• Arama

2017’ye Damgasını Vuran 10 Sanatçı

Sahip olduğu veritabanı ile modern sanatı sanal ortamda ulaşılabilir hale getiren Artsy, 2017’nin en iyilerinden bir liste hazırladı. Biz de geride bıraktığımız sene içinde global sanat dünyasını şekillendiren ve etkileyen sanatçıları siz Jag-Style okurları için bir araya getirdik.

 • 1/10
  Pierre Huyghe

  2017 senesinin modern sanata dair en tutkulu işi, kuşkusuz Pierre Huyghe’nin ‘After ALife Ahead’ adlı çalışması oldu. Alman şehri Münster’de yer alan Burger King şubesinin arkasında, yıkılmaya yüz tutmuş buz pateni pistini çalışması için tahsis eden sanatçı, ses ve ışığın yaşam formları üzerindeki etkisini ortaya koyan bir işe imza attı. Çukurlar açılmış zemini, açılıp kapanan tavan panelleri ve bununla uyumlu yayılan ses dalgaları ile atıl buz pateni pistinde zehirli deniz salyangozunun evrimi için yaşayan bir kompozisyon hazırladı.

  55 yaşındaki sanatçının bu sene Nasher Ödülü kazandığını da ekleyelim.

 • 2/10
  Ai Weiwei

  Babası üzerinde kurulan baskı yüzünden çocukluğunu Pekin’deki ailesinden uzakta geçirmek zorunda kalan Ai Weiwei, kendini dünyadaki mülteci krizine farkındalığı artırmaya adayan sanat dünyasındaki öncü isimlerden. 2017 de sanatçının bu anlamda çarpıcı eserler ortaya koyduğu bir sene oldu. Prag National Gallery’de 70 metre uzunluğunda bir tekne heykeline 258 figür yerleştirdi. ‘Human Flow’ adlı belgeseli ile Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yer aldı. Son olarak ‘Good Fences Make Good Neighbors’ ile odağına New York’u aldı ve şehrin çeşitli noktalarına yaptığı göçmenleri sembolize eden yerleştirmelerle kamusal sanat projesine imza attı.

  Weiwei’nin Sabancı Müzesi’ndeki sergisinin 28 Ocak’a kadar devam ettiğinin notunu da düşelim.

 • 3/10
  Lubaina Himid

  İngiltere’nin en prestijli sanat ödülü olan Turner Prize 2017’nin sahibi Lubaina Himid oldu. Himid bu başarısı ile bu ödülü alan ilk renkli kadın olmakla kalmadı, 63’lük yaşı ile bu ödülü alan en yaşlı isim de oldu. Sömürgecilik, ırkçılık ve kadına karşı ayrımcılık üzerine eserler veren Himid’i bu sene öne çıkaranlar Nottingham Contemporary, Bristol ve Modern Art Oxford’da açtığı sergiler oldu.

 • 4/10
  Njideka Akunyili Crosby

  Nijerya doğumlu, Los Angeles çıkışlı sanatçı Njideka Akunyili Crosby’nin kariyerinin merkezinde Afrikalı göçmenler ve onların dünya üzerindeki konumlandırılış şekilleri oturuyor. Akrilik, kumaş, Nijerya gazete küpüleri, dijital fotoğraf transferleri kullanarak hazırladığı son sergisini Baltimore Museum of Art’ta açan sanatçı, Amerika’da maruz kalınan ırkçılığın keşfedilmesi konusuna yeni bir bakış açısı getiriyor.

 • 5/10
  JR

  Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Meksika-Kaliforniya sınırında 20 metre uzunluğunda bir bebek silüeti belirdi. Bu devasa siyah-beyaz bebeğin ardındaki isim 34 yaşındaki Fransız fotoğrafçı ve sokak sanatçıcı JR’dı. Sosyoekonomik eşitsizlik ve kültürel yoksunluk gibi toplumsal konuları derin hümanizm ve ustalıklı mimari formlar ile sanata dönüştüren JR, bu sene aynı zamanda Palais de Tokyo duvarında 150 metrekarelik bir murale ve ‘Faces/Places’ adında bir belgesele de imza attı.

 • 6/10
  Yayoi Kusama

  Pop-art ve minimalizm arasında bir köprü niteliğindeki enstelasyonları ile açık artırmaların en gözde kadın sanatçıları arasında gösterilen 88 yaşındaki Yayoi Kusama, 2017 senesine ışıltılı aynaları, puantiyeli dev balkabakları ve soyut resimleri ile damgasını vurdu. Washington’dan Singapur’a rekor katılımlı kişisel sergiler düzenleyen Kusama adına bir de Tokyo’da müze açıldı.

 • 7/10
  Haroon Mirza

  Ses ve ışığı kullandığı aşkın heykelleri ile göze çarpan İngiliz sanatçı Haroon Mirza, 2017 senesinde ilk kişisel sergisini Vencouver Contemporary Art Gallery’de açtı ve edindiği başarı ile Frieze Week’e konuşmacı olarak davet edildi. Ballroom Marfa için ilhamını Stonehenge’den alan büyük çaplı bir dış mekan heykelinin çalışmalarına da başlayan sanatçı, bu sene de adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

 • 8/10
  Damien Hirst

  Sanat basının ve sanat dünyasının çekirdeğinin eleştiri oklarına maruz kalmayı göze alarak çarpıcı işlere imza atan Damien Hirst, ‘Treasures from the Wreck of the Unbelievable’ sergisi ile çılgınca dramatik, inişli çıkışlı ve pervasızca olağanüstü heykeller ortaya çıkardı. Hristiyanlığı ve mitolojiyi aşırı figürizasyonlarla yeniden yorumladığı son heykelleri, Hirst’ün artistik egosunun iyi ve yerinde olduğunu ispatlar nitelikte. 

 • 9/10
  David Hockney

  Çarpıcı renk kompozisyonları ve sıra dışı formlardaki kanvasları ile resmin sınırlarını halen zorlamaya devam eden 80 yaşındaki İngiliz sanatçı David Hockney, sanat dünyasında yaşayan en etkileyici isimler arasında sayılıyor. Farklı dokular elde etmek için resim manipülasyonları üzerine çarpıcı işler ortaya koyan sanatçının retrospektif sergisi bu sene önce Tate Britain’de, daha sonra Metropolitan Museum of Art’ta sanatseverlerle buluştu.

 • 10/10
  Cindy Sherman

  Kariyeri boyunca değişen trendlere ayak uydurmayı başaran Cindy Sherman, Los Angeles ve Ohio’da sergilenen retrospektifi ‘Imitation of Life’ kadar, kullandığı Facetune uygulaması ile sinir bozucu formlara soktuğu yüz imajlarını Instagram üzerinden paylaşması ile sanat dünyasının bakışlarını üzerinde topladı. Yapay güzellik üzerine kurulu bir dünyayı adeta kendi silahı ile vurarak benzersiz eserlere çeviren sanatçı, ‘küçük dikkat dağınıklıkları’ fikri üzerinden yaptığı kimlik tanımlamalarının üstesinden başarı ile gelmişe benziyor.