• Arama

Denizcilik Fuarı Boot Düsseldorf 2018'in Öne Çıkan Yatları

Türkiye'den yat tutkunlarının her yıl merakla beklediği, yeni yılın yeni modellerinin sergilendiği Boot Düsseldorf'un kapılarını açmasına çok az kaldı. 20 Ocak'ta başlayacak fuar, 28 Ocak'a dek binlerce tekne tutkununu bir kez daha ağırlayacak. Fuar süresince 18 sergi salonunda 68 farklı ülkeden 1.800 model ve ürün sergilenecek. Bu yıl 250.000 kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda gözümüze çarpan 10 modele gelin hep birlikte göz atalım. Önce ev sahibi Almanya'nın en büyük üreticilerinden başlıyoruz.

 • 1/10
  Bavaria C65

  Almanya'nın en bilinen yat üreticilerinden Bavaria'nın yeni modeli C65 özgürlük ve macera vaatleriyle geliyor. 19,45 metre boyundaki bu yepyeni model dünyanın karşısına ilk kez Boot Düsseldorf'ta çıkacak. Teknede, yüzme platformunun açılmasıyla bir bot garajı karşımıza çıkıyor. İki yanda bulunan merdivenlerle havuzluğa ulaşılıyor. Neredeyse hemzemin olarak tasarlanan güverte son derece şık bir görünüme sahip. Üç adet çift kişilik kamaranın yanı sıra bir de mürettebat kamarası bulunuyor. Son derece geniş mutfak ise salondan ayrı bir şekilde konumlandırılmış. 

 • 2/10
  Bavaria R55

  Bavaria'nın Boot Düsseldorf'ta dünya tanıtımı yapılacak bir başka yeni modeli de motoryat R55. Bu arada 17,70 metre boyundaki ve 4,66 metre genişliğindeki modelin, Bavaria'nın bugüne kadar ürettiği en büyük motoryat olduğunu da belirtelim. Model o kadar yeni ki, hakkındaki bilgiler de çok kısıtlı. Ancak motoryatın en yüksek hızının 30-34 knot'a ulaştığını ve biri mürettebat için olmak üzere toplam dört kamarası bulunduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

 • 3/10
  Hanse 548

  Bir diğer Alman büyük üretici Hanse'nin bu yıl boot Düsseldorf'ta sergileyeceği modellerden biri yeni 548. 16,22 metre boyundaki yelkenli model, şık ve sade gövde tasarımıyla dikkat çekiyor. Model, kullanım amacına göre üç farklı salma şekliyle tercih edilebiliyor. Standart seçenekte üç adet kamarayla sunulan Hanse 548, dört kamaralı olarak da tercih edilebiliyor. Bu arada yeni modelin daha suya inmeden Aile-Gezi kategorisinde Yılın Avrupalı Yatı ödülüne aday gösterildiğini belirtelim.

 • 4/10
  CNB 66

  Rafine zevklere sahip yelken tutkunlarına hitap eden CNB markasının en küçük boyu. Daha suya inmeden ilk altı gövdesi satılan CNB 66'nın tasarımcısı Philippe Briand, bu kez tam bir Fransız gezi teknesi inşa etmiş. Bir ailenin kullanabileceği en geniş yelkenli tekne olduğu belirtiliyor. 20,61 metre boy ve 5,51 metre genişliğe sahip CNB 66'nın iç mekandaki akılcı yerleşim çözümü salon ve kamaralara ekstra ferahlık kazandırmış. Salonda yer alan U ve L şeklindeki karşılıklı oturma grupları ve yemek masası panoramik manzaralı. Dört kamaranın her biri ayrı duş tuvalete sahip. 

 • 5/10
  MCY 96

  Monte Carlo Yachts'ın “Future Classic” felsefesi doğrultusunda tasarlanan MCY 96'nın boyu 29,26 metre. Maksimum hızı ise 27 knot. Sıradışı gövde rengiyle dikkat çeken modelin hardtop'ındaki sunroof sayesinde flybridge tamamen açık hale getirilebiliyor. Flybridge'te karşılıklı oturma grubu, 10 kişilik yemek masası ve bir jakuzi yer alıyor. Geniş ve güvenli yürüme yan yolları güneşlenme minderleriyle dolu pruvaya ulaşımı kolaylaştırıyor. Ana güvertedeki tekne sahibi kamarası son derece geniş. Alt güverte ise üç ya da dört kamaralı olarak tercih edilebiliyor.

