• Arama

Dünyanın En Çok Gezilen Şatoları

Görünümleri ve karakterleri farklılık gösterse de her seyahatsever için birer arzu merkezine dönüşen şatoları sizin için bir araya getirdik.

 • 1/9
  Neuschwanstein Kalesi, Almanya

  Dünya üzerinde belki de en eşsiz manzaraya sahip olan Bavyera’da yükselen Neuschwanstein Kalesi, 1892’de idealist II. Ludwig tarafından Hohenschwangau kasabasında inşa ettirildi. Tarihçiler ve sanatçılar için Romantik akımın eş anlamlısı haline gelen etkileyici şato, Wagnerian operasının masalsı dünyasına ve Disneyland’in büyücülerine, krallarına ve gizemli efsanelerine ilham kaynağı oldu.

 • 2/9
  Fagaras Hisarı, Romanya

  Romanya’nın kalbinde yer alan Fagaras Hisarı, adını aldığı şehir ile Orta Avrupa’nın en büyük ve en iyi korunmuş feodal mimarisi olma özelliği taşıyor. Kuşkusuz bölgenin en çok ziyaret edilen yeri olma özelliği de taşıyan şato, 17. yüzyıl Transilvanya ve Romanya merkezinin zenginliğini en iyi yansıtan yerlerden.

 • 3/9
  Durham Kalesi, İngiltere

  İngiltere’nin kuzey topraklarını savunmak amacıyla 11. yüzyılda Fetihçi William komutasında inşa ettirilen şato, altıgen şeklindeki mimarisi ile Durham şehir merkezini de korumasına alan bir nitelik gösteriyor. Günümüzde UNESCO statüsünde olan, tarihin en çatışmalı ve fantastik zamanlarına tanıklık etmiş yapı, tartışmasız bir mimari dehanın eseri.

 • 4/9
  Blarney Şatosu, İrlanda

  Güney İrlanda’nın en çok ziyaret edilen bakir bölgelerinden birinde yer almasının yanı sıra Orta Çağ savunmasının en iyi örneklerinden biri olarak da değerlendirilebilecek Blarney Şatosu, meşe ağaçlarının gölgesi ile Druid Çemberi ve Cadı Mağarası gibi gizemli kayaların ortasında konumlanıyor. Ziyarete gittiğinizde yerden belli bir yükseklikte salınmakta olan gizemli Blarney Taşı’na dokunmayı ihmal etmeyin.

 • 5/9
  Edinburg Şatosu, İskoçya

  Tarihi orijinleri konusunda çeşitli söylentilerin olduğu Edinburg Şatosu, İskoç tarihi sayfalarına 12. yüzyılın monarşik güçleri dolayısıyla girmiş olsa da suretini ilk 6. yüzyılda destansı şiirlerde göstermiştir. Royal Mile’nin sonunda konumlanan şato, I. Robert ve William Wallace’nin onursal heykellerine de ev sahipliği yapıyor.

 • 6/9
  Frontenac Şatosu, Kanada

  Kanada’nın Bavyera’da yükselen Neuschwanstein Kalesi’ne verdiği en ihtişamlı cevapla karşı karşıyasınız; Frontenac Şatosu. Quebec şehrinin tepesinden gotik kubbeleri, masalsı çan kulesi ve etkileyici duvarları ile yükselen şato aynı zamanda şehrin en lüks konaklama merkezi olma özelliğini de taşıyor. Doğal Tarih statüsünde olan yapının Hitchcock filmlerine ev sahipliği yaptığını da ekleyelim.

 • 7/9
  Villandry Bahçeleri Şatosu, Fransa

  Yapımına Rönesans’ın sonlarında başlanan ve elegan koridorlarıyla Avrupa tarihinin yükselen figürlerinden biri olan Jardin Bahçeleri Şatosu, Fransa’nın önde gelen ailelerinden Le Bretonlar’a ev sahipliği yapmanın yanı sıra 1789’da Napolyon’un kendisinin ve son olarak da imparatorun öz kardeşi Jerome’nin mülkü olmuştur. Labirentleri ve muazzam peyzajı ile Villandry Bahçesi’nin de en az şato kadar büyüleyici olduğunu belirtmemizde fayda var.

 • 8/9
  Hearts Şatosu, Amerika

  San Francisco ve Los Angeles arasında yer alan Santa Lucia Dağları’nda 8.000 metrekareyi aşkın bir alana yayılan görkemli şato, Akdeniz Uyanışı mimarisinin, Romanesk havuzların, neo-klasik salonların ve Pasifik Okyanusu’na bakan 1950’ler Amerikan rüyasının bir arada toplandığı devasa bir yapı. Zamanında William Randolph Hearst’a da ev sahipliği yapan şatonun kapılarının birçoğu dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler için açık.

 • 9/9
  Versay Şatosu, Fransa

  Avrupa tarihinin en popüler mekanlarından biri olan Versay Şatosu, 1624’ten inşa edildiğinden beri sürekli gelişen bir organizma gibi kendini var etmeyi başardı. Yaklaşık 2.300 odasında neredeyse 30.000 sanat eserine ev sahipliği yapan şato, başlı başına bir gününüzü ayırmanız gereken yerlerden.