• Arama

2017 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda Yıldız Geçidi

Dünyanın en önemli yenilikleri olmasa da en havalı fuarlarından Los Angeles Otomobil Fuarı’nda yine çok özel modeller ilk defa ortaya çıktı. Bu fuarın güzelliklerinden bir tanesi, fuar bittikten sonra Batı Amerika’nın en güzel sahillerinde dolaşabilmeniz! Biz de bu yılın fuarında tanıtılan yenilikleri derledik ve kendimizi o sahillerde bu otomobillerle giderken hayal ettik.

 • 1/9
  BMW i8 Roadster - En havalı elektrikli

  Elektrikli otomobil konusunda dev yatırımlar yapan BMW, pilli arabaların sıkıcı olmadığını bir kez de yeni i3 Roadster ile kanıtlayacağa benziyor. Fuar ile beraber i8 Coupe’de de güncellemeler yapan BMW, her iki model için artık toplamda 374 HP güç sunuyor. Sadece 143 HP’si elektrikli motordan edinilen bu hareket kaynağı sayesinde i8 Roadster, 0-100 km/s hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlıyor. Seri üretime yeni geçilen i8 Roadster’ın tavanı 50 km/s hıza kadar elektrikli olarak katlanabiliyor. Arka koltuklarını kaybeden bu üstü açık i8 versiyonu, coupe kardeşine göre yeni süspansiyon ayarlarını da barındırıyor. 

 • 2/9
  Bollinger B1 Electric SUV – Butik elektrikli arazi aracı

  Muhtemelen daha önce Bollinger adını hiç duymadınız. Bu çok normal çünkü elektrikli SUV üretimine yeni başlayan firma, B1’in lansmanını geçtiğimiz yaz aylarında New York’ta gerçekleştirdi. Land Rover Defender ya da Jeep CJ modellerini andıran Bollinger B1, “Dünyanın ilk tam elektrikli, 4x4, yol ve off road sportif aracı” olarak kendini tanımlıyor. 60 ya da 100 kWh’lık pil kapasiteli opsiyonları bulunan araç 321 km’ye varan menzil sunuyor. 360 HP’ye denk gelen elektrikli gücüyle Bollinger B1, 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayabiliyor. Tüm bunların haricinde 2.8 ton çekme kapasitesi olan bu harika araç hızlı şarj istasyonlarında sadece 45 dakikada şarj olabiliyor. Aksi halde şebeke prizinden bu işlem 7 saat sürüyor. Geleneksel bir motora yer harcanmadığı için B1’in en önünden en arkasına kadar çok uzun yükleri bile yükleyebilmeniz benzersiz bir özellik. Şubat 2019’da seri üretime başlanacak olan araç için şimdiden 10.000 kişi kaporasını yatırdı bile. 

 • 3/9
  Corvette ZR1 Convertible – En hızlı Amerikan aşığı

  Türkiye topraklarında çok görmesek de Amerika’da hemen her organizasyonda yeni bir Corvette versiyonunu görmek mümkün. Bunların sonuncusu Los Angeles’ta ortaya çıkan Corvette ZR1 Convertible oldu. Coupe kardeşinden sadece 27 kg daha ağır olan bu Corvette, tasarımına yakışır derecede güçlü ve hızlı. 765 HP gücü ve 969 Nm torkuyla kendinden çok emin olan Corvette ZR1 Convertible 3 saniyenin hemen altında 100 km/s hıza ulaşarak en hızlı seri üretim üstü açık Corvette de oluyor. Böyle bir otomobilden çıkacak olan ses Track Mode’a alındığında elbette yüksek olacağından isteyenler “Stealth”e geçerek medeni sınırlar içinde dolaşabilecekler.

 • 4/9
  Infiniti QX50 – Devrim niteliğinde motor

  Infiniti sadece yeni bir SUV tanıtmakla kalmadı aynı zamanda dünyanın en gelişmiş benzinli motorunu da gösterdi. Dünyanın ilk seri üretim değişken sıkıştırma oranlı motoruna sahip olan Infiniti QX50, V6 motorların performansını 4 silindirli bir turbo’dan elde ediyor. 268 HP’lik VC-Turbo isimli bu motor ilerleyen dönemlerde diğer Infiniti modellerinde de olacak. QX50’ye dönecek olursak; SHF adındaki 980 MPa yüksek gerilme rijitliğine sahip çelik malzeme ilk kez bir otomobilde kullanılıyor. Çok sağlam olması beklenen bu orta boy SUV, 1287 mm’lik göz hizası ile de yola hakim optimal sürüş pozisyonuna sahip. Sürücü odaklı ancak yolcu ihtiyaçları da düşünülerek tasarlanan iç mekandaki asimetrik çizgiler; sıcak, rahatlatıcı bir ortamda son derece yeni sürüş teknolojilerini deneyimleme fırsatı veriyor.

