• Arama

Ruhunu Otomobillerden Alan Saatler

Otomobillerden esinlenilerek tasarlanan saat modellerini inceleyin.

Saatler, incelikli tasarımların ayrıcalıklı mekanizmalar ile birleştiği, hayran bırakan mikro mekanik zaman makineleridir. Özellikle de ‘yüksek saatçilik’ olarak adlandırılan saat firmalarının tasarımlarının her köşesinde çok detaylı zekâ oyunları bulunur. Bunları keşfettiğinizde ise saatçilik yolunda sonsuz ve zevkli bir yol açılır önünüzde. Benim en çok hoşuma gidenler ise ilham kaynaklarını kendi sektörünün dışında bulan tasarımlar olmuştur. Otomobil iş birlikleri sonucunda yaratılan saat modelleri de gizli kodları ile çözülmeyi bekleyen, zevkli bir bilmece oluşturuyor. Lüks İsviçre markası Jaeger Le Coultre’nin yaklaşık 1928 yılında kontrol panelleri için ürettiği ölçüm cihazları gibi, sektöre hem tasarım hem de mekanik olarak yön veren değerli çalışmaları anarak yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar…

 • 1/16
  Hublot – Scuderia Ferrari

  Tüm zamanların en başarılı Formula 1 takımı Scuderia Ferrari 1929 yılında Modena Della Fontana’da kuruldu. 1930 yılında ilk kez Mille Miglia yarışı ile çıktığı pistlere daha sonra dünyanın en önemli yarışlarını kazanarak devam etti.

  Efsane Scuderia Ferrari, 2019’da kuruluşunun 90. başarı yılını kutluyor. Anlamlı yılı kutlamak amacıyla Hublot ve Scuderia Ferrari işbirliği ile Hublot Big Bang Scuderia Ferrari 90th Anniversary yaratılarak 3 adet yeni model sunuldu. Ferrari Tasarım Merkezi ile işbirliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda Scuderia Ferrari’nin zengin tarihini ve gen mirasını yansıtan modeller tüm detaylar, Hublot’nun  mottosu“The Art of Fusion”  ile birleştirilerek oluşturuldu. Böylece her iki şirketinde kalıcılığını sağlayan üç ayrı model saat severlere kazandırıldı. 45 mm çapında kasası, 72 saat kesintisiz çalışma gücü veren mekanizmasını koruyor.

  Modellerden biri Scuderia Ferrari’nin ilk zafer dolu yıllarından esinlenilerek tasarlandı. Platin kasası içerisinde görülebilen mekanizma parçaları, alt kadranlar otomobil göstergesinden esinlendirilerek yaratıldı. Kayışının delikli yapısı koltuk döşemelerine göndermede bulunuyor. Takvim göstergesinin etrafındaki sarı çizgisi ise eski hızölçerlerden alındı.

  İkinci model ise 3D karbon kullanılarak Scuderia Ferrari’nin günümüz modeli çizgilerinden oluşturuldu. Modelde yeni kompozit malzeme araştırmaların ve yüksek teknolojinin ortak çalışması sonucunda elde edildi. Sürücü kıyafetlerinin yapıldığı yangına dayanıklı Nomex’den yapılan kırmızı ve siyah kayışı güzel bir kontrastlık oluşturuyor.

  Üçüncü modelde, yenilikçi materyaller kullanılarak safir şeffaf kasası ile futuristik bir görünüm yakaladı. Hem arabalarda hem de saatçilikte kullanılabilecek olan bir teknoloji sonucu elde edildi. Kayışı, çok hafif karbon kökenli ve liflerden oluşan kevlardan üretildi.

  Formula 1 fren disklerinde kullanılan seramik karbon malzeme saatin bezeline de aynı ayrıcalıklı şıklığı getirmiş. Hublot Big Bang Scuderia Ferrari 90th Anniversary’nin her üç versiyonu Scuderia’nın kenar renkleri, numaraları ve indekslerini taşıyor. Platin edisyonunda sarı, 3D karbonda kırmızı ve siyah safir modelde yer alıyor.

 • 2/16
  Jacob & Co – Bugatti

  Otomobil ve saat firmalarının bir araya gelmelerinin en güzel yanı, markaların işbirliğindeki konsantrasyonlarının sonucunda üretilen teknoloji dolu modeller. Bu yıl Baselworld’de Jacob & Co, Bugatti ile uzun soluklu bir çalışmanın müjdesini verdi ve Twin Turbo Furious Bugatti Edition ve Epic X Chrono Carbon Bugatti ile de ilk meyvelerini sundu.

