• Arama

2018'de Sanat Uğruna Yapabileceğiniz 12 Seyahat

Sanatla dolu bir yıl geçirmenizi diliyoruz. 2018 boyunca sanat uğruna yapabileceğiniz 12 seyahati hangi ayda yapabileceğinizi inceledik.

 • 1/12
  Ocak: BRAFA Sanat ve Antika Fuarı - Brüksel

  Avrupa’nın önde gelen sanat ve antika fuarı BRAFA, Brüksel’de 62. kez düzenleniyor. On beş ülkeden katılan 133 galeride görülecek eserlerin en büyük özelliği branşlarının en iyi örnekleri olduğundan, sanatseverler tarafından ¨kaçırılamaz olarak¨ tanımlanıyor. Dünyanın en önemli fuarlarından olan BRAFA’yı Ocak ayında ajandanıza almanızı öneririz.

 • 2/12
  Şubat: Zeng Fanzhi Sergisi - Amsterdam

  Hollandalı Vincent Van Gogh post-empresyonizme, Çinli Zeng Fanzhi ise çağdaş sanata iz bırakan sanatçılar. Aralarında en azından 100 yıllık bir zaman dilimi olsa da, buluştukları ortak payda ruh ve içsel heyecanın yanında Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde açılan sergi. Çin’in en etkili çağdaş sanatçısı Fanzhi, Van Gogh’un en bilinen portrelerini yeniden yorumladığı bir seri hazırladı. ‘Ortak ruh’ ve ‘derin bağlılık’ faktörlerini kendine kılavuz olarak alan sanatçı, bu portrelere çarpıcı fırça darbeleri ile taze bir enerji kazandırdı. Şubat ayının sonuna doğru bitecek sergiyi bitmeden mutlaka ziyaret edin. Van Gogh’un efsane portrelerinin yeni haline inanamayacaksınız…

 • 3/12
  Mart: Hong Kong Art Basel - Hong Kong

  İlk gününden beri Asya’nın en büyük sanat buluşması sayılan Art Basel Hong Kong’un 29 – 31 Mart tarihleri arasındaki altıncı edisyonunda bu yıl 32 ülkeden gelen 248 galeri bulunuyor.

  Çinli koleksiyonerlerin hızlı öğrenme ve bilgilenmeye önem verdikleri fuarda, sadece eser satışı değil, galeri sahiplerinden olduğu kadar birbirlerinden bilgi alışverişi yaptıkları toplantı olarak öne çıkıyor. Bu sebeple sunulan eserlerin kalitesinin de her yıl arttığı fuara sadece Uzak Doğulu alıcıların değil, dünyanın dört köşesinden gelenlerin ilgisi büyük oluyor.

  Farklı bölümlere ayırılan fuarda, Galleries bölümünde 20 ve 21. yüzyıla ait modern ve çağdaş sanat eserlerine yer verilirken, Insights’ta ise, Türkiye’den Pasifik kıyılarına kadar uzanan Asya kıtasından sanatçılara ayırılmış.

 • 4/12
  Nisan: Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul'da Sergisi - İstanbul

  Dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’, geçtiğimiz yıl UNIQ Müze’de açıldı. Leonardo da Vinci'ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası sergi, Belçika'daki prömiyerinin ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başladı. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikayla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluşturan sergiyi, baharın hissedilmeye başladığı Nisan ayında gezebilirsiniz.

 • 5/12
  Mayıs: Alphonse Mucha: Yayılan Güzellik Sergisi - Kopenhag

  Paris metro duraklarının tasarımcısı olan Alphonse Mucha’ya adanmış sergi, 3 Şubat-3 Haziran tarihleri arasında Kopenhag’daki Arken Müzesi’nde görülebilir. Art Nouveau akımının babası sayılan sanatçının eserleri arasında tabloları ile beraber poster ve afişleri de sergilenecek. Yayılan Güzellik başlığı taşıyan sergide, Art Nouveau’nun öncüsü sanatçının bitki, kadın ve süsleme motiflerini beraber kullanarak, ünlü aktris Sarah Bernhardt için 1894’te yarattığı poster ile parlayan sanat hayatına odaklanılıyor. Sergiyi gezmek için Mayıs’a Kopenhag bileti almanızı öneririz.

 • 6/12
  Haziran: Venedik Bienali - Venedik

  ​​​​​​Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nin küratörlüğünü yaptığı 16. Venedik Bienali 26 Mayıs’ta başlıyor. 2018 Venedik Bienali 15. Venedik Mimarlık Bienali'nin teması için vurguladığı noktalardan ilerleyecek ancak kamusal ve özel mekanların, kentsel mekanın, bölgelerin ve peyzajın kalitesini mimarlığın ana hatları olarak ele alacaklar.

  16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi süresince haftalık vardiyalar halinde Venedik’e gidecek mimarlık öğrencileri, bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde geniş katılımlı bir projeye de dâhil olacak.

