• Arama

Lüks Otomobil Müzeleri

Lüks otomobillerin sergilendiği müzeleri siz OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

 • 1/8
  Rolls-Royce Müzesi

  Dornbirn, Avusturya’da bir koleksiyoner tarafından 1999 yılında açılan müze, eski bir fabrika binasında yer alıyor. Dünyanın en geniş Rolls-Royce koleksiyonuna ev sahipliği yapmasının yanında, üç katında da marka ile ilgili yüzlerce objeyi barındırıyor. İlk Rolls-Royce atölyesinin replikasının da yer aldığı binada sergilen araçlar arasında Kral 5. George’un safari’de kullandığı otomobil, Kral 8. Edward’ın limuzini, Prens Ali Han’ın spor Phantom II’si, İspanya diktatörü Franco’nun resmigeçitlerde kullandığı otomobili ile Hollywood filmlerinde kullanılan otomobilleri de görmek; hatta garajda markanın efsanevi motor sesini dinlemek mümkün.

 • 2/8
  BMW Müzesi

  Münih’te bulunan müze, BMW’nun tarihi boyunca geçirdiği değişimi kronolojik olarak sergiliyor. Otomobiller, motorlar ve motosikletlere ilave, fütüristik çizgileri ile henüz imalata girmemiş modelleri de görmek mümkün. Sinema salonunda, kullanılan teknolojiler de anlatılmakta. Sergide en ilgi gören modeller arasında 1955 yılından küçücük gövdesi ve önden açılan kapısı ile Isetta modeli ile, onun yanında dev gibi kalan 1930’ların 303 modeli bulunuyor. Sergilenen neredeyse tüm modellere binilebildiği de unutulmamalı.

 • 3/8
  Porsche Museum

  Zuffenhausen’da bulunan müzede markanın tarihi, nadir bulunan modelleri ile beraber Porsche’nin tarihi sergileniyor. 1898 yılında yapılan ilk modelden başlayarak, sergi farklı temalar altında toplanmış ve müze koleksiyonunda üretime girmemiş prototipler de yer alıyor. Daimi sergide bulunan araçlar farklı müzelere, etkinliklere ve filmlerde kullanılmak üzere ödünç de verilebiliyor. Müzesinde özel sergi ve etkinlikler de düzenleniyor. Ayrıca 911, Boxster, Cayman, Panamera, Macan veya Cayenne modelleri ile deneme sürüşleri yapmak da mümkün.

 • 4/8
  Mercedes-Benz Museum

  Müze iki farklı bölüme ayrılarak, istendiği an birleşebilen farklı güzergâhlar sunuyor: “Masal Odaları” ve “koleksiyonlar”. Dokuz kata yayılan ve 160 araçtan oluşan sergi, 130 yıllık motorlu araçların tarihinin tek çatı altında görülebildiği tek yer olarak öne çıkıyor. 1500 ‘den fazla objenin sergilendiği müzede ziyaretçiler gezilerine üst kata 1886 yılında başlayarak, farklı güzergâhlar takip edilerek serginin kronolojik sunumu sayesinde günümüze geliniyor.

 • 5/8
  Maserati Museum

  Tükenmesi veya açık artırmaya çıkması endişesi ile Maserati fabrikasındaki tarihi koleksiyonun güvenli bir yerde bir araya getirilmesi sonucu doğan -resmi olmayan- Maserati Müzesi, Panini ailesinin yerleşkesi olan Modena, İtalya'nın biraz dışında yer alıyor. 19 otomobillik koleksiyonda 1936 Tipo 6CM, Allemano A6G-2000/C, Quattroporte, Ghibli Spyder gibi ikonik modeller sergileniyor. Panini Motor Museum adıyla anılan müzeyi gezmek için önceden randevu almanız gerekiyor.

 • 6/8
  Ferrari Müzesi

  Modena’ya yakın Maranello kasabasında yer alan müzede tüm ikonik modellerin yanı sıra fotoğraf, kupa ve pek çok tarihi obje yer alıyor. İlk otomobil yarışlarında kullanılan modellerden başlayarak, markanın kurucusu olan Ferdinand Ferrari’nin atölyesi ve çeşitli otomobil parçaları sergileniyor. Özel randevu ile gezilen Ferrari fabrika binası ve test pisti müzenin yanında bulunuyor. 

 • 7/8
  Bentley Wildfowl ve Motor Müzesi

  Londra’ya 2 saat mesafedeki müzede bulunan araçların çoğu sahipleri tarafından ödünç verilerek sergileniyor. Ziyaretçiler otomobiller kadar müze bahçesinde yaşayan 2000 çeşitten fazla bitki ve kuş cinsi arasında flamingo, ağaç kakan, sülün, narbülbülü gibi kuşlar ve geyikleri beslemek için de geliyor. Geniş bahçe mini tren ile gezebilir; sergilenen otomobiller, motosikletler ve otomotiv sanayisi ile ilgili objelerde görülebilir.

 • 8/8
  Lamborghini Müzesi

  Sant’Agata Bolognese’de bulunan müzede sergilenen tüm araçlar, fabrikanın atölyesinde servise girdikten sonra müzeye alınıyor. Lamborghiniler dünyadaki farklı müze ve etkinliklere yollandıkları için sergi sürekli değişiyor. Sarımsı yeşil rengi ile dünyada tek olan Diablo Roadster prototipi veya daha sonra Gallardo modeli olarak çıkan beyaz P140 prototipini görmek mümkün. Marka ile ilgili ilginç objelerin yanı sıra imalata hiç girmemiş prototipler, Formula 1 araçları, sürat motorları ve ‘Spirit of Norway’ de sergilenenler arasında sayılabilir. Fabrikada montaj ve döşeme atölyelerini de gezmek isteyenler, randevu alarak rehber eşliğinde gezebilir. Fabrikanın önündeki ‘Via Modena’da aralıklarla fabrika veya teslimat test sürüşleri ile bakıma gelen otomobiller görülebilir.