 • 5/9
  Lexus RX350L – 7 kişilik yeni versiyon

  Amerika’da adeta bir fenomen olan Lexus, 7 kişilik oturma kapasitesi sunan uzatılmış RX350’i Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gösterdi. Standart versiyonda yaklaşık 10 cm daha uzun olan RX350L, en arkasında artık 2 koltuk daha barındırabiliyor. 3.5 lt V6 ya da 450hL yani hibrit olarak da sipariş edilebilen araç için şimdiden çok sayıda satış gerçekleşti. 

 • 6/9
  Mercedes-Benz CLS – 4 kapılı coupe geleneği

  Yıldızlı marka bir kez daha bir otomobil fuarını nasıl domine edeceğini tamamen yeni CLS’nin dünya lansmanını yaparak gösterdi. Üçüncü jenerasyonuyla karşımıza çıkan yeni CLS, bir kez daha cam çerçevesi olmayan 4 kapılı bir coupe formunda. Bu türden bir sınıfı yeniden hayata döndüren CLS, yeni nesille birlikte hayatında ilk defa sıralı 6 silindirli bir motora kavuştu. CLS 450 4MATIC adındaki bu versiyonda sadece 367 HP’lik benzinli bir motor yok; bir de 22 HP’lik EQ Boost denilen elektrikli bir destek mevcut. Anlık hızlanmaları daha da seri hale getiren bu sistem yakında pek çok Mercedes modelinde kullanılacak. Yeni CLS’de elbette dizel motorlar da mevcut ve Türkiye’ye ağırlıklı bu versiyonlar 2018 yılında gelecek. CLS ile ilgili bir diğer bilgi de 650 metreyi aşan aydınlatma sağlayan LED farları.

 • 7/9
  Porsche 911 Carrera T – Sadece yolda olmak isteyenlere

  Tam da ‘artık yeter’ dediğimiz noktada bir yeni 911 versiyonu daha üretilebiliyormuş. Purist olarak nitelendirilen safkan otomobil tutkunlarının rüyalarını süsleyen 911 R’nin daha uygun fiyatlı bir versiyonu olan 911 Carrera T, adındaki “T” harfi ile yollara sadece otomobil kullanmak için çıkan “Touring”cilere sesleniyor. 1968 model 911 T modeline gönderme yapan bu yeni 911’de baz modeldeki çift turbo beslemeli 3.0 litrelik boxer motor kullanılıyor. Mekanik diferansiyel kilidi gibi detaylarıyla 911 Carrera T, Amerika’da yaklaşık 100.000 dolar seviyesinden satılıyor. 

 • 8/9
  Range Rover SVAutobiography – Ultra lüks SUV standartları

  Satışına başlanan Bentley Bentayga ve 2018’de yollara çıkacak Rolls-Royce Cullinan gibi ultra lüks SUV’leri karşılama görevi elbette Range Rover’ın olmalıydı. Bu sebeple yakın zamanda makyajlanan Range Rover için bir diğer yenilik Los Angeles’ta ortaya çıktı. Arka koltuklarında 1.2 metrelik diz mesafesi sunarak tüm makam otomobillerine göz dağı veren bu özel Range Rover, taş masajı yapan koltukları, ısıtmalı baldır ve ayak dinlendirme dayanakları, bağımsız arka koltuklar ve 10 inçlik 2 farklı arka ekranıyla yaklaşan rakiplerine de “Selam Olsun” diyor! Zenith marka saat ya da iki şişe şampanya kapasiteli buzdolabı gibi donanımları da eklediğinizde fiyatı Amerika’da 200.000 dolar seviyesine geçen araç, buna rağmen rakiplerinden 20.000 dolar daha uygun fiyatlı. 

 • 9/9
  Subaru Ascent – Kalabalıkların yeni favori adayı

  Subaru’nun yeni Subaru Global Platformu üzerinden yükselen bir diğer model olan Ascent, 8 kişiye kadar artırılabilen yolcu kapasitesiyle de gelmiş geçmiş en büyük Subaru unvanını alıyor. Ascent, istenildiği takdirde orta koltuk sırasında bağımsız iki koltuk sunarak adeta bir makam aracına dönüşebiliyor. Sadece Amerika’da satılacak olan yaklaşık 5 metre uzunluğundaki Ascent, elbette Subaru’nun artık gelenekselleşen sürekli simetrik dört çeker sistemi, X-Mode ve yokuş iniş desteğini barındırıyor. Yeni geliştirilen turbo beslemeli, direkt enjeksiyonlu 2.4 litrelik bir boxer motorunda 260 HP güç barındıran Ascent, 220 cm’lik yerden yüksekliğiyle her türlü arazide ilerlemeyi hedefliyor.