 • 6/10
  Dufour 56 Exclusive

  Exclusive serisinin amiral gemisi 17 metre boyundaki Dufour 56 Exclusive, farklı yelken alanları kullanımına izin vererek performansı artırıyor. Dengeli gövde yapısı sert denizlerde dahi güvertenin kuru kalmasına olanak tanıyor. Önde ve arkadaki jet thruster'lar sayesinde dar alanlarda dahi kolaylıkla manevra yapılabiliyor. Mutfak salondan ayrı olarak konumlandırılmış. Standart olarak üç kamara ve üç tuvalet olarak sunulan Dufour 56 Exclusive'in pruvasında bir de mürettebat kamarası bulunuyor. 

 • 7/10
  Swift Trawler 44

  Swift Trawler 44, iki çift ya da altı kişilik bir aile ile konforlu seyir yapabileceğiniz güvenli bir tekne. Geniş bir havuzluğa sahip teknede, havuzluğun iskele tarafında L şeklinde yer alan koltuk uzun seyirlerde konfor sağlıyor. En yüksek 25 knot hıza ulaşıyor. Gövdenin derin V yapısı teknenin kaymasını kolaylaştırıyor. Salonda bulunan panoramik camlar sayesinde iç mekanlar oldukça aydınlık. Teknenin baş üstünde güneşlenmek için güzel bir alan oluşturulmuş. 13,88 metre boyundaki Swift Trawler 44'te iki kamara bulunuyor, salondaki koltuk yatağa dönüşebiliyor. 

 • 8/10
  Fountaine Pajot MY 44

  Fountaine Pajot'nun Boot Düsseldorf'ta ilk kez tanıtımı yapılan motorlu kataraman modeli MY 44, denizde geniş alanları tercih edenler için. Tersanenin bugüne kadar ürettiği en başarılı motorlu katamaranı olduğu belirtilen MY 44'ün boyu 13,44, genişliği ise 6,50 metre. Güneşlenme minderleriyle donatılmış flybridge'inin genişliği 21 metrekare. Salondan kokpite, iki kanatlı açılabilen bir kapıyla ulaşılıyor. Sancak gövdede iki adet VIP çift kişilik kamara kendi duş ve tuvaletine sahip. İskele gövdede ise 15 metrekare genişliğindeki tekne sahibi kamarası yer alıyor. İstenildiğinde bu gövdeye bir kamara daha ilave edilebiliyor.

 • 9/10
  Jeanneau NC 33

  Minik ama son derece işlevsel ve yeni bir model Jeanneau NC33. 10,53 metre boyundaki modelin havuzluğu ve salonu hemzemin olarak tasarlanmış. Kaptan köşkünden yan yürüme yoluna açılan kapı serinin bir yeniliği olarak NC 33'te sunuluyor. İki kamarasında bulunan iki adet iki kişilik yatağı, mutfağı ve banyosuyla uzun süreli seyirler için son derece uygun. Geniş yüzme platformu da denize kolay ulaşımı sağlıyor.

 • 10/10
  Prestige 520

  Prestige'in flybridge serisinin bu yeni modelinin boyu 16,10 metre. Modelin alametifarikası, bu boydaki benzeri bir teknede görülmeyen XXL boyutlarında olduğu belirtilen flybridge'i. Güneşlenme minderleri, yemek masası, barbekü ve oturma grubunun bulunduğu flybridge'e havuzluktaki güvenli merdivenlerden ulaşılıyor. Pruvadaki güneşlenme minderlerinin üzerinde ise istenildiğinde açılıp kapanabilen bir gölgelik bulunuyor. Biri mürettebat için olmak üzere dört adet kamaraya sahip Prestige 520, 26 knot hıza ulaşıyor.