• Arama

Paris Couture Haftası 2018 İlkbahar

Modaevlerinin ‘yüksek dikiş’ anlamında hünerlerini sergiledikleri couture defilelerinin 2018 İlkbahar ayağı gerçekleşti. Podyumların en ihtişamlı günlerinin yaşandığı Paris Couture Haftası 2018’e damgasını vuran 12 defileyi yakından inceledik.

 • 1/12
  Zuhair Murad 2018 İlkbahar Couture

  Lübnanlı tasarımcı Zuhair Murad, geometrik motiflerle dolu bir koleksiyon için yerli Amerikan sembollerine ve güncel kelimeleri kendine kılavuz almış. Şovdan önce Murad, ¨Yerli kültürlere çok saygı duyuyorum. Onlar olmadan biz burada değiliz. Bize sınırsız bir sanat mirası bıraktılar,¨ sözleriyle aslında koleksiyonuna dair ipuçları verdi. Koleksiyon ağırlıklı olarak kırmızı, beyaz altın ve siyah renk paletleri etrafında dolaşarak izleyicilere görsel bir şölen yaşattı. İlkbahar/Yaz moda trendlerinin en göze çarpanlarından püskül detayları ise Zuhair Murad Haute Couture koleksiyonunun mükemmelliğini tamamlamış.

 • 2/12
  Christian Dior 2018 İlkbahar Couture

  Dior’un tüm şovuna hakim olan tuhaflık düşünüldüğünde, sürrealizmin 2018 ilkbahar haute couture koleksiyonunda bir araya gelmiş olduğu. Sürrealizme gönderme yapan siyah beyaz bir dama tahtasının üzerinde gerçekleşen defilede, Dior tüm avant-garde’lığını gözler önüne seriyor. Maskülen bir görünümün hakim olduğu şovda mankenlerin makyajları ise, kıyafetlerden rol çalıyor. Stephen Jones tarafından yaratılan bu efsanevi makyajlarla Couture haftasında en çok konuşulanlardan olan Dior defilesinde ağırlıklı olarak, önünde beyaz tüylerle dekore edilmiş boyundan bağlamalı siyah elbiseler, büzgü omuzlu uzun kollu ekru şifon elbiseler ve siyah beyaz gece elbiseleri göze çarptı.

 • 3/12
  Ralph & Russo 2018 İlkbahar Couture

  Ralph & Russo; el baskısı şakayık, fil dişi kristal ve püskül detaylı ipek krep bir kimonoyla 30ların stilini, tek parçada bir araya getirerek şovun açılışını yapıyor. Kıyafetlerin çoğunda uçucu bir renk paleti hakimken, asil siyahlar ve canlı tonlar da koleksiyona ayrı bir hava katmış. İlkbahar/yaz 2018 trendlerinden olan püsküller ve fırfırlar da defilede yer yer boy gösterirken sedef detayları da koleksiyonda dikkat çekti.

 • 4/12
  Giambattista Valli 2018 İlkbahar Couture

  Bir haute couture defilesinden ne bekliyorsanız hepsini Giambattista Valli’de bulabilirsiniz… Valli koleksiyonunda, çıplak gözle neredeyse fark edilemeyecek küçüklükteki payetlerden organza kadife kumaşlara kadar neredeyse her şeyi kullanmış. Genellikle gece elbiselerinin ağırlıkta olduğu ve fiyonk detaylarıyla süslü defilede Valli, her biri için 350 metre kumaş kullandığı 3 hacimli tül elbisesini finale saklayarak herkesi şaşırttı.

 • 5/12
  Chanel 2018 İlkbahar Couture

  Karl Lagerfeld yine kimseyi şaşırtmayarak koleksiyondan rol çalan bir defile atmosferi yarattı. Yarattığı ortamı ,¨Hissettiğim şey bu, ruh halim,¨ şeklinde açıklayan Lagerfeld, çeşmesi, kum yolu ve güllü çardağıyla klasik bir Fransız bahçesi atmosferinde gerçekleşen Chanel Haute Couture defilesini hacimli parçalardan dar kesimlere kadar sıralı bir şekilde boy gösterecek şekilde kurgulamış. Defilenin en güzel parçası ise podyumda en son yürüyen tülle örtülü metalik mini elbiseydi.

