• Arama

Şubat Ayında Görülmesi Gereken 10 Sergi

Garip Meyve’den mimariye ve kokuya Şubat ayında görülmesi gereken sergileri sizin için bir araya getirdik.

 • 3/10
  SALT Galata, İstanbul

  Zahirî Mekânda Arşiv enstalasyonu, bilgisayar üretimi kullanıcı tarafından etkileşimli olarak deneyimlenen üç boyutlu bir ortam kuruyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile ortama erişen kullanıcı, SALT arşivinde yer alan 1.700.000'den fazla belgenin algoritmasıyla görselleştirildiği bir veri uzayında yolculuğa çıkıyor. Refik Anadol'un enstalasyonu, sanatçının SALT davetiyle gerçekleştirdiği Arşiv Rüyası projesinin devamı olarak 25 Şubat’a kadar izlenebilir.

 • 5/10
  Kibele Sanat Galerisi, İstanbul

  Gotik sanatın Türkiye’deki temsilcisi Bubi’nin 6 Dönem ve Heykeller sergisi, 3 Mart’ta kadar görülebilir. Sanatçının farklı uygarlıklardan ilham alarak yapıtlaştırdığı eserler, güzel olanın içindeki kusurlara ve eksiklere dikkat çekmesi ile öne çıkıyor. Farklı teknikler uyguladığı serilerden eserlerin yer aldığı sergide, heykellerinden de örnekler yer alıyor.

 • 6/10
  Pera Müzesi, İstanbul

  Dünya mimarlığının önemli isimlerinden olan düşünür, sanatçı ve bir “mimarlık gurusu” olarak tanınan Louis I. Kahn’ın önemli yapılarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanan Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisi, 4 Mart’a kadar gezilebilir. Kahn’ın yaşadığı Pensilvanya’dan Dakka ve Ahmedabad’da bulunan mimari yapıtlarına ait çizim ve fotoğrafların yanı sıra seyahat eskizleri Türkiye’de ilk defa bir arada görülebilir.

 • 7/10
  Akbank Sanat, İstanbul

  İngiliz sanatçı Susie MacMurray'ın Garip Meyve sergisi 10 Mart’a kadar ziyaret edilebilir. Sergi, sanatın gerçeği ile kadının ve içinde yer aldığı metafiziğin sınırlarını sorgulaması, dönüşüme ve sanat-kadın ikilisinde olduğu kadar ikilemindeki ‘tamamlayıcı ve eksik olan’ algısına odaklanıyor.

 • 8/10
  Plato Sanat, İstanbul

  Pop Değil Op sergisi, gerçeklik algısına farklı bakış açıları getiren eserlerden oluşuyor. Sekiz sanatçının eserlerinden oluşan sergi, 24 Mart’a kadar İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde görülebilir. Video, fotoğraf, resim ve heykelden oluşan seçkide optik sanat yorumlanırken op art tekniklerinin ve stratejilerinin dijital çağın estetiği ile harmanlanması öne çıkıyor.

 • 9/10
  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul

  Türk mimarisinin önde gelen isimlerinden olan Nazimî Yaver Yenal’ın 50 yıllık kariyeri, 31 Mart’a kadar açık olacak Bir Kâğıt Mimarın Hayali Dünyası: Nazimî Yaver Yenal sergisinde ilk kez görülebiliyor. İAE kuruluşunun 10. yıl sergisi de olan seçkide, mimarın öğrencilik yıllarından son dönem çalışmalarına kadar çizimleri görülebilir. Yenal, hayata geçmeyen projelerinden ötürü “erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin en kayda değer kağıt mimarı” olarak tanınıyor.

 • 10/10
  Erimtan Müzesi, Ankara

  31 Mart’ta kadar açık olacak Koku ve Şehir sergisinde ziyaretçiler, bir zaman Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfedebilir. Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) işbirliği ile gerçekleştirilen sergide kahve, nane, kolonya gibi tanıdık kokular ile geçmişte daha sık kullanılan safran, buhur ve amber gibi 50 koku yer alıyor.