• Arama

Radarımıza Takılan Genç Sanatçılar

Çalışmaları ile Türkiye sınırlarını aşan 5 genç sanatçı ile tanışın.

 • 1/5
  Yalçın Bilgin

  Paris Ecole Nationale Superieure des Beaux-Art’da sanat eğitimini tamamlayan sanatçı, ilk büyük başarısını Fransa’da açılan konkurda birinci olarak Raphael fresklerinin yerini tutacak 7 eser ile Avrupa’da büyük yankı uyandırması ile tanındı. 

  Transformizm ekolünü geliştirerek değişebilen resimler yapıtlaştıran sanatçının eserleri yurtdışında Washington Post ve Herald Tribune gibi önemli yayınlara konu olmasının yanı sıra, Elle dergisi tarafından “Dünyadaki Genç ve Güçlü 50 kişi” arasında sayıldı. Ariane-Essor sanat grubuna kabul edilen en genç sanatçı olarak Hollanda, Bulgaristan, İtalya ve Türkiye’de açtığı sergilere ilave olarak Dubai Sarayı’nın fresklerini yapması ve Paris Grand Palais’de düzenlenen çağdaş sanat fuarında Comparaisons bölümüne birkaç yıl üst üste kabul edilen tek Türk ressam olması ile de öne çıkıyor.

   

 • 2/5
  Gökçe Çelikel

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Paris Ecole Nationale Superieure des Beaux-Art‘ta öğretim hayatını tamamlayan sanatçı, Paris, İstanbul, Helsinki, Seul, Berlin’in önemli müze ve galerilerinde yer aldığı eserleri ile öne çıkıyor.

  Güncel hayatta sıklıkla görülen selfie ve narsizm kültüründen yola çıkarak resmettiği portreler, sanatına getirdiği hiper-realizm ve resmettiği kişilerin çağdaş yaşamlarını, hareketli kompozisyonlarda yakalayan Çelikel, tuvale yansıttığı yüzlere de maskeyi andıran ifadeler kazandırması ile öne çıkıyor. Anı ve hareketi donduran tablolarında, fotoğraf makinasının objektifine yakalanan anların renkli görüntüleri tuvale aktarıldığından, her iki sanat dalına gönderme yaptığı da söylenebilir. 

 • 3/5
  Candan Şişman

  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Animasyon bölümünden mezun olduktan sonra Hollanda’da multimedya tasarım eğitimi alan sanatçı, audiovisual enstalasyonları için “tüm medyaları kullanarak, altyapısı karmaşık, sonucu basit ve saf şeyler” üretebilmeyi hedeflediğini belirtiyor.

  Candan Şişman, eserlerini performans resimleri olarak tanımlarken de dijital baskı ve ses kullanarak izleyiciye başta hareket, ışık ve hafızayı canlandıran zamansız görüntü oluşturması ile de ayrıcalık kazandırıyor. Sanatçı, Prix ARS Electronica Computer Animation /Film VFX Mansiyon ödülü ve Roma Viedram Video Festivali en iyi ses videosu ödülü kazanması ile de tanınıyor. Deniz Kader ile beraber kurduğu Nohlab projesi olan Haydarpaşa Yekpare ise, en akılda kalan çalışması olarak söylenebilir.

   

 • 4/5
  Aslı Özdoyuran

  School of Art Institute of Chicago’da (SAIC) heykel bölümünden mezun olan sanatçı, öğrencilik döneminde farklı burslar ile ödüllendirilmiş. İstanbul 14. Bienali için Michael Rakowitz’in takımında çalışması ile de tanınıyor. İstanbul ve Chicago’da sergilerde yer alan eserleri ile son olarak Kruger Gallery’deki sergide yer alarak, adından söz ettirdi. Sanatçı, kullandığı geleneksel malzemeler ile yarattığı modern formlar ile önemli koleksiyonlarda yer almaya başlaması ile öne çıkıyor.

 • 5/5
  Ardan Özmenoğlu

  Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ni bitiren sanatçı, Almanya, Belçika ve Avusturya’da davetli sanatçı olarak çalıştı. Eserlerinde kullandığı post it’ler ile üç boyutlu eserleri üretmesi ile öne çıkarken, serigrafi, cam heykeller ve neon çalışmaları ile de tanınıyor.

  Çalışmalarına New York ve İstanbul’da devam eden sanatçının eserleri, 2006 tarihinden beri solo ve grup sergilerinde İstanbul, New York, Londra, Basel, Berlin, Zagreb, Cenevre, Londra ve ve Viyana’nın önemli galerilerinde koleksiyonerler ile buluşmuş.