• Arama

James Bond'un Vazgeçilmez Saatleri

Hem saat hem de James Bond seviyorsanız, Bond’un bileğinde yer alan saatlerin sizler için ayrı bir önemi var demektir. Bu meraka ışık tutmak isteyen saat yazarları konuyu defalarca ele aldılar ve sizler de, ben de zevk ile okuduk.

OGGUSTO olarak konuya biraz daha farklı yaklaşmak istedik. İngiltere’nin dış istihbarat servisi M16’nın değerli ajanı James Bond 007’nin filmlerinde ilk kez kullandığı markaları incelerken, küçük bir nostalji turuna çıkarmayı hedefledik. James Bond’un taktığı çeşitli marka saatlerden ilk modelleri inceledik.

 • 1/8
  No Time To Die - OMEGA

  James Bond’un 25. yılı için 2020 yılında vizyona girecek olan No Time To Die filmi için ünlü saat markası OMEGA, 007 karakterini 2000’li yıllarda oynayan aktör Daniel Craig ile bir araya gelerek yepyeni bir Seamaster modeli yarattı. Şubat ayında satışa sunulacak olan 42mm'lik bu özel saat, Grade 2 Titanyum'dan üretildi. Saatin kasasında ve inovatif ayarlanabilir tokaya sahip titanyum hasır örgü bileziğinde kullanılan bu malzeme ise güçlü ve hafif olmasından ötürü gizli bir ajan için biçilmiş kaftan. Ağırlığı daha da azaltmak için OMEGA, kadranda ve bezel halkasında “tropikal” kahverengi alüminyum kullanmıştır. Dalış skalasını ve karartılmış akrep yelkovan ve göstergeleri dolduran eskitilmiş Super-LumiNova sayesinde tüm bu elementler, saate klasik bir görünüm kazandırıyor.

 • 2/8
  Dr. No - Gruen

  İlk, 1962 Dr No filminde Sean Connery “Ben Bond, James Bond” dediğinde bileğinde Gruen markalı bir saat var. Şu anda adını hiç duymamış veya az duymuş olabilirsiniz; ama özellikle İsviçre’de saat vitrinlerine göz atmayı seviyorsanız, kendinden emin bir şekilde sessiz sedasız sergilendiğini fark edeceksiniz.

  Filmde yer alan Gruen Precision modeli 34 mm kasa çapın, 8 mm kalınlığa sahip ve altın kasalı. Akrep ve yelkovan tasarımın baskın karakterini oluşturan tam bir klasik model.

 • 3/8
  Dr. No - Rolex

  James Bond’un ilk taktığı Rolex marka saat ise, markanın tarihinde önemli bir yeri olan 6538 Submariner. Yine Dr. No filminde Connery’nin bileğinde 16 mm nato kayış ile yer aldı. Büyük tepeli dalış modeli kendinden kurum, 200 metre su basıncına dayanıklı ve Oyster kasaya sahip.

  Ayrıca Rolex Submariner 007’nin kullandığı ilk dalış saat modeli oldu. Connery’nin James Bond filmlerinde Rolex Submariner ailesinden farklı modeller uzun yıllar 007’nin bileğinde oldu.

 •  

 • 4/8
  Thunderball - Breitling

  Sean Connery’nin başrolünü üstlendiği 1965 yapımı Thunderball’da ilk kez Breitling’i Top Time Ref 2002’yi görüyoruz. Farklı bir tasarıma sahip ve Bond’un taktığı en marifetli saat olarak gösteriliyor. Kronograf saatin Geiger sayacına sahip olması da bu özelliklerden en önemlisi. Paslanmaz çelik kasa, siyah kadran metal takimetre halkası bezelin üzerinde yer alıyor. Bu model daha sonra Christie’s müzayede evi tarafından 160.383 $’a satıldı.

 • 5/8
  Live and Let Die - Hamilton

  1973 yılında Roger Moore’un başrolünde olduğu Live and Let Die (Yaşamak İçin Öldür) filminde ise 007’nin bileğinde Hamilton Pulsar P2/2900’ü görüyoruz. O dönemde yeni başlayan quartz saat teknolojisine sahipti. Led ekranlı Hamilton Pulsar çok önemli bir adım ile saat pazarına kendi tanıttı.

 • 6/8
  The Spy Who Loves Me - Seiko

  The Spy Who Love Me (Beni Seven Casus) ve yine yakışıklı 007 rolünde Roger Moore maceradan maceraya koşuyor. Bileğinde ona eşlik eden ise James Bond filmlerinde ilk kez kullanılan Seiko 0674 LC yer alıyor. 1977 yapımı filmde Seiko 0674 LC, kesinlikle sıradan bir saat değil ve film boyunca Bond’un M16’nın gizli mesajlarını bir şerit şeklinde iletilmesini sağlayan yazıcıya sahip. Daha sonra birçok Bond filminde Seiko’nun modellerini görüyoruz.

 • 7/8
  The Living Daylights - Tag Heuer

  The Living Daylights (Yaşayan Gün Işıkları) 1987 yılı ürünü ve başrolünde Timothy Dalton, James Bond filmlerinin ilk Tag Heuer modelini takıyor. Tag Heuer Professional 200M 980.013, krem renkli açık renk kadranını siyah kasası çevreliyor. İkinci model Tag Heuer Professional Night Dive 980. 031, gece dalış saati ve karanlıkta da rahatlıkla okunabiliyor.

 • 8/8
  Golden Eye - Omega

  Omega’nın James Bond 007 filmlerine ilk girişi ise 1995 yılında vizyona giren Golden Eye (Altın Göz) filmi ile oluyor. Omega Seamaster 2541.80 Quartz Professional, çelik bilezikli bir model. Kadranı ise muhteşem bir mavi renkte ve 300 metre suya dayanıklı. Ayrıca filmde laser kesici olarak da kullanılıyor. Daha sonraki tüm filmlerde ise Omega’yı değişik modelleri ile başrolü paylaşırken görüyoruz.