• Arama

2018 Avrupa Kültür Başkenti Leeuwarden, Friesland

Düzlükleri, yeşillikleri ve inek çeşitliliği ile tipik bir Hollanda bölgesi olan Frizya’nın merkezi Leeuwarden, 2018 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile tüm bakışları bir anda üzerinde topladı. ‘Su, toprak ve ufuk’ kelimelerinin ana tema olarak seçildiği oylamada ‘en düşük bütçe ile en yenilikçi teklifi’ veren bu küçük ama kültürel açıdan zengin şehri sizin için araştırdık.

 • 1/8
  Amsterdam’a 1.5 saat mesafede…

  Alışveriş alanlarının, kültürel merkezlerin ve ilgi çekici gece hayatının bir arada var olduğu Leeuwarden, Amsterdam’a ve Schiphol Havaalanına 1.5 saatlik mesafesi ile ulaşım açısından son derece pratik bir noktada konumlanıyor. Eğer tren yolculuğunu tercih etmezseniz tekne ile de kolay ve rahat bir ulaşım deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • 2/8
  Yıl boyu ziyaret edilebilir…

  2018 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri programının açılışı 26-27 Ocak tarihlerinde yapılacağı için uçak biletlerinizi önceden almanızda fayda var. Eğer bölgeye ve şehre aydınlık tarafından bakmayı tercih edenlerdenseniz, gündüzlerin gecelerden daha uzun sürdüğü bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Zira birçok özel etkinliğin ve sergilerin yıl boyunca organize edileceğini belirtelim.

 • 3/8
  Kültürseverleri mutlu edecek pek çok seçenek…

  Kültürseverlerin Leeuwarden’e gittiklerinde ziyaret etmeleri gereken ilk yerlerden biri Fries Museum. Frizya halkının zengin tarihini, sanat ve kültürle olan ilişkilerini keşfetmek için eşsiz bir deneyim olacaktır. Bölgenin yerel seramik sanatçısı M.C. Escher’in dünyasında tura çıkmak için Keramiekmuseum Princessehof’u; bölgenin doğal zenginliklerine daha yakın olmak içinse Natuurmuseum Fryslan’ı ziyaret listenize mutlaka ekleyin.

 • 4/8
  Bir ‘Aşk’ fıskiyesi de Leeuwarden’de…

  Leeuwarden, Avrupa’da şehir merkezlerine fıskiye inşa etme geleneğinin yeniden hayat bulduğu yerlerden biri. İspanyol sanatçı Jaume Plensa’nın 2 genç Frezyalıdan ilham alarak tasarladığı ve hala aktif olan 7 metre uzunluğundaki fıskiye, şehrin en popüler noktalarından. ‘Love’ isimli sanat eserinde bir erkek ve bir kız, karşılıklı gözleri kapalı bir şekilde duruyor ve yerden yükselen su 2 metrelik bir bulut oluşturuyor. Dünya çapında ünlü 11 sanatçı tarafından hayata geçirilen ve bölgedeki her merkez için bir fıskiye tasarlanmasını kapsayan 11 Fountains projesinin de Mayıs 2018’de tamamlanması bekleniyor.

 • 5/8
  Hollandalıların Pisa Kulesi Oldehove…

  Leeuwarden’a gittiğinizde dikkatinizi çekecek bir diğer şey; Pisa Kulesi gibi eğimli kilise kulesi olacak. Bu eğimli kulenin, Oldehove’nin, inşası 1529’da başlıyor. Ancak 10 metreye ulaşıldığı zaman kulenin yavaş yavaş eğilmeye başladığı fark ediliyor. Ustabaşı her ne kadar sorunu gidermeye çalışsa da 40. metreye yükseldiğinde inşaat durduruluyor ve Leeuwarden sürpriz bir şekilde yeni sembolüne kavuşmuş oluyor. Nisan ve Ekim ayları arasında ziyarete açılan kulenin tadını çıkarmak için 183 basamak çıkabilir ve şehre yukardan bakabilirsiniz.

 • 6/8
  Güneş sistemine hiç bu kadar yakın olmamıştınız…

  1774’te Frizya başkanı Eelco Alta, Hollanda’da büyük bir panik dalgasına neden oldu ve o senenin 8 Mayıs’ında gezegenlerin birbirlerine çok yaklaşacaklarını, bu nedenle dünyanın yörüngesinden çıkarak güneşte kavrulacağını öne sürdü. Alta’nın iddiasına karşı Frizya insanlarını rahatlatmak isteyen matematik ve astronomi alanında uzman olan Eise Eisinga, evinin oturma odasında planetaryum inşa etmeye karar verdi. Halen işler durumda olan bu gökevi, sadece tavanının harikuladeliğini görmek için bile ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

 • 7/8
  Zengin lokal lezzetlerin tadına bakın…

  Yürüyüş ve bisiklet turları ile vakit geçirdiğiniz bir günü eşsiz bir yemekle taçlandırmak isterseniz sizin için birkaç tavsiyemiz olacak… Restore edilmiş eski bir hapishanede hizmet veren Proefverlof, leziz organik mutfağı ile dikkat çekiyor. Leeuwarden’in kalbinde, eski bir postane binasında konumlanan Grand Cafe Post Plaza ise şehrin en iyi etini yiyebileceğiniz, muazzam atmosfere sahip bir adres. İtalyan ve İspanyol mutfağından ilham alarak leziz bir menü sunan Sjoddy, yemeğinizi tamamlayacak en iyi şarabı içebileceğiniz lokal bir mekan. 

 • 8/8
  Michelin yıldızlı yemek ve eşsiz bir konaklama şansı…

  Leeuwarden ziyaretinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürmek istiyorsanız akşam yemeğinizi ödüllü Michelin yıldızlı élevé restoranında yiyebilir ve WestCord WTC Hotel’de konaklayabilirsiniz. Şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesindeki otel, özel odaları, fantastik bakım merkezi ve tabii ki yemekleri ile ilk tercihiniz olmaya aday. Eğer geceyi şehir merkezinde geçirmek ve kendinizi kraliyet ailesinde gibi hissetmek isterseniz size önerimiz rezervasyonunuzu Hotel-Paleis Stadhouderlijk Hof’da yaptırmanız yönünde. Duvarları 18. yüzyıl kraliyet ailesi üyelerinin tabloları ile süslenmiş olan otelde kendinizi şımartmanız için birçok neden var.