 • 7/12
  Temmuz: Michael Jackson: On The Wall Sergisi - Londra

  Londra’da 1856’da kurulduğundan beri tarihe ve kültüre damgasını vurmuş isimlere bir nevi şükranlarını sunan işlere imza atan National Portrait Gallery, bu kez modern sanatın öncü isimlerine ilham kaynağı olan Michael Jackson’ı ağırlıyor. Sureti ilk kez 1982’de Andy Warhol tarafıdan kullanılan Jackson için, bu sergi ile, 40 sanatçı bir araya geliyor. Sureti ilk kez 1982’de Andy Warhol tarafıdan kullanılan Jackson için, 40 sanatçının bir araya geldiği bu sergi için Temmuz ayında Londra’ya bir uçak bileti almanız kaçınılmaz. 

 • 8/12
  Ağustos: Picasso 1932 - Love, Fame, Tragedy Sergisi - Londra

  8 Mart’ta Londra Tate Modern’de açılacak sergi, Pablo Picasso’nun sanatına odaklanan en kapsamlı seçki olarak önem taşıyor. Paris Picasso Müzesi iş birliği ile gerçekleşecek Picasso 1932 – Love, Fame, Tragedy sergisinde, dünyanın önemli koleksiyonlarından nadiren çıkan eserler yer aldığı gibi, sanatçının atölyeden ayrıldıkları günden beri ilk defa bir araya gelecek çalışmaları görülecek. Picasso’nun bu önemli sergisini Ağustos ayında kaçırmamanızı öneririz.

 • 9/12
  Eylül: Fashion Unraveled Sergisi - New York

  New York FIT Müzesi’nde Mayıs ayında açılacak Fashion Unraveled sergisi, giyimdeki noksanlık ve bilinçli kusura odaklanıyor. Kullanımdan kaynaklanan eskime kadar, son yıllarda tercih edilen yırtık giysilerin yükselişine odaklanan sergi, Kasım ayına kadar görülebilir. Büyük markaların etiketini taşımadığı sürece defolu olarak tanımlanan bu kıyafetlere adanmış ilk sergi özelliğini taşıyan seçki, çağdaş giyime farklı bir bakış sunuyor. Eylül ayında programlarınıza bu sergiyi eklemeyi ihmal etmeyin.

 • 10/12
  Ekim: Claude Monet: Impression & Emotion - Viyana

  Albertina Müzesi, yılın ikinci büyük sergisini ışık ustası Monet’ye adayacak. Claude Monet: Impression & Emotion sergisi, Fransa’nın kayalık kıyıları ve Seine Nehrinde suda yansıyan ışık ile sanatçının mevsimlere göre değişen renk paletine odaklanıyor. Ressamın botaniğe olan merakı ise, Giverny’deki kır evinin civarında resmettiği eserlerde Ocak 2019’a kadar görülebilecek. Claude Monet’in bu önemli sergisini gezmek için Ekim ayı oldukça ideal.

 • 11/12
  Kasım: Louvre Müzesi - Abu Dabi

  Önünde devamlı kuyruklar oluşan Paris’teki Louvre Müzesi, şimdi Abu Dhabi’deki Saadiyat Adası’nda da tarihin sınırlarını zorluyor. Arap dünyasında çok özel yatırımları ve iş birlikleri ile bilinen Abu Dhabi, bir hayalini daha gerçekleştirerek bir mucizeye imza attı. Müzenin 10 yıl süren inşaatı sırasında; eski çağlardan kalma çok özel eserler sırasıyla bünyeye katıldı. Louvre Abu Dhabi, bütün dünyayı kapsayan muhteşem bir koleksiyondan ziyade, aynı zamanda Fransız müzelerinden kiralanmış 300’e yakın müthiş eserlerle bezenmiş durumda. Paris’ten gelecek eserler için Louvre’a 750 milyon dolar ödenecek. Abu Dabi’nin en güzel zamanlarından biri olan Kasım ayı Louvre Müzesi’ni gezmek için ideal…

 • 12/12
  Aralık: Zeitz MOCAA Müzesi - Cape Town

  Afrika ve kollarına ait sanat eserleri ile donatılmış dünyanın en büyük çağdaş sanat müzesi olan Zeitz MOCAA kapılarını Cape Town’da açtı. 1920’li yıllardan kalma olan ve Capetown’un V&A Waterfront bölgesinde yer alan tahıl ambarı Liz Biden tarafından projeleştirildi. Sene başında bir otel olarak açılan The Silo’nun alt katında yer alan müzenin tamamlanması tam 4 yıl sürdü. Bir zamanlar Güney Afrika’nın en uzun binası olan bu yapının şimdi ise yaratıcılığı ve kültürel değerleri destekleyen bir müze haline gelmesi, müzenin şehrin yapıtaşlarından biri olmasını kaçınılmaz kılıyor. Soğukların fazlasıyla hissedilmeye başladığı Aralık ayında kıştan kaçmak için bir Zeitz MOCAA ziyareti kulağa oldukça güzel geliyor.