• Arama

Dünyanın En İyi 10 Jazz Kulübü

Bir jazz kulübünün bileşenleri nelerdir? Müzik, atmosfer, ve kültürel anlamlılık. 19. yüzyılda Afrikan-Amerikan komüniteleri arasında bir sanat formu olarak doğan ve 20. yüzyılda altkültürler içinde eriyerek beton cangılın fon müziği haline dönüşen jazz, modern yaşamın da vazgeçilmezlerinden. Peki dünya üzerinde jazz dinlemeyi en keyifli hale dönüştüren kulüpler hangileri, OGGUSTO okurları için araştırdık.

 • 1/10
  Village Vanguard, New York City

  Jazz müziğin cazibe merkezi New York’un mihenk taşı Village Vanguard, tüm dünyaya örnek olacak niteliklere sahip. Bu bodrum katındaki alana ulaşan merdivenlerin basamaklarından inmeye başladığınız anda, kendinizi jazz tarihinin içinde buluyorsunuz. Bill Evans’tan Bran Mehldau’ya, Sonny Rollins’ten Joe Lovano’ya birçok ünlü ismin sahne aldığı kulüp, 1935’ten beri aynı adreste, 178 Seventh Avenue South, Greenwich Village’da jazzseverlerle buluşuyor. Daha etkileyici olan ise, kulübün 80 senedir aynı isim tarafından idare edilmesi. Lorraine Gordon, kulübün kurucusu Max Gordon’un dul eşi.

 • 2/10
  Preservation Hall, New Orleans

  Jazz’ın doğduğu yer olan ve Blue Nile, Spotted Cat, Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse gibi mekanlara ev sahipliği yapan New Orleans’ta jazz’ın köklerine inmeyi başaran en iyi kulüp, Preservation Hall. Müziğin köklerinin kahramanlarına adanan kulüp, 1961’den beri gelenekselliğine bağlı kalarak etkileyici ve davetkar bir çizgi izliyor.

 • 3/10
  Bimhuis, Amsterdam

  Amsterdam’ın bir kıyısına yaslanmış olan neredeyse transparan Muziekgebouw’da (Müzik Binası) yer alan Bimhuis, tartışmasız Avrupa’nın en iyi jazz kulübü. Akustiği mükemmele en yakın seviyede kurgulanmış olan mekan, sahnede olan biteni görmeniz için de ideal bir şekilde tasarlanmış. Uluslararası jazz ustalarının canlı performanslarını dinlerken görsel bir şölen deneyimine de tanıklık edebilirsiniz.

 • 4/10
  Blue Note, Tokyo

  Söz konusu altkültüre ulaşmak olduğunda Tokyo, dünya üzerindeki ender şehirlerden biri. Ve bu şehir New York’un efsanevi jazz kulübünün bir şubesine de ev sahipliği yapıyor. Şık, lüks ve sofistike bir şekilde tasarlanmış olan Blue Note, Tokyolu Toshiko Akiyoshi gibi ustaların yanı sıra Amerikalı müzisyenleri de ağırlıyor.

 • 5/10
  Nardis, İstanbul

  Çok fazla tür gözetmeksizin jazz eksenli yaratıcı müziğe yer veren Nardis, müzik ve müzisyenin öne çıktığı her performansı konser ortamında ve kulüp rahatlığında doya doya yaşayabileceğiniz bir mekan. Ses düzenini ve hacmin akustiğini, müziği en net ve kayıpsız şekilde müzisyen ve dinleyiciye ulaştıracak şekilde tasarlanan kulüp, 10 seneyi aşkın süredir Galata’da hizmet veriyor.

 • 6/10
  Tramjazz, Roma

  Buluşma noktası, Piazza di Porta Maggiore’deki telesiyej hattı. Burada, haftada iki kez, Tramjazz yolculuğuna başlıyor ve Ölümsüz Şehir’in sokaklarında gece boyunca turluyor. Vintage bir telesiyejin; mobil bir kulübe ve geleneksel yemekler servis eden restorana dönüştürülmesi ile hayat bulan Tramjazz, iki veya üç kişilik grupların müzik yapmasına olanak tanıyor.

 • 7/10
  Piano Barge, Vannes, Fransa

  Mobil bir jazz kulübünden daha iyi ne olabilir? Peki ya yüzen versiyonuna ne dersiniz? Breton, Vannes iskelesinden açılan jazz teknesi Piano Barge, Fransa jazz komünitesinin imdadına diğer iskelelerde yetişiyor ve senede 20 ila 30 albümün çıktığı bir müzik vahasına dönüşüyor.

 • 8/10
  Beit HaAmudim, Tel Aviv

  İsrail jazz sahnesi bir süredir kendini gösteren yerlerden ve artık kendine has bir jazz kulübüne de sahip. Carmel Market’in yanında eski bir evin restore edilmesi sonucu hayata geçen Beit HaAmudim, Tel Aviv’in lokal müzisyenlerinin yanı sıra uluslararası sahnede nam salmış isimleri de ağırlıyor.

 • 9/10
  Crypt, Cape Town

  Kilisenin altında hizmet veren bir jazz kulübü… Crypt tam da böyle bir histe. St. George’s Katedrali baş rahibi tarafından kurulan kulüp, jazz’ın evrensel dilini katedralin sınırlarının dışına taşımayı arzuluyor. Kendinizi Roma’da eski bir kulüpte gibi hissedebileceğiniz mekan, jazzseverlerin ufkunu açacak nitelikte.

 • 10/10
  Creative Jazz Club Aotearoa, Auckland

  Şunu unutmamakta fayda var; bir kulüp sadece bir mekan değildir. Orası zihin yapısı birbiri ile uyuşan insanların bir araya geldiği yerdir. Tıpkı Creative Jazz Club gibi. 1885 Britomart barının bodrum katında haftada bir kez toplanan jazzseverlerden oluşan kulüp, genç kalabalığı Yeni Zelanda’nın en iyi jazz sanatçıları ile buluşturuyor. Boyun eğmeyen bir müzik türünün etrafında gerçekleştirilen bu buluşmalar, benzersiz bir albüm kapağı olabilecek samimiyette.