  Jacob & Co Twin Turbo Furious’u geçen yıl  tanıtmıştı. Bu yıl ise Bugatti’nin ortadan motorlu spor arabası Chiron’un 110. yılı onuruna Bugatti logolu Twin Turbo Furious Bugatti Edition’ı sundu. Güç rezerv indikasyonu aracın yakıt göstergesinden ve spor renkleri Fransız bayrağından esinlenildi. 57 x 52 mm ölçülerinde karbon ile güçlendirilmiş, siyah DLC titanyum kasaya sahip, kalınlığı ise 17 mm. Mekanizmasının tümü 832 adet parçanın birleşmesinden oluşuyor. 50 saat kesintisiz güç ile çalışıyor. Siyah deri kayışı üzerinde mavi dikişler bulunuyor. 20 adet sınırlı sayıda üretildi.

 • 3/16
  Roger Dubuis – Lamborghini

  Excalibur Huracan Performante, vizyoner mühendislerin inanılmaz saatçiler ile buluştuğunda akıl almaz modeller ortaya çıkarmasının en açık örneği olarak, Roger Dubuis tarafından son tanıtılan modeli oldu. Efsanevi otomobil tasarımcısı ve üreticisi Lamborghini Squadra Corse ile Roger Dubuis 2017 yılından itibaren ortaklıklarını sürdürüyor. Bu ortaklığa eklenen Pirelli lastikleri ile ortaklığın heyecanlı ve performans dolu tasarımının ivmesi daha da yükseldi. Lamborghini’nin altıgen dikenli karbon atomu formu İsviçre saatçiliği ile buluştu.

  İleri teknoloji ve avangart tasarımını otomotiv dünyasından alan Excalibur Huracán, 45 mm çapında kasaya sahip. İskelet yapısı otomatik mekanizmasının izlenmesini sağlıyor. Modelin  12°’li denge  çarkı Lamborghini Squadra Corse’dan esinlenilerek yaratıldı. Modelin oluşturan tüm ayrıntılar otomobilin parçalarından ilham alarak hazırlandı. Lamborghini Huracán V10 motor tasarımı, mekanizmasının tutunmasına yardımcı olan köprülerinde hayat buluyor. Etkili kırmızı renkli model, 88 adet limitli edisyon ile sunuluyor. Ayrıca göz alıcı bal peteği motifinin yanı sıra Performante Pirelli P Zero™ Trofeo™ R lastik desenli kayışa sahip.

 • 4/16
  Jaeger Le Coultre, Polaris Chronograph Pembe Altın

  Her zaman büyüleyici modelleri ile hem tasarım hem de mekanik olarak baş döndüren Jaeger Le Coultre’nin Polaris koleksiyonu, doğrudan otomobilden ruh alan bir model olmasa da sportif şıklığını stil sahibi motor sporlarını seven erkeklerin bileklerine çok yakıştırdık. 

  Zarif spor saatler için tasarlanan orantılarıyla Jaeger-LeCoultre Polaris koleksiyonunun kasaları zımparalanmış ve elde parlatılmış yüzeyler ile keskin, çıkıntılı boynuzlar ve ince, yuvarlak bezeller çarpıcı bir kombinasyon oluşturuyor.

  İkonik klasik otomobil ve motosikletlerde kullanılan Jaeger, gösterge paneli aletlerini görmüş her klasik otomobil tutkununun gayet iyi bileceği gibi Jaeger-LeCoultre motor sporlarıyla köklü bir bağa sahip. Yeni serinin en sportif modeli olan 42 mm’lik Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph takimetre bezelle donatıldı. Antrasit rengi kadranı ve pembe altın yeni Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph, değerli metalden çalışılan koleksiyondaki yegâne model. Belli mesafedeki süratinizi belirlemenize izin veren takimetre, pist üzerinde ya da otobanda yaptığınız hızı ölçmek için mükemmel bir enstrüman. 

  Fiyatı: 24.100 €

 • 5/16
  Bulgari Octo Maserati GrandSport ve GrandLusso

  Bulgari’nin yeni Octo modelleri Maserati ile birlikte geliştirildi ve mükemmel mekanizma Tridente (üç dişli gladyatör mızrağı) logosunu taşıyan otomobiller için rezerve edildi. Modeller, Maserati otomobillerinin stil kodlarını çağrıştırıyor ve Maserati’nin dünyasını incelikli bir şekilde anımsatıyor. Octo Maserati saatleri, sportif fakat son derece zarif bir yoruma sahip. Bulgari Octo kasa GrandSport siyah DLC çelik ve GrandLusso ise 18k pembe altından üretildi. 

