• Arama

IWC Schaffhausen Ruhu ve 150. Yıl Jubilee Koleksiyonu

IWC Schaffhausen’in ruhunda efsanevi 4 isim ve 14 model var. Markayı oluşturup bugünlere sağlam adımlarla gelmesini sağlayan kişi ve modellerden esinlenilen tasarımlar Cenevre’de düzenlenecek olan 2017 SIHH için hazırlanıyor. 150. yılının onuruna hazırlanan Jubilee koleksiyonunu Portugieser, Portofino, Pilot’s Watches ve Da Vinci ailelerinden 27 sınırlı edisyon oluşturuyor. Ayrıca 1884 yılında Pallweber cep saatlerinde kullanılan orijinal dijital saat, dakika göstergelerinden esinlenilen ilk modelini de çıkarıyor.

 • 1/12
  Florentine Aristo Jones

  Jones 28 yaşında bir saat ustası olarak yaptığı çalışmalarla köklü bir markanın temelini attığını biliyor muydu? 1868 yılında, Boston’dan İsviçre’ye seyahat ederek Schaffhausen’da International Watch Company’yi kurdu. Amacı, Amerikan saat endüstrisinde kullanılan tüm modern üretim yöntemlerini İsviçreli saat ustalarının yeteneği ve deneyimleri ile birleştirerek ABD pazarı için birinci sınıf kalitede cep saati mekanizmaları üretmekti. Çok kısa sürede yılda 10 binden fazla saat mekanizması üretmesine yetecek altyapıyı oluşturdu. Jones’un ileri görüşlü ve vizyon sahibi olduğuna kuşku yoktu; ama üretim miktarının hızla artması, yükselen ücretler, ithalat vergileri gibi zorluklarla mücadele etti ve dolayısıyla kârlılık hedefleri biraz şaştı. Jones hissedarların beklentilerini karşılayamayınca Aralık 1875’te ABD’ye geri dönmek zorunda kaldı. 1880’de Schaffhausenlı işadamı Johannes Rauschenbach-Vogel şirketi devraldı. Gerçek bir öncü olan F. A. Jones modern üretim yöntemlerini ABD’den İsviçre’ye taşımayı başaran ilk kişiydi.

 • 2/12
  Ernst Jakob Homberger

  Homberger 1905 yılında IWC’nin başına geçen ve markanın ivmesini yukarı taşıyan isimlerden biri oldu ve halen hayranlıkla takip edilen önemli koleksiyonlar onun döneminde ilk kez üretildi. Geleneksel değerlere bağlı bir yönetici olarak 1930’lardaki zorlu ekonomik kriz yıllarında IWC’yi başarıyla idare etti. Uçaklara meraklı iki oğlu Hans Ernst ve Rudolf’tan aldığı ilhamla 1936’da Special Pilot’s Watch’u çıkararak Pilot’s Watches dönemini başlattı. İlk Portugieser modeli 1939’da Homberger yönetimdeyken tasarlandı. 1955’te şirket ilk Ingenieur saatini çıkardı.

 • 3/12
  Günter Blümlein

  VDO Adolf Schindling AG adlı Alman şirketi IWC’yi satın alması ile yönetime geçen yetenekli mühendis, quartz saatlerin dünyayı sardığı, İsviçre saatlerinin krize sürekliği sancılı dönemde markayı başarı ile yönetti. Blümlein şirketin mirasını ve mağrur geleneğini arkasına alarak teknik alanda harikalar yarattı. Bu dönemde Kurt Klaus ilk kez 1985’te Da Vinci ailesinde kullanılan meşhur daimi takvim komplikasyonunu geliştirdi. Bu dönemde Richemont Şubat 2000’de IWC’i satın aldı. 

 • 4/12
  Georges Kern

  2000’de grubun gelmiş geçmiş en genç CEO’su olarak Richemont’a katılan Kern, 2002’de 36 yaşındayken IWC’nin yönetimini üstlendi. IWC’yi Avrupa’da bilinen bir üretici olmaktan çıkarıp küresel çapta lüks bir marka haline getirdi. Kern ürün portföyünü modernize etti ve altı saat ailesiyle – Pilot’s Watches, Portugieser, Portofino, Ingenieur, Aquatimer ve Da Vinci – net bir yön çizdi. Saint-Exupéry’nin dünyaca ünlü hikayesi “Küçük Prens” onuruna tasarlanan özel edisyonlar gece mavisi kadranlarıyla kısa sürede ikon statüsüne erişti. IWC’nin Laureus Sport for Good Foundation, Charles Darwin Foundation, Cousteau Society ve önde gelen film festivalleriyle yaptığı ortaklıklar Kern’in hikaye anlatıcılığı yaklaşımını istikrarla sürdürdü. Kern’in yönetimi altında IWC perakende alanında varlığını geliştirdi ve tasarımcı ve iç mimar Christoph Grainger-Herr’in çalışmalarıyla yetkili satıcı ağını genişletti. Christoph Grainger-Herr 2017’de CEO olarak atanarak Georges Kern’in varisi oldu.

