• Arama

Saat Dünyasına Yön Veren 6 Alman Saat Markası

Saatçiliğin çarklarının bir araya getirilmeye başlandığı yıllarda sadece İsviçre Alpleri’nde değil Almanya’da da çalışmalar devam ediyordu. Hep etkileşim içerisinde bulunan bu iki ülkeden Almanya’da, saatçiliğin ve mekaniğin merkezi Glashütte oldu. Kendine özgü tasarımları, yalın ama farklı mekanizmaları ile saat severlerin gönlünde çok saygın bir yerdeler. Bu yazımızda da Alman saatçiliğini tanıtmak istedik ve öne çıkan 6 saat markasına yer verdik.

 • 1/6
  GLASHUTTE ORIGINAL

  Glashutte Original, 1994 yılı gibi çok yakın bir zamanda kurulmasına rağmen, kendi mekanizmalarını üretmeleri avantajı ile ivmeyi hızlıca zirveye doğru yöneltti. Tasarımlarında geçmişten ilham almaktan çekinmiyor ve bazı modellerinde vintage görünümünden asla ödün vermiyor.

 • 2/6
  MEISTERSINGER

  Manfred Brassler’in1989 yılında kurduğu  marka Alman saatçiliği arasında en itibar görenlerden. Yaratıcısının Bach hayranı olmasından dolayı ‘usta şarkıcı’ anlamına gelen Meistersinger markanın adı olarak seçildi. Hal böyle olunca tasarımda da müzisyenlerin keşfedip, anlayabileceği bir logoya sahip: müzikte duraklamayı belirten fermata işareti. Alman üretimi zaten farklılık gösterirken, bunların arasında MeisterSinger yalın ve artık imzası haline gelen tasarımlara sahip. Yüksek bombeli camının altında yer alan,  kadrandaki saati gösteren rakamlar karakteristik olarak çift haneli olarak yazılıyor.

 • 3/6
  NOMOS GLASHUTTE

  Diğer Alman markalarına göre oldukça genç olan Nomos Glashutte, 1990 yılında Almanya’nın Glashütte kasabasında kuruldu. Özellikle de son yıllarda kendi atölyelerini oluşturduktan sonra yaptıkları üretimler, saatçilik endüstrisinin dikkatlerini üzerinde toplamalarına neden oldu. Nomos’un en sevdiğim yönü ise tarz olarak diğer markalara oranla daha minimalist ve unisex ürünler tasarlaması. Her geçen yıl da koleksiyon yelpazesin cesurca genişletiyor. Nomos denildiğinde akla gelen modellerin ilki Tangente modelidir.2005 yılında ise Tangomat’ı üretti. En güzel unisex modeli ise Tetra, tarzı ve renkleri ile her yılın marjinali.

 • 4/6
  A.LANGE&SÖHNE

  Alman saat ustalığının en güzel örneklerini sunan A.Lange&Söhne’nin de diğer tüm köklü saatçiler gibi geçmişi cep saati üretimi ile başlıyor.  Kurucusu Ferdinand Adolp Lange çocukluğunda başladığı saat yapım çıraklığını, Breguet’in yanında en iyi öğrencilerinden biri olarak taçlandırdıktan sonra İsviçre ve İngiltere’de çalışmalarına devam etti. 1845 yılında Glashütte’yi saatçilik merkezi haline getirmeye karar vererek, ülkesine dönüp sayısız usta yetiştirdi ve markanın temellerini sağlamlaştırdı. Vefatından sonra oğlunun devraldığı firmadaki üretimler Osmanlı padişahlarına da sunuldu. En bilinen özelliği mekanizmasını Alman gümüşünden elde ettiği bir alaşım ile üretmesi ve kasa yapımında ise platin ve altını tercih etmesidir.

 • 5/6
  SINN

  Frankfurt’ta Helmut Sinn tarafından kuruldu. En büyük ve ayrıcalıklı özelliği mesleklere yönelik detaylı üretimlerinin bulunması. Hatta pilot saatleri üretimi süresince dönen bezel kilit sistemini de geliştirmişlerdir. Her türlü basınç ve kötü şartlarda kullanılabilir olması amaçlanmış ve ilk yardım ekipleri için maksimum hijyenin sağlanabileceği bir model dahi geliştirilmiş.

 • 6/6
  JUNGHANS

  1903’de Schramberg’de kuruldu fakat bir tek saat sektöründe değil çok farklı alanlardaki çalışmaları ile de kendilerini tanıttılar. Karaorman’dan dünyaya yayılan Junghans, yenilikçi kimliğini yıllara karşı yenik düşürmeden günümüze taşıdı. Sade ve Alman estetiğini kadranından fark ettiriyor. Hafif konkav oluşu kadranın derinliğini arttırıyor. Amblemi sekiz köşeli yıldızın içerinde J harfi ile sembolize ediliyor.