• Arama

Londra’da 5 Çayı İçin 10 Öneri

Geleneksel 5 çayı için Londra’nın en şık alternatiflerini denedik.

 • 1/10
  Clarendon Room, Brown’s Hotel

  Kraliçe Viktorya’nın da bir zamanlar çay içtiği tarihi oteldeki Clarendom Room, geleneksel İngiliz menüsü modernize edilerek bugünkü damak tadına adapte edilmiş. Açık sandviçlerin, damak temizleyici meyve sorbeleri, elmalı lime jöleleri arasında seçim yapmak zor olsa bile unsuz çikolatalı veya yoğurtlu portakal pastalarının mutlaka denenmesi tavsiye ediliyor. Gümüş servislerde gelen beyaz çay da unutulmamalı.

 • 2/10
  Palm Court, Ritz Hotel

  Londra’nın en önemli sosyal saati için 1906 yılından beri en tercih edilen salonda ünlü füme somonlu parmak sandviçleri, elmalı scone’ları, üç katlı petit four tabağı ile İngiliz geleneğini yaşamak isteyenlerin rezervasyon yaptırmaları öneriliyor. Yüz on yıldır devam eden geleneği korumak için Palm Court’ta spor kıyafetli misafirleri kabul edemiyorlar.

 • 3/10
  Fortnum & Mason

  1707 yılından beri çay ticareti ile uğraşan Fortnum & Mason’da tadım yaparak 82 farklı çay arasında karar verebilmek oldukça zor. Çay servisi, piyano eşliğinde gerçekleştirildiği için ayrıca çok keyifli olabilir. Pastalar ve sandviçlerin arasında kaybolmadan reçellere de bir göz atılması öneriliyor. Mağazadaki hediyelik alternatifler de unutulmamalı.

 • 4/10
  The Goring

  Ana Kraliçe’nin favori mekanları arasındaki The Goring, Kate Middleton’ın da düğün öncesi tercih ettiği mekan olarak hatırlanabilir. Bir asırdır şömineli salonda gerçekleşen çay servisinde farklı çay karışımları, ıstakozlu mini sandviçler, lokmalık pastalar, kâğıt inceliğinde açılmış ceviz turtaları gibi tüm çay menüsü getirildiği için seçim yapmaya gerek kalmıyor.

 • 5/10
  Ting, Shangri-La at the Shard

  Şehrin en sıra dışı binası The Shard’ın 35. katında bulunan Ting’in klasik İngiliz çay saati, Londra’yı tepeden gören eşsiz manzarası ile çok farklı bir deneyim sunuyor. Manzarayı kesintisiz görebilen cam kenarı masalar için rezervasyon gerekirken, çikolatalı ganaşın mutlaka denenmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca seçenekler arasında Asya çayları ve lezzetleri de mevcut.

 • 6/10
  Palm Court at The Langham

  Londra’daki en bonkör çay servisleri arasında sayılan Palm Court’ta, çocuklar için de ayrı menü bulunuyor. Jigsaw şekillerinde sandviçler, canavar kurabiyeler ve her küçük misafire hediye edilen Hamleys oyuncak ayı ile öne çıkıyor. Yetişkinler için de geleneksel çay servisi yapılan salonda, her yaştan misafiri mutlu edecek alternatifler bulunuyor.

   

 • 7/10
  Claridge's

  Claridge’s’in 150 yıldır devam eden çay servisinde sunulan 24 alternatif arasında Second Flush Muscatel Darjeeling en tercih edilen seçenek olarak öne çıkıyor. Piyano ve çello eşliğinde yapılan serviste, başka hiçbir yerde bulunamayan Marco Polo gelée, scone’lar ile beraber sunuluyor. Geleneksel mini sandviçler ve pastalar arasında seçim yaparken, armut – cevizli tart ile çikolatalı crème brûlée mutlaka denenmesi öneriliyor. 

   

 • 8/10
  London Royal Tea; Hotel Café Royal

  Yeni açılan Royal Tea, otelin Oscar Wilde salonunda bulunuyor. Saat başı ünlü yazarın muzip cümlelerinin okunduğu ihtişamlı salonda farklı çay karışımları arasında, Veuve Clicquot şampanyası ile yapılan çay kokteylleri şaşırtıcı olabilir. Sandviçler arasında “Wellington” öne çıkarken, altın varaklı Battenberg pastasının lezzeti gerçekten unutulmaz.

   

 • 9/10
  Prêt-à-Portea at The Berkeley

  Şehrin en şık çay servisinde, moda temalı çay servisi yapılıyor. Yeni sezon trendlerini takip eden menü, her altı ayda bir yenilenerek modaya ayak uyduruyor. Dolce & Gabbana pastalar, Valentino çantası sponge pastası eğlenceli bir deneyim yaşatırken, ünlü kurabiyelerinin tariflerini denemek isteyenler, Prêt-à-Portea kitabını alabilirler.

   

 • 10/10
  Mirror Room, Rosewood Hotel

  Mirror Room’un Tatlı şefi tarafından, sanat tarihindeki önemli isimlerin eserlerinden ilham alarak tasarladığı pastalar arasında Yayoi Kusama, Damien Hirst, Alexander Calder, Banksy ve Mark Rothko sanatçılar bulunuyor. Banksy çikolata küpü ile Alexander Calder fıstıklı bavarois pastası öne çıkan lezzetler arasında yer alıyor. Sanat severlerin mutlaka deneyimlemesi önerilen çay servisinden sonra, tablolara farklı gözle bakılabilir.