 • 5/12
  Jones Calibre

  İlk Jones kalibreleri 1870 civarında üretildi. Platform yapıyı temel alıyorlardı ve “Şablon H” ile temsil edilen yüksek vasıflı ve belli bir şablona dayanıyorlardı. ABD’de geniş ölçüde kabul gören bu teknik, mekanizmanın istikrarını artırıyor ve küçük parçaların üretimini kolaylaştırıyordu. Öne çıkan diğer özellikleri dişli çarklar üzerindeki kurt dişi çentikler ve plakalar ile eşiklerin detaylı finisajıydı. Bu kalibrelerin tümünde balans yayının salınımı, uzatılmış bir endeks kullanılarak düzenleniyordu. Daha sonraları bu endeks “F. A. Jones oku” olarak adlandırılıyor. 

 • 6/12
  Pallweber Pocket Watches

  1884 yazında IWC dijital çağı başlattı ve zıplayan numaralarla donatılmış ilk cep saatlerini üretti. Salzburglu saat yapımcısı Josef Pallweber’in geliştirdiği Pallweber sistemini baz aldı ve saatler ile dakikaları döner diskler üzerindeki büyük rakamlarla gösterdi. O dönemde IWC’yi yöneten Johannes Rauschenbach-Schenk zamanı gösterme işlevindeki bu modern yaklaşımdan o kadar etkilendi ki saat kolu olmayan saatlerin patentini aldı. 

 • 7/12
  Portugieser

  Markanın denizlere açıldığı bir model oldu.1939’da Portekizli iki işadamı IWC’ye denizci kronometresi kadar hassas çalışan bir dizi büyük kol saati sipariş etti. Schaffhausen’daki tasarım mühendisleri erkek cep saatlerindeki 74 kalibreyi kol saati kasasına yerleştirmeye karar verdi. Avcı mekanizması bu amaca özellikle uygundu çünkü küçük saniye, taç düğmesine 90 derecelik açı çiziyordu. Her şeyin ötesinde olağanüstü dakikti. İlk Portugieser’in (Ref. IW325) kasa çapı 41.5 milimetreydi ve ölçüleri dönemin alışıldık kol saatlerinin boyutlarını fazlasıyla aşıyordu. Demiryolu tarzı bölüm halkası, Arap rakamları ve yaprak biçimli ince saat kolları IWC Portugieser’in zamansız zarafetini belirleyen unsurlar oldu. 

 • 8/12
  85 Calibre ve Ingenieur IWC

  1950’de şirket içinde üretilen ilk otomatik mekanizmasını yaptı. 85 kalibrenin geliştirilmesini sağlayan isim dönemin teknik müdürü Albert Pellaton’du. Mekanizmanın en önemli özelliği son derece verimli çalışan otomatik kurma sistemiydi. Evlerdeki elektronik cihazların sayısının giderek artması daha fazla manyetik alanın oluşmasına yol açtığından, Ingenieur mekanizmayı manyetik alanlara karşı koruyan yumuşak demir kasa barındırıyordu. 

 • 9/12
  Aquatimer

  1960’larda tüple dalma giderek daha popüler bir spor haline geldi. Buna karşılık IWC 1967’de ilk dalgıç saati Aquatimer ile Basel Saat Fuarı’nda boy gösterdi. Efsanevi 8541 kalibreyle çalışan saat, 200 metre derinliğe kadar su geçirmezdi. Dalış süresini ayarlamak için kullanılan klasik harici bezel yerine taç düğmesi vasıtasıyla ayarlanan ve camın altında yer alan döner bezelle donatılmıştı.

 • 10/12
  Da Vinci Perpetual Calendar

  Başka hiçbir saat Kurt Klaus’un daimi takvim komplikasyonuyla donatılmış Da Vinci kadar IWC tarihinde iz bırakmadı. Kullanıcı dostu, tek düğme ile kolay ayarlama, dört haneli yıl göstergesi, sadece 122 yılda bir kez sapma gösteren hassas ay evresi ile quartz krizini aşan bir model yaratıldı. 82 bağımsız parçadan yaratıcı bir basitlikle tasarlanmış ve kronograf ile birleştirilen takvim modülü 1985’te Da Vinci ailesinde Reference IW3750 koduyla yerini aldı.

 • 11/12
  Big Pilot’s Watch

  2002’de ilhamını Pilot’s Watch Calibre 52 T.S.C. modelinden alan Big Pilot’s Watch’u çıkardı. Saat 46 milimetrelik etkileyici çapıyla lüks saat endüstrisinde orta standartlı pilot saatleri tasarımına yeni bir soluk getirdi. İri taç düğmesi ve ekstra uzun kayışları pilotların hala kapitone uçuş giysileri ve kalın eldivenler giydikleri havacılığın ilk günlerini akla getiriyor. “Saat 3” konumundaki güç rezervi göstergesi kalan güç miktarını gösteriyor 

 • 12/12
  Portugiesser Sidérale Scafusia

  Üzerinde tam 10 yıl emek harcanan IWC’nin şimdiye kadar yaptığı en komplike mekanik saat. Patentli daimi güç tourbillonu ile zaman hiç şaşmadan ilerliyor. Güneş zamanı göstergesinin dışında normal zamandan günde 4 dakika sapan ve genellikle astronomide kullanılan ay zamanı göstergesi de var. Kasa sırtındaki yıldız haritası her saat sahibinin tercih ettiği lokasyona göre kişiselleştiriliyor ve bakılan noktadan yıl boyunca gece göğünün doğru görünümünü gösteriyor. Göstergeler güneş ışığından tasarruf etme (yaz saati) uygulamalarını da hesaba katan gündoğumu/günbatımı göstergesiyle tamamlanıyor.