  Fiyatı: GrandSport 12.800 $, GrandLusso 30.700 $

 • 6/16
  Drive de Cartier Moon Phases ve Extra Flat

  Cartier’in Drive de Cartier koleksiyonuna 2018 yılında eklediği iki yeni model, tam da erkeklerin sevdiği Cartier kodlarını öne çıkarıyor. Klasik otomobillerin krom ön panjurlarından esinlenildi. Moon Phases modeli kendi atölyelerine üretilen 194-LU MC mekanizmalı. Ayrıcalıklı ay fazı ise saat 6 konumuna yerleştirilmiş. Bu hassas komplikasyon sadece 125 yılda bir düzeltme ihtiyacı duyuyor. Drive de Cartier ailesinin en önemli özelliklerinden biri olan bileğe rahat oturuşunu sağlayan konveks kasa ve camına sahip.

 • 7/16
  Hublot Techframe Ferrari Tourbillon Chronograph

  Hublot Techframe, İtalyan markası Ferrari’nin 70. yıldönümünde Hublot’un ürettiği özel bir model. Ferrari Tasarım Merkezi’nde tasarlanan otomobiller Hublot yüksek saatçiliği ile birleşerek çok özel saatler üretti. Techframe Ferrari’yi peek karbon, titanyum ve altın olarak üç farklı versiyonda sunarak otomotiv ve saatçiliğin mükemmel birleşimini ortaya koyuyor.

  Fiyatı: Hublot Techframe Ferrari 70 Years Tourbillon Chronograph Titanyum- 127.000 $, karbon 137.000 $, altın 158.000 $

 • 8/16
  Zenith Defy Classic Range Rover

  Son dört yıldır Land Rover ile iş birliklerine imza atan Zenith, kreatif ortaklık kapsamında, 2017 yılında ikonik Range Rover ismini onurlandıran Chronomaster El Primero Range Rover Velar modelini tanıttı. “Yeni bir araç, yeni bir saat” felsefesine dayanarak yeni nesil Range Rover Evoque, DEFY Classic koleksiyondan en yeni ZENITH saatiyle tamamlandı.

 • 9/16
  TAG Heuer, Aston Martin Special Edition

  TAG Heuer, İngiltere’nin ünlü otomobil markası Aston Martin ile yaptığı işbirliği ile iki adet mükemmel modelin doğmasını sağladı. Tasarım kısmı tamamıyla Aston Martin tasarımcılarının elinden çıktı ve otomobilin direk renklerinden, şeklinden, kalıbından, karekteristik materyallerinden esinlenildi. TAG Heuer Carrera Caliber Heuer 01, Aston Martin’in lüks dünyasından doğan bir model. 45 mm masif çelik kasaya sahip ve siyah seramik bezeli üzerinde takimetre bulunuyor. İkinci model ise TAG Heuer Formula 1 kronograf ise Aston Martin yarışlarından esinlenilen model, 43 mm çelik kasada şekillendi.

 • 10/16
  IWC Schaffhausen Ingenieur Chronograph Sport Edition “50th Anniversary of Mercedes”

  Mercedes-Benz’in spor performans otomobili Mercedes-AMG ve IWC Schaffhausen, ortaklığının 50. yıldönümünü Ingenieur ailesinden çıkan özel bir edisyonla kutladı. Titanyum kasa içindeki IWC üretimi sportif kronografta, fren diski şeklinde tasarlanmış manyetik alan koruması bulunuyor. 250 adet limitli üretim Ingenieur Chronograph Sport Edition “50th Anniversary of Mercedes-AMG” flyback fonksiyonuna sahip ve IWC üretimi 89361 kalibre ile çalışıyor. Kasası titanyumdan yapıldı. 1955 tarihli ilk Ingenieur gibi bu saat de manyetik alanlara karşı korumalı yumuşak demir kafes barındırıyor. 

  Fiyatı: 10.750 £

 • 11/16
  MontBlanc, TimeWalker Chronograph UTC

  Markanın olağanüstü mirası olan Minerva koleksiyonunun motor sporları tarihine adadığı TimeWalker modeli, motor yarışlarının ihtişamlı günlerine bir yolculuğu anımsatıyor. Montblanc TimeWalker koleksiyonu ile performansını ve inovasyonu sergiliyor. Kronograf modelin 43 mm kasa çapına sahip. Klasik otomobillerin aerodinamiğinden esinlenilerek tasarlandı. Siyah seramik bezel ile daha maskülen bir görünüm içinde.

