• Arama

Lüks Seyahat Trendleri

Yeni yılın tatil planlarını yaparken mutlaka bilmeniz gereken 2018’in lüks seyahat trendlerini inceledik.

 • 1/7
  Y Kuşağının Yeni Gözdesi Cruise Seyahatleri

  Eskiden sadece olgun insanların tercihi olarak düşünülen cruise yolculukları, şimdilerde Y kuşağının favorisi. Yeni çağ jenerasyonu, artık sadece uçakla seyahat etmeyi tercih etmiyor. Bu yüzden uçağa alternatif olan cruise gemileri, daha çok 21 – 45 yaş aralığını hedefleyip gittikçe büyüyerek lüksleşiyor. Bunun en güzel örneğini ise bu yılın ocak ayında tanıtılan düşük debili okyanus gemisi Seaburn Encore kanıtlıyor. 300 süiti, iki yüzme havuzu, Thomas Keller Restaurantı ve SPA salonları ile lüksün zirvesinde olan gemi, seyahat tutkunlarının vazgeçilmezi.

 • 2/7
  Özel Jetler Daha Ulaşılabilir

  İnsanlar her geçen gün kendilerini biraz daha özel hissetmek istiyor. Taksilerin yerini özel şoförleriyle Uber’ler alırken, uçaklar da gittikçe daha da özel hale gelmiş durumda. Bu yıl özel jetler için bir tür Uber olan Surf Air, Avrupa’da piyasaya çıktı ve aylık 1.750 Pound tutarında bir ücret karşılığında özel tarifeli uçuşlara sınırsız erişim imkanı sundu. Bu gelişmeler doğrultusunda uçuş hedefleri ise, Crystal Cruises havacılık kolundan özel kiralık jet Crystal Skye’ın gelmesiyle daha da arttı. Dünyanın en lüks uçağı olarak lanse edilen Crystal Skye’ı kiralayıp, benzersiz bir uçuş deneyimi yaşamak artık mümkün.  

 • 3/7
  Extravagance Deneyimler Çoğalıyor

  Lüks tüketicilerin talepleri üzerine şirketler, yeni alanlara ve tüketiciyi daha çok mutlu edecek yatırımlara yöneliyor. Bu anlamda Sabre, ¨Talep üzerine Extravagance deneyimler sunulacağını,” öngörüyor. Örneğin; lüks vintage modayı takip eden Vestiaire Collective ve Londra’daki The Berkeley Hotel’in ortaklığı olan ¨The Vintage Fashion Trunk¨, 1950 – 1980 yılları arasındaki Chanel cüzdanlarını, Dior küpelerini ve Hermes’in ipek eşarplarını misafirlerinin ödünç alabilmesini sağlıyor. 

 • 4/7
  Sürdürülebilirlik Gittikçe Önem Kazanıyor

  Değişen dünya koşullarında, sürdürülebilirlik her geçen gün daha da önem kazanıyor. Markalar, şirketler veya oteller daha çok doğayla barışık hale geliyor. Bu kapsamda özellikle eko otel sayılarında oldukça artış görülüyor ve ‘Doğaya zarar vermeyen lüks, gerçek lükstür’ anlayışı gittikçe çoğalıyor. Afrika’nın ünlü otel grubu Time+Tide’ın özel Nosy Ankao Adası’ndaki eko lüks hizmet veren oteli Miavana, bu durumu kanıtlayanlardan yalnızca bir tanesi. Okyanusa bakan muhteşem 14 villa, adanın temasına uygun olarak “eco-friendly” olarak tasarlanmış otelde, çevreye zarar vermeyen havalandırma sistemi gibi sistemlerin yer alması sürdürülebilirlik açısından oldukça önem kazanıyor.

 • 5/7
  Daha Uzak Tatil Rotaları

  Lüks, uzaklık ve bağlantısızlık ile giderek daha da fazla ilişkilendiriliyor. Bu yüzden insanlar, sadece kendilerine aitmiş gibi ve dünyada yalnızca kendileri varmış gibi hissedebilmek için zorlayıcı da olsa daha uzak yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. Örneğin; İzlanda’da kalabalıktan olabildiği kadar uzakta inşa edilmiş bir otel olan Midgard’da misafirler, etrafta bir nebze ışık kirliliği olmadan Kuzey ışıklarının tadını çıkarabiliyorlar.

 • 6/7
  Romantik Tren Yolculukları Geri Dönüyor

  Macerayı mutlak bir dinlenme ile buluşturan bir seyahate kimse ‘hayır’ diyemez. Her seyahatin daha da özelleştiği ve lüksleştiği gibi, tren yolculukları da artık çok farklı bir boyutta. Kompartımanda otururken yemyeşil alanları, bakir kasabaları ve antik tapınakları izleyebileceğiniz Eastern & Oriental Express tren yolculukları, artık sadece bir seyahat olmaktan çıkıp romantik anlar yaşamanızı da sağlayabiliyor. 

 • 7/7
  Cool Destinasyonlar İlk Tercih

  Artık insanlar, herkesin gittikleri yerlere gitmek istemiyor. Bu yüzden her geçen gün seyahat edebilecekleri daha cool destinasyonlar arıyorlar. Bu amaç doğrultusunda seyahat edebileceğiniz en cool destinasyonların arasında Santiago Güney Amerika’nın en cool şehri olarak başta geliyor. Güney Hindistan, Yeni Zelanda, Mangolia, Umman ve Peru da 2018 seyahat trendlerindeki en cool destinasyonlar arasında.