 • 6/12
  Giorgio Armani Prive 2018 İlkbahar Couture

  Giorgio Armani, Prive koleksiyonunun ilhamını tüm nüanslarıyla gökyüzünden aldığını açıkladı. Peki gerçekten couture şovu bunla alakalı mıydı? Defileyi birçok pantolon ceket takımlarıyla açan Armani, izleyicilerde tüm koleksiyonun böyle olduğuna dair bir izlenim bıraktı. Ama şovun ortasında kendini gösteren mini saten elbiseler ve büstiyerli elbiseler başta edinilen izlenimi altüst etti. Şovun sonunda 5 kadın modelin iki adım arkasında yürüyen kadife takımlı erkekler, Armani’nin cinsiyet ayrımına yıkmaya yönelik tavrı olarak değerlendirildi.

 • 7/12
  Alexandre Vauthier 2018 İlkbahar Couture

  Alexandre Vauthier, podyum dekoru olarak yarattığı Londra gece klubü ambiyansıyla 80’ler takıntısına son sürat devam ettiğini kanıtladı. İzleyiciler Vauthier şovunda kendini adeta 80’lerde bir kostüm partisinde gibi hissetti. Güçlü omuzlar, smokinler ve çizmeler koleksiyonda başroldeyken simsiyah tasarımlar ise maskünlenliğin altını çiziyordu.

 • 8/12
  Givenchy 2018 İlkbahar Couture

  Paris Couture Haftası 2. gününde kapanışı Givenchy ile yaptı. Waight Keller couture koleksiyonunda koyu ve kendine güvenen parçaların altını çizmiş görünüyor. Defilede kesimleri ile omuz detaylarına dikkat çekerken sade tasarımlar da başroldeydi.

 • 9/12
  Elie Saab 2018 İlkbahar Couture

  Lübnanlı tasarımcı art deko referanslarıyla zenginleştirilmiş bir jazz serisi sundu. Mankenlerin büyük bir merdivenden yavaş yavaş ve süzülerek aşağı inerek başladığı defilede soluk altın ve soft pembeler üzerlerindeki ışıltılar göz kamaştırdı. Koleksiyonda kullanılan elmasların büyüklüğü tüm görkemleriyle podyumda adeta birer özne gibi var oldu. 

 • 10/12
  Viktor & Rolf 2018 İlkbahar Couture

  Viktor Horsting ve Rolf Snoeren bütün koleksiyonu tek bir kumaştan yarattılar. Koleksiyonun öne çıkan parçalarından uzun ipek elbiseler ve etekler defileye damgasını vururken, hafta boyunca birçok tasarımcıda görünen geometrik desenlerin bu koleksiyonda kendilerine yer bulmaması dikkat çekti. Omuzlara ekstra hacim kazandıran fırfırlar, kıyafetlerin kenarlarında kullanılan püsküller ve mankenlerin kafalarına taktıkları güller şova damgasını vurdu.

 • 11/12
  Valentino 2018 İlkbahar Couture

  Valentino defilesinde en çok göze çarpanlar, kullanılan patlak renklerin dışında rengarenk tüylü şapkalar oldu. Philip Treacy’nin tasarladığı şapkalar, defile sırasında izleyenleri hayrete düşürdü. Zanaatkar geleneği çağdaş fikirlerle birleştirmek isteyen İtalyan tasarımcı Pierpaolo Piccioli, aynı anda geçmişteki ihtişamın zafer günlerine dönen ve yine de modern kıyafet kodlarını hissettiren bir koleksiyon ortaya çıkardı. 

 • 12/12
  Irıs Van Herpen 2018 İlkbahar Couture

  Koleksiyon teknik anlamda oldukça etkileyiciydi ve insani bir yönü vardı. Birkaç sezon önce ¨yeni couture¨ ve aksesuarlara odaklanan Irıs Van Herpen, adeta bilim kurgu filmlerini andıran kıyafetleri geride bırakarak bu sezon nispeten daha sakin ve giyilebilir olmasıyla dikkat çekti. Kıyafetlerin üzerindeki yoğun emek tüm defile boyunca dikkat çekerken 3D baskı tekniğiyle 260 saatlik çalışma gerektiren açılış kıyafeti defileye iz bıraktı.