• Arama

Kasım Ayında Gidebileceğiniz 10 Sergi

Ivan Marchuk’tan Cosmos’a Kasım’da görmeniz gereken 10 sergi...

 • 1/10
  Ivan Marchuk, Cer Modern, Ankara

  Yaşayan 100 büyük dâhi arasında gösterilen modernist ressam Ivan Marchuk’un eserlerinden oluşan sergi, 19 Kasım gününe kadar Cer Modern’de görülebilir. Cüretkâr, sembolik, felsefi ve derin antik görüntülere sahip eserlerde, sanatçının monokromatik paleti, gerçekçi manzaraları ve dramatik kurgusu ile farklı atmosfer hissi veren eserleri dikkat edilmeye değer.

 • 2/10
  Babıâli’nin Görünmeyen Eli, Orhan Önal Karikatürleri, Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul

  Babıâli’nin Görünmeyen Eli, Orhan Önal Karikatürleri sergisi, 21 Kasım’a kadar açık olacak. Çizimlerine lise yıllarında başlayan sanatçının eğlenceli olduğu kadar düşündüren karikatürlerinden oluşan sergide, uzun süredir geçerliliğini yitirmeyen kareleri görülebilir.

 • 3/10
  İşveren, Salt Galata, İstanbul

  26 Kasım’a kadar açık olacak İşveren sergisi, 1930 – 2010 yılları arasında Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul'da sipariş edilmiş olan bir dizi yapı temeli ile mimar ve işveren arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Farklı yapılara odaklanan seçki, arşiv belgeleri ve söyleşilerle de destekleniyor.

 • 4/10
  Büyülü Çarklar, Ekol Sanat Galerisi, İzmir

  28 Kasım’a kadar devam edecek Büyülü Çarklar sergisi, müzisyen kimliği ile tanınan Arkın Ilıcalı (Mercan Dede) eserlerinde, yaşam ve yaşam ötesi mistik dünyaların haritaları olan çarklarla farklı boyutları gözler önüne seriyor. Sanatçı, eserlerinde dönüşüm ve devinim kavramlarından esinlenerek yaşamın dönüşümü, insanın değişimi, semazenlerin dönmesi, karma gibi konuları birbirine bağlı bir etkileşim halinde ele alarak resmetmiş.

 • 5/10
  Crumpled & Tossed Away, Galeri Nev, İstanbul

  Seyhun Topuz’un Crumpled & Tossed Away sergisi, 9 Aralık tarihine kadar görülebilir. Önemli koleksiyonlardaki eserleri ile tanınan sanatçının heykel çalışmalarında referans aldığı kare, daire, üçgen gibi arınmış, soyut formlara getirdiği yorumlar ve bu şekilleri çeşitlendirerek farklılaştırırken biçimlerdeki boşluk, denge gibi ögelere verdiği önem de eserlerinde öne çıkıyor.

 • 6/10
  Bisikletin 200 Yıllık Yolculuğu, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul

  Çocukluğun hatıraları olduğu kadar son yıllarda kullanımı artan bisikletin tarihine odaklanan Bisikletin 200 Yıllık Yolculuğu sergisi, 9 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir. Nostaljik olduğu kadar öğretici sergide, bisikletin icadından bu yana gelişimi kadar ana hatlarının değişmemesi görülebilir. Sergide, ilk örneklerinden başlayarak Penny Farthing ve Velosipet markaları kadar üç tekerlekli çocuk bisikletleri de yer alıyor.

 • 8/10
  Komşuya Davet, Galeri 77

  İstanbul Bienali “Komşu Etkinlikler” kapsamında 25 Kasım’a kadar açık olacak Komşuya Davet sergisi, 21 sanatçının güncel dünyanın değişen şartları etkisiyle dönüşmeye zorlanan insanlığa odaklanıyor. Karma sergide hayatın devam eden değişimini ve komşuluk ilişkilerini coğrafi, mahalli, yerel ve mekânsal olarak sorgulayan sergi, komşunun gözünden sunuyor.

 • 9/10
  Arkas Koleksiyonu’ndan Su Manzaraları, Arkas Kültür Sanat, İzmir

  Arkas Koleksiyonu’ndan Su Manzaraları sergisi, 29 Aralık gününe kadar görülebilir. Sergi, Batı resim geleneğinde önemli yeri olan peyzaj resmine ağırlık verirken, Avrupa peyzaj ressamlarının eserlerine odaklanıyor. Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen 90 eser, Paris’in sanatın başkenti olduğu 150 yılda değişen Barbizon, Empresyonizm, Sembolizm, Post-Empresyonizm, Fovizm ve Ekspresyonizm gibi sanat akımları da izlenebilir.