• Arama

Efsaneleşmiş Moda Marka Müzeleri

Ünlü markaların koleksiyonlarının sergilendiği müzeleri siz OGGUSTO okurları için yazdık.

 • 1/11
  Hermès Müzesi, Paris

  Sadece randevu ile gezilebilen müzenin koleksiyonunda, markanın kurulduğu günden beri ürettiği tasarımlar korunuyor. Rue du Faubourg Saint Honore caddesindeki butiği ile aynı binada olan koleksiyonda Emil Hermès’in antikaları da görülebilir. Seçki, markanın tarihi ve ruhu olarak adlandırılıyor.

 • 2/11
  Pierre Bergé - Yves Saint Laurent Vakfı, Paris

  Modaevini kurduktan iki yıl sonra tasarımlarını arşivlemeye başlayan YSL’nin koleksiyonunda beş bin kıyafet ve on beş bin aksesuar ve çizimler bulunuyor. Arşivi tasarımcılara da açık olan müze, moda müzeleri arasında öncü olmakla da tanınıyor ve dünya müzelerinin sergilerine de katkıda bulunuyor.

 • 3/11
  Pierre Cardin Müzesi, Paris

  Geçmiş – Günümüz – Gelecek Müzesi olarak bilenen müzede, tasarımcının elli yılda oluşturduğu koleksiyon sergileniyor. 4000 parçadan oluşan arşivde, “Balon Elbise” ve “Cosmos” serisi moda tarihine yön vermeleri ile tanındığından, görülmesi gereken tasarımlar arasında sayılıyor.

 • 4/11
  Armani / Silos, Milano

  Giorgio Armani’nin kırk yıllık çalışmalarının görüldüğü müze, farklı bölümlere ayrılmış. 800 kıyafet ve aksesuarı bulunduran müzede tasarımcının sadelik felsefesi üzerine inşa ettiği moda imparatorluğunun tarihi özetleniyor. Dijital arşiv sayesinde teşhirde olmayan tüm kıyafetler de görülebilir.

 • 5/11
  Ferragamo Müzesi, Floransa

  Markanın kurucusu Salvatore Ferragamo’nun tasarımlarına odaklanmış müze, son yetmiş yılın ayakkabı tarihini özetliyor. Greta Garbo, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe ve Sophia Loren gibi ünlülere tasarlanan ayakkabılara ek olarak savaş yıllarında malzeme bulunmadığı için mantar ve branda bezinden hazırladığı ve tasarımda çağ açan ayakkabılar da koleksiyonda görülebilir.

 • 6/11
  Gucci Müzesi, Floransa

  Markanın tasarımlarının sergilendiği salonlardan ayrı olarak, genç sanatçılara ayrılmış ve geçici sergilerin düzenlendiği bölümü ile giyim ve sanat arasındaki bağı pekiştirmesi ile de önem taşıyan müzenin mağazasında nadir bulunan kitaplar da mevcut. Gucci logolu ürünler arasında çikolata bile tadılabilir!

 • 7/11
  Christian Dior Müzesi, Granville

  Her yıl farklı temalar ile düzenlenen sergiler sayesinde, tasarımcının çizgisinin ne kadar ebedi olduğu gözler önüne seriliyor. Modaseverlere ilave, ilham almak için tasarımcıların da ziyaret ettiği müzenin hediyelik eşya mağazasında eskizler, parfüm gibi marka ile ilgili hediyelik eşyalar almak mümkün.

 • 8/11
  Cristóbal Balenciaga Müzesi, Getaria

  Tasarımcının doğduğu balıkçı kasabasındaki müzedeki 1.200 parçalık koleksiyonun tamamı, markanın müdavimleri tarafından bağışlanarak oluşturulmuş. İkonik 1950 ve 1960’lara ilave çok nadir bulunan 1910 – 1930 arası tasarımlarının görülebildiği tek yer olan müzede gelinlik, gece ve kokteyl kıyafetleri ile günlük kıyafetler ayrı bölümlerde sergileniyor.

 • 9/11
  Extra - Patek Philippe Müzesi, Cenevre

  Moda marka müzelerini sıralarken saat markaları arasında öne çıkan Patek Philippe’ye de göz attık. Dört katlı müzenin koleksiyonunda 1839 yılında kurulan markanın modellerinin yanı sıra 16. yüzyıldan günümüze kadar inanılmaz işçiliğe sahip saatler görülebilir. Ayrıca bir zamanlar çok popüler olan otomatlara ayırılmış bir bölüm de mevcut. Mağazada saat tarihi ve markanın modellerinin anlatıldığı kitaplar da bulunabilir.

 • 10/11
  Extra - Baccarat Müzesi, Paris

  Moda markalarının yanı sıra Baccarat Müzesi de Paris’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken ikonik marka müzelerinin arasında yer alıyor. Philippe Starck tarafından tasarlanan müzede en çarpıcı eserler arasında 1878 Dünya fuarı için tasarlanan Türk kahvesi seti bulunuyor. Parlayan kristallerin oluşturduğu ışık seli arasında bir de Michelin yıldızlı Le Cristal Room restoranı bulunuyor.

 • 11/11
  Bilmekte fayda var...

  Champs-Elysées üzerindeki Guerlain parfümlerinin mağazasının ikinci katına çıkanlar, markanın tüm geçmiş parfümlerini deneyebilir. 1904 yılındaki ilk parfümü olan “La Voilette de Madame” dahil Kadine (1911), Véga (1936), Sous Le Vent (1934) gibi tarihi parfümler ile yüzlerce kompozisyonun korunduğu altın mozaikli ortamda saatler geçirmek mümkün.