• Arama

2018 Saat Trendleri

Saat sektörü, yerinde duramayan ve yenilikleri seven; hem eğlenceli hem de teknik bir yapıya sahip. Yeni yıl yenilikleri ile gelirken lüks saat segmentinde 2018’in bileklerde taşınacak modelleri de kendini belli etmeye başladı. Önümüzdeki yıl saatlerde yeni mekanizmaları daha kapalı kadranlarda ve sade tasarımlarda göreceğiz. Biraz daha ince ama daha çok parçalı mekanizmaları duyacağız.

 • 1/10
  Köşeli Kasa

  Yuvarlak klasik kasalı modeller yoluna devam ederken, bir yandan da daha eskilerden feyz alarak kasaların köşelendiğini söyleyebiliriz. Kare veya yastık kasa modelleri renkli kadranlarla da eşleşerek hızla saat modasına hâkim olmaya başladı bile. Özellikle sadece deri kayış ile değil mesh bilezik modelleri de bu yıl beklediklerimiz arasında. 

 • 2/10
  Daha İnce

  Daha ince, en ince derken komplikasyonlarla birlikte hafifleyen modeller bu yıl yine baş tacımız olacak. Modası geçmeyecek zarif tasarımlar, içerisindeki mekanizma parça sayısını artırarak daha da iddialı hale geliyorlar. Bazı markalar dünyanın en ince saatini üretmeyecek ama artırdıkları komplikasyonlarını minimalize ederek erişebilecekleri minimum kasa kalınlığında yer alacaklar. Yani tüm marka koleksiyonlarında kasa kalınlıklarında incelme göreceğiz.

 • 3/10
  Akıllı Saatler

  Eğer hala edinmediyseniz bu yıl bir adet akıllı saat almanın tam zamanı. Mekanik saatten tabii ki vazgeçmeyin; ama akıllı saat özellikle ara ekran yüzleri ile çok etkileyici ve işlevsel bir hal aldı. Bu konuda firmalar hangi yolda yürüyeceklerine karar verdi ve karşımıza çıkacak olan modeller de kendi mekanikleri ile iş birliği içinde geliştiriliyor. Akıllı saatler konusundaki en güzel çalışmaları yine Mart ayında göreceğiz. Saat dünyası içerisinde ayrı bir dinamik oluşturan akıllı saatler, kendine ayrı bir segment ve pazar edinmiş durumda.

 • 4/10
  Ortak Tasarımlar

  Limitli edisyon ve sosyal sorumluluk projeleri için üretilen özel modeller ile özelleştirilmiş tasarımlar bu yıl karşımıza çok çıktı. Biz de zevkle bu çalışmaları izledik. 2018’de markaların özel çalışmaları artarak devam edecek. Saat dünyası, tasarım konusunda yenilikler aradığı için farklı sektör iş birliklerinden yeni kazanımları ediniyor gibi görünse de aslında birlikte yürüdüğü firmalara daha çok şey katıyor. Minimalize edilen tasarım, mühendislik çalışmalarının en güzel örneklerini veriyor. Daha özel çalışmalarını takip edeceğimiz markaların sosyal sorumlulukları biraz daha azaltıp, farklı firma birlikteliklerinde hız aldığı bir döneme giriyoruz. 

 • 5/10
  Tourbillon

  Tam bir denge kaynağı olan tourbillon mekanizması özellikle son yılların yüksek saatçiliğinin Ar-Ge’sinde en önemli konu. Her seferinde daha özgür hareket eden tasarımlarla karşımıza çıkıyorlar. Kasada yer alan tourbillon sayısı her geçen yıl artarken mekanizmaların hareket ağırlık şekli de değişiyor. Ocak ayından itibaren tourbillonlu saatlerin örneklerini görmeye başlayacağız; daha gizli kapalı kasalar içerisinde ve daha da zarifleşerek saat tasarımlarındaki baskınlığını sürdürecek.

 • 6/10
  Daha Fazla Komplikasyon, Daha Fazla Gizem

  Yüksek saatçilik son iki yıldır dünyanın en komplikasyonlu saatlerini üreterek çıtayı bir hayli yükseltti. Bu durumda  bazı markalar kendi komplikasyonlarının üzerinde modeller tasarlarken, bazıları ise mikro mekaniğini geliştirerek onlara yetişmeye çalışacak. Her iki durumda da kazanan saatseverler ve saat endüstrisi olacak. Beyni daha gelişmiş, birçok özelliği bir arada göreceğimiz özellikle limitli modellerin mekaniği için hazır olalım… Altını çizmekte fayda var; komplikasyonlar artacak, fakat kasa içerisinde çok fazla gözler önüne serilmeden sunulacaklar. Yani bu yıl değerli sadeliğin yılı olacak.

 • 7/10
  Deri Kayış Yılı

  Kayış veya bilezik asla ikinci plana atılmayacak, hatta bazen modelin değerini yükseltecek bir ivmeyi 2017’de yakaladı. Bu değerinden bir şey kaybetmediği, daha da detaylı çalışmalarını göreceğiz. Nato, mesh bilezik yine gündemde olacak; fakat deri kayış hem seçilen türü hem de dokulu, tok kullanışı ile bilekleri daha ergonomik kavrayacak. İnce işçiliği ise modeli daha karakterize hale getirecek. Deri kayış liderliğini sürdürüyor.

 • 8/10
  Kadran

  Kadranlar, fark etmesek de hızla form değiştirmeye başladı. Yüksek saatçilik markaları klasik koleksiyonlarını korurken yenilikçi kasalarla bu yıl da pazardaki farklılıkların peşinden koşacaklar ve farklılığı sevenlerin ilgisini çekmeye çalışacaklar. İskelet kasa uygulayan markalar koleksiyonlarına devam edecekler; fakat genel eğilim kapalı kadrana doğru kayacak.

 • 9/10
  Farklı Tasarımlar

  Sektörün çılgın çocuklarından öyle güzel uygulamalar gördük ki, her yıl artarak devam etmesi saatseverleri daha da mutlu ediyor. Akıl oyunlarının en güzel örneklerini gördüğümüz modellerin büyük bir kısmı bu dünyadan değilmiş gibi tasarıma sahip. Sektöre de kocaman farklı bakış açısını kazandıran modeller tüm hızıyla 2018 yılında da devam edecek; fakat geçen yıl gördüğümüz radikal değişiklikler yerine var olan komplikasyonlara yapılan eklemeler üzerine konuşacağız.

 • 10/10
  Renk

  Renkli modeller bu yıl da koleksiyonlarda yerini alacak. Ama gri ve yeşil uygulamaların fazlalığını göreceğiz. Gri biraz daha mavileştirilmiş, yeşil ise sarısı fazla olan tonlarda saatlerde yer alacak. Daha ağırbaşlı, kendinden emin ama bir yanı da muzip olan renk tonları markaların moda tasarımlarında kendilerine bu yılın sonundan itibaren izlerini belli etti.