• Arama

2018’de Mutlaka Görülmesi Gereken 8 Moda Sergisi

2018’de takvime alınması gereken moda sergilerini özetledik.

 • 1/8
  Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

  Madrid’in önemli müzelerinden Thyssen-Bornemisza’da 13 Şubat’ta açılacak Sorolla ve Moda sergisi, İspanya’nın “ışık ustası” olarak tanımladığı ressamın 1890 – 1920 yılları arasında resmettiği eserler aracılığı ile değişen modaya odaklanıyor. Seçki, 27 Mayıs’a kadar görülebilir.

 • 2/8
  Azzedine Alaïa Sergisi, Design Museum, Londra

  Kendini haute couture’nin en rafine hali ile ifade ederek kadın formunu zamansız bir güzelliğe dönüştürmesi ile tanınan Azzedine Alaïa, geçtiğimiz sene içinde Design Museum ile birlikte çalışarak kariyerinin ve yaratım sürecinin keşfedilmesine olanak tanıyacak bir sergi çalışması içindeydi. Tasarımcının 18 Kasım 2017’deki zamansız vefatının ardından Design Museum, bizzat Alaïa tarafından planlanan sergiyi açacağını duyurdu.

  Mark Wilson’un davetli küratör olduğu sergi, Londra’daki Design Museum’da 10 Mayıs-7 Ekim tarihleri arasında gezilebilir.

 • 3/8
  Gianni Versace Retrospektif Sergisi, Kronprinzenpalais, Berlin

  Biricik ve dışa dönük stili ile moda dünyasının kodlarını bozarak renkli, giyilebilir Pop-Art parçalar ortaya çıkaran, bir ‘süpermodel çağı’ yaratan ve cinsiyetler arasındaki sınırları flulaştıran Gianni Versace; tüm zamanların en saygı duyulan ve hayranlık uyandıran tasarımcıları arasında yer alıyor. İlk defilesini 1978’de Lippstadt adında bir Alman şehrinde düzenleyen Gianni, ilk sergisini de 1994’te büyüsünden çıkamadığı Berlin’de açıyor. Bu büyü öyle köklü ki Gianni, bu kez Berlin’e bir retrospektif ile geri dönüyor. Berlin-Mitte’nin kalbinde yer alan Kronprinzenpalais (Taçlı Prens Sarayı) 30 Ocak-13 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gianni Versace Retrospective için hazırlanıyor.

 • 4/8
  Fashioned From Nature, Victoria & Albert Müzesi, Londra

  Doğadan Gelen Moda sergisi, 21 Nisan 2018’de Londra Victoria & Albert Müzesi’nde açılacak. Tarihi ve güncel kıyafetler aracılığı ile işlenmemiş elyafların giyimdeki önemi hatırlatılacak. Doğanın modaya ilham verdiği kadar ham maddelerinin asıl kaynağı olduğu da görülebilecek. Hızlı tüketimin çevreye verdiği zararlar, sürdürülebilir alternatifler ve çözümlerin yer aldığı sergide, Stella McCartney, Christopher Raeburn, Vivienne Westwood gibi önemli isimlerin tasarımları da yer alıyor.

 • 5/8
  Fashion and Religion, MET Museum, New York

  Resmi açıklama henüz yapılmadıysa da, New York Metropolitan Müzesi’nin bu yıl gala konusunun Vogue Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour tarafından Fashion and Religion olarak seçildiği söyleniyor. Dinlerin moda sektöründeki etkisinin irdeleneceği sergide, temanın tartışmalar yaratacağı kesin gözü ile bakılıyor. Uzun yıllardır Dolce & Gabbana ve Jean Paul Gaultier gibi tasarımcılar tarafından koleksiyonlarında kullanılan farklı inançların sembolleri giysilerde görülebilecek. Serginin açılış galasında Madonna ve Lady Gaga’nın ne giyeceği ise merakla bekleniyor.

 • 6/8
  Frida Kahlo’s Wardrobe, Victoria & Albert Müzesi, Londra

  Ünlü ressam Frida Kahlo'nun Gardırobu sergisi, sanatçının 50 yıl kapalı kalan evinde bulunan giysilerinden oluşuyor. Londra Victoria & Albert Müzesi’nde 16 Haziran - 4 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide, ikonik Meksika kıyafetleri ilk defa aksesuar, mücevher ve oto portreleri ile beraber teşhir edileceği için ziyaretçilere çok farklı bir seçki sunulacak. Tablolarında sıklıkla görülen Tehuana elbiseleri, eserleri ve gardırobundan çıkan eşyaları ile Frida Kahlo’yu daha önce görülmemiş bir açıdan izlemek mümkün.

 • 7/8
  Fashion Unraveled, FIT Müzesi, New York

  New York FIT Müzesi’nde Mayıs ayında açılacak Sökülmüş Moda sergisi, giyimdeki noksanlık ve bilinçli kusura odaklanıyor. Kullanımdan kaynaklanan eskimeye kadar, son yıllarda tercih edilen yırtık giysilerin yükselişine odaklanan sergi, 29 Mayıs – 17 Kasım tarihleri arasında görülebilir. Büyük markaların etiketini taşımadığı sürece defolu olarak tanımlanan bu kıyafetlere adanmış ilk sergi özelliğini taşıyan seçki, çağdaş giyime farklı bir bakış açısı sunuyor.

 • 8/8
  Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color, FIT Müzesi, New York

  Renkler arasındaki en ayrımcı pembenin, kız rengi olmanın