ürettiği güçlü karakter çizgilerini barındıran modellerine bir yenisini Academia Endless Drive ile eklendi. Markanın kurucusu Count Jérôme de Witt, modellerini yaratırken Academia Endless Drive’da da olduğu gibi, otomotiv mekaniğinden esinlenmeyi tercih ediyor. Modelin en önemli özelliği, mekanizmaya can veren dönen vidasının kadranının merkezinde yer alması. Açık kasa olarak tasarlanan bu bölümden üstün mekanizmanın çalışması izlenebiliyor. Kendinden kurum Academia Endless Drive’ın 59 saat güç rezervi bulunuyor ve dikey vida mekanizmasının üzerinde göstergesi yerleştirilmiş. Saat ve dakika ise kadran üzerindeki iki ayrı diskten okunuyor. 42.5 mm çapında 18k pembe altın kasaya sahip.

 • 2/10
  MB&F + SARPANEVA, MoonMachine 2

  İsviçre saatçiliğinin en afacan yüzü olarak yıllar önce karşımıza çıkan Maximilian Büsser & Friends (MB&F), kendi ürettikleri çılgın tasarımlar kadar yaptıkları ortaklıklarla da hep ses getirdi ve saatçiliğe değer kattı. Daha önce de bağımsız Finlandiyalı saat ustası Stephan Sarpenava ile ürettikleri MoonMachine’in ikincisini tanıttılar. MoonMachine 2’nin kasa tasarımı MB&F’in Horologiacal Machine Nº8’den geliyor. Açık kasalı çılgın model Sarpenava’nın en usta olduğu  titanyum ağlardan oluşuyor. Modelin üç boyutlu bir görüntüsü var; mekanizması MB&F tarafından geliştirildi. Ay fazı komplikasyonu ise Sarpenava’nın eseri. 42 saat  güç rezervi ile çalışıyor. Her birinden 12 adet olmak üzere 3 limitli model olarak sunuluyor.

  Fiyatı: Her iki titanyum versiyon 88.000 CHF, kırmızı altın 95.000 CHF. 

 • 3/10
  Urwerk, UR-210 Black Platinum

  Urwerk SIHH 2018’de sıra dışı modeli olan UR-210’u siyah titanyum içerisinde sundu. Uydu mantığı ile dönen patentli komplikasyonuna retrograde (başa dönüm) eklendi. Saat 1 konumunda 39 saatlik gücünün rezerv göstergesi bulunuyor. Üç adet dört yüzlü ibreleri zamanı gösteriyor; flyback dakika özelliği var. Kasası DLC kaplı platin ve titanyumdan üretildi. İlk bakışta ağır gibi görünse de elinize aldığınızda tüm komplikasyonlarına rağmen şaşırtıcı derecede hafif olduğunu fark ediyorsunuz; sadece 0.302 gram. Limitli edisyon ile 25 adet üretildi.

  Fiyatı: 155.000 CHF

 • 4/10
  Romain Jerome, RJ X Spider-Man

  Hayali kahramanların zaman makineleri ile buluşmasını seviyor ve koleksiyonunu yapıyorsanız Romain Jerome sizlere en güzel uygulamalarını sunacaktır. Romain Jerome, bir kez daha film şirketi Marvel ile işbirliği yaparak RJ x Spider-Man’i tasarladı. Modelin ön yüzünde Spiderman amblemi kırmızı ve büyük bir şekilde yer alırken kasa arkasında ise örümcek ağı dekoru kullanıldı. Süper kahraman Spider-Man 75 adet limitli olarak markanın kendi laboratuarlarında üretildi. Skylab kasası klasik yuvarlak şeklinde ve bezelinde 4 adet kalın tırnak bulunuyor. Tüm siyah kasası 48 mm çapında ve elle kurum siyah krom iskelet mekanizması ile sonsuz bir şeffaflık sunuyor. Ayrıca 48 saat kesintisiz çalışıyor. 

  Fiyatı: 18.950 CHF

 • 5/10
  HYT, H20

  HYT’yi zamanı likitle gösteren tasarımı ile tanıdık. SIHH 2018’de üç boyutlu ürettiği saate şeffaflığın güzelliğini kattı ve HYT H20’yu sundu. Yeni modelinde akışkanlığını ve mekanizmasını tamamiyle gözler önüne seriyor. 2 ayrı versiyonda 25’er adet limitli üretildi. Bir modeli siyahlar içerisinde parlak yeşil renkli akışkana sahip iken diğeri gümüş kasalı koyu mavi akışkanlı. İskeletleştirilmiş kadran ve safir kristal camından mekanizmanın işleyişi büyüleyecek kadar net görülebiliyor. HYT H20’nun kasa çapı 51 mm, kalınlığı ise 19.95 mm. Siyah kauçuk kayışların modelle bağlantısı özel olarak tasarlandı ve kulakçık kullanılmadan bileğe rahatça oturması sağlandı. Saat rakamları transparan kasanın yanlarında yer alıyor. Mekanik mekanizmasının 192 saat güç rezerv özelliği var. 