  Fiyatı: 5000 €

 • 12/16
  Omega Speedmaster Racing

  Omega geleneğine sadık kalan her yeni Speedmaster, daha önceki modellerin ruhunu ve tasarım ilhamını taşıyor. Paslanmaz çelik saatin ayırt edici dakika-izleme özelliği ilk kez 1968 Speedmaster modelinde kullanıldı. Speedmaster’ın otomobil motor sporu köklerine bağlı olarak tasarlandı ve mat siyah kadran üzerinde turuncu indeks, beyaz Süper LumiNova ile doldurulmuş 18 ayar beyaz altın göstergeler yer alıyor. 44.25 mm’lik kasası, özellikle safir kristal camı üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde önceki versiyonlara göre daha da inceltildi. Cilalanmış seramik bezeli üzerinde, fırçalanmış Sıvımetal® takimetre ölçeği yer alıyor. Ayrıca verniklenmiş akrep-yelkovan ve saniye kolunun ucu ile eşleşen turuncu yazıları dikkat çekiyor.

  Fiyatı: 7700 €

 • 13/16
  Roger Dubuis, Excalibur Aventador S

  Roger Dubuis’in İtalyan otomobil markası Lamborghini ile yaptıkları güzel ortaklık sonucunda yaratılan iki saat modeli, otomobil sevenleri memnun etti. V12 motorlarından ruh bulan tasarım efsanevi otomobilin karakteristik çizgilerini barındırıyor. 45 mm kasa içerisinde kendine has  teknik detaylar ile iki adet balans çarkı, özel tasarım köprüleri ise ayrıcalığını yükseltiyor.

  Excalibur Aventador S Yellow 88 adet ve ikinci model olan Excalibur Aventador S Orange ise 8 adet sınırlı sayıda üretildi.

  Fiyatı: Excalibur Aventador S Orange 216.000 $, Excalibur Aventador S Yellow 194.500$

 • 14/16
  Zenith Chronomaster El Primero Range Rover Velar Special Edition

  Zenith 1969 yılında El Primero’yu tanıttığında İngiliz otomobil üreticisi Land Rover ilk off-road lüks aracı Range Rover’ı sundu. Bu kader ortaklığının ardından yıllar sonra Cenevre Uluslararası Motor Şov’da Zenith ve Land Rover, Chronomaster El Primero Range Rover Velar Special Edisyonunu tanıtarak adeta birlikteliklerinden doğan yaratıcılığı kutladılar. Range Rover’ın tampon ve yanlarında bulunan bakır ayrıntıları saattin bakır tonunda zarif fırçalanmış gri kadran ile eşleştirilmiş. Her iki markanın da ürün tasarımı ve mühendisliği bölümlerinin sinerjisi, efsanevi bir model ortaya çıkardı. Seramize edilmiş alüminyum kasası 42 mm çapında ve saatte 36.000 vibrasyon vuruşuna sahip. 50 saat güç rezervi bulunuyor.

  Fiyatı: 8.700 $

 • 15/16
  Baume & Mercier Clifton Club Shelby® Cobra Flyback Chronograph

  Carroll Shelby Inc. şirketi ve Baume & Mercier, 2015 yılından itibaren ortak çalışma sürdürüyor. Güzel birlikteliğin sonucunda, sınırlı sayıda üretime yansıttığı Shelby Cobra serileri oluştu ve hepimizin gönlünde en güzel yere oturdu. 2018 yılında Baume et Mercier Clifton Club Shelby Cobra yeni koleksiyonunu tanıttı. Amerika’nın ikonik otomobili Shelby Cobra Daytona Coupe’ye ithafen her biri limitli üç model üretti. Bunlardan biri olan Clifton Club Cobra Flyback Chronograph, Shelby’s Daytona’nın tasarımcısı Peter Brock tarafından tasarlandı ve 196 adet sınırlı olarak üretildi. Paslanmaz çelik ve titanyumdan oluşan 44 mm.’lik kasası, Shelby Daytona’nın renkleri olan mavi ve beyazı taşıyor.

 • 16/16
  Graham, Silverstone RS Racing

  Graham’ın hıza adanmış modelleri bileklere en renkli seçimleri sunuyor. Pist odaklı tasarımlar zorlu yarışlara mükemmel uyum sağlıyor. Otomobil gösterge panellerini ve lastik sırtı bantlarını anımsatan renkli kadranı farklı bir enerji veriyor. Silverstone RS Racing, çelik kasa ve renkli bezeli ile üç boyutlu bir görünüme sahip.