• Arama

Ocak Ayında Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Sergi

Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin'in “Varlığın Yeniden İnşası” isimli sergisinden, “Osmanlı İmparatorluğu'na Bir Ziyaret” sergisine kadar ocak ayında gidebileceğiniz 10 sergi...

 • 1/10
  Soft is the new Strong, The Pill, İstanbul

  Seramik sanatçısı Elsa Sahal'ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Soft is the new Strong, 13 Ocak gününe kadar görülebilir. Sergide, sanatçının on yılda ürettiği işleri arasında daha önce görülmemiş eserleri ile yeni çalışmaları da beraber görülebilecek. Figürler kadar soyut çalışmaların da yer aldığı seçkide, sert ve yumuşak malzemenin arasındaki bağ vurgulanıyor.

   

 • 2/10
  Misafir: Umulmadık, Mixer Arts, İstanbul

  Misafir: Umulmadık başlıklı proj sergisi; farklı dallarda işler üreten kişileri, odaklandıkları disiplinlerin dışında çalışmalara yönlendiriyor. 'Misafir' olan isimlerin, alıştıkları dil dışında ürettikleri eserler, 13 Ocak tarihine kadar Mixer Arts’da görülebilecek. Sergide sanatçıların alışık olmadıkları yaklaşımla oluşturduğu yapıtları izleyenler de 'misafir' konumunda rol alıyor.

   

 • 3/10
  Nadir'in Büyük Portreleri, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul

  Fotoğraf sanatının ilk büyük ustalarından Félix Nadar’ın 1854 – 1880 yılları arasında çektiği kırk portreden oluşan Nadir’in Büyük Portreleri sergisi, 15 Ocak gününe kadar Beyoğlu’nda görülebilir. Paris Jeu de Paume Müzesi koleksiyonuna ait seçki; Delacroix, George Sand, Victor Hugo, Sarah Bernhardt gibi önemli isimlerin olduğu kadar, dönemin politikacıları ve bilimde çığır açan kişilerinin portrelerinden oluşuyor.

   

 • 4/10
  Emel Vardar, Eylül Sanat Galerisi, İstanbul

  Heykel sanatçısı Emel Vardar’ın çalışmalarından oluşan sergi, 13 Ocak gününe kadar gezilebilir. Sanatçının eserlerinde görülen güzellik arayışı ve sadelik, farklı malzemeler ile yarattığı kadın formuna odaklanması ile öne çıkıyor. Güzelliğin sadece fiziksel olmadığı vurgulanan heykellerde, kadının içsel dünyasının zenginliğinin önemi ve gücü yansıtılıyor.

   

 • 5/10
  Gerçek 4.0, Endless Art Hotel, İstanbul

  Yirmi dört sanatçının eserlerinden oluşan Gerçek 4.0 sergisinde görülecek çalışmalar, “Ben neyim?” sorusu üzerinden insanın kendi varlığını sorgulamasına odaklanıyor. 20 Ocak gününe kadar gezilebilecek sergi, gerçeklik sorgulamalarını yeniden düşünmeye itmek üzere kurgulanmış.

   

 • 6/10
  Ölü Doğa, Sanatorium, İstanbul

  Ali İbrahim Öcal’ın Ölü Doğa adlı kişisel sergisi, 27 Ocak tarihine kadar görülebilir. Sanatçı, görsel sanatın en klasik konusuna getirdiği yorumları resim, heykel, video ve enstalasyon üzerine kurguluyor. Farklı teknikler ile ürettiği eserlerinde, içinde yaşadığımız ekosistemin ürünlerini kamusal alandan, özel bir yapı içine (galeriye) taşıyarak yorumlaması ile öne çıkıyor.

 • 7/10
  Nejat Satı: Karanlıktaki Işık, Pi Artworks, İstanbul

  27 Ocak Cumartesi gününe kadar açık olacak Nejat Satı: Karanlıktaki Işık sergisinde, sanatçı ışığın tuvaldeki gücünü ve değişimini özgün deneyler ile sunuyor. Eserlerde dünyanın içerisinde bulunduğu karamsarlığa karşın ümit görülürken; ışığın, kısıtlı renk kullanımı ile izleyici sınırsız olasılıklarla baş başa bırakılıyor. Ve karanlığın içindeki aydınlık gösteriliyor.

 • 8/10
  Chromophobia, X-İst, İstanbul

  Sanatçı Tayfun Gülnar’ın ilk kişisel sergisi olan Chromophobia, 27 Ocak gününe kadar görülebilir. Siyah beyaz fotoğrafları andıran eserlerde yer almayan renklere ithaf edilen “renk korkusu” üzerine kurgulanan seçkideki yapıtlar; sürreel oldukları kadar gerçekçilikleri ile de dikkat çekiyor.

   

 • 9/10
  Osmanlı İmparatorluğu'na Bir Ziyaret, Macar Kültür Merkezi, İstanbul

  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nda donanma hekimi olan Dr. Dezso Bozoky'nin, 1905 yılında Osmanlı Devleti'ne yaptığı ziyareti sırasında çektiği fotoğraflardan oluşan, Osmanlı İmparatorluğu'na Bir Ziyaret sergisi, 18 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir. 56 fotoğraftan oluşan sergi, unutulmuş bir dünya gezgini sayılan Bozoky’nin İstanbul, Bursa ve Anadolu kasabalarında çektiği karelerden oluşuyor.

   

 • 10/10
  Varlığın Yeniden İnşası, Folkart, İzmir

  Meksikalı heykeltıraş Jorge Marin'in Varlığın Yeniden İnşası isimli sergisi, 4 Mart gününe kadar görülebilir. İzmir’de ilk kez sergi açan sanatçının 10 bronz heykelinden oluşan seçki, Türkiye ve Meksika arasındaki bağı güçlendirmek, çağdaş sanat aracılığıyla ülke ve kültürlerin yakınlaşması için kurgulanmış.