 • 6/10
  Christophe Claret, Maestro Mamba

  Oyunbaz modelleri seven Christophe Claret, bu yılın yeniliği olarak Afrika’nın en zehirli yılanından esinlenilen bir modeli Maestro Mamba’yı tanıttı. Böylece tehlikeli bir güzellik, Christophe Claret modeliyle bileklerde yerini alıyor. Sadece 28 adet limitli olarak yeşil ve turuncu olarak iki farklı renk tonunda üretildi. 42 mm.’lik pvd kaplama siyah modelin içerisinde en parlak haliyle dikkat çekici rengi yer alıyor. İskeletleştirilmiş kasa ile sunulurken içerisindeki köprüler dâhil tüm mekanizma rahatlıkla görülebiliyor. Kayışı ise Mozambik bölgesinden elde edilmiş yılan derisinden yapılmış. 7 gün güç rezervi ve 30 metre su geçirmezlik özelliği var. Maestro Mamba’ya, Tsavorite taşından yapılma tepesinden ayar yapılıyor.

  Fiyatı: 96.000CHF

 • 7/10
  Armin Strom, Pure Resonance

  Klasik kasa görüntüsünün içerisinde daha güçlü bir tarzı yansıtan Armin Strom Pure Resonance, markanın DNA’sından uzaklaşmadan zamanı, yeni geliştirdikleri kronometreyi de ekleyerek ölçmeyi hedefliyor. Yarı açık tasarlanan kasasında zaman, roman numaraları ile ikinci bir kadranda görüntüleniyor. Saat 7 konumuna yerleştirilen küçük kadranda saniye göstergesi bulunuyor. Resonance orijinal versiyonundan biraz daha küçük kasa olarak 42 mm çapında, paslanmaz çelik veya pembe altın olarak seçenekli sunuluyor. 

  Fiyatı: Çelik 49.000 CHF, kımızı altın 62.000 CHF.

 • 8/10
  H.Moser&Cie, Endevour Flying Hours

  H. Moser&Cie yeni dönen disk sistemli Endevour Flying Hours’u tanıttı. Mekanizması gezegenlerin hareket prensibinden ilham alınarak geliştirildi. Çılgın mavi kadranının üzerinde saat ve dakikalar 3 ayrı safir disk üzerinden ifade ediliyor. Her safir kristal disk kendi ekseni etrafında dönen özel bir tasarıma sahip. 42 mm çapında 18k beyaz altın kasaya sahip. 60 adet, sadece meraklıları için limitli üretildi.

  Fiyatı: 32.000 $

 • 9/10
  Ressence, Type 2 e-Crown Concept

  Ressence, geleceğin saatlerini planlamaya devam ediyor. İlk kendini ayarlayabilen mekanik saat olan Type 2 e-Crown Concept’i üretip Haziran 2018’de satışa sunacağını duyurdu. e-Crown teknolojisini ile mekanizması ve elektronik sistem arasında bağlantı kuruyor. Akıllı telefon vasıtası ile zaman ayarı ve kurumu yapılabiliyor. ROCS (Ressence Orbital Convex System) modül olarak tanımladığı saatin kadranı merkezde e-crown sistemin üzerine oturuyor ve en altta yer alan mekanik mekanizma ile elektronik ortamda iletişimini sağlıyor. 45 mm titanyum kasa, ibreleri karanlıkta saatin okunmasını kolaylaştıran super-Luminova ile kaplı.

  Fiyatı: Daha belirlenmedi

 • 10/10
  Hautlence, Vortex Gamma Magma

  Otomotiv ve uçak endüstrisinde kullanılan maddelerden oluşturulan kasası ile SIHH 2018’in  heyecan verici modellerinden biri de Hautlence tarafından tanıtılan Vortex Gamma Magma oldu. Kasasındaki HLLight Color seramik nano tüpler ve kullandığı materyaller, saat endüstrisinde devrim niteliğinde yenilikler içeriyor. Kasanın köşeli seçilmesi ve çarpıcı rengi kendi üretim mekanizmalarını gözler önüne sererken, daha cesur görünmesini sağlıyor. 6 adet üç-yüzeyli safir kristal cam ile kadranını koruna altına alıyor. Dakika kadranı safir şeffaf olarak üretildi. Saatler kadranın yanında bir zincir üzerine dizili sayılarla gösteriliyor ve her 60 dakikada bir dönüyor.

  Fiyatı: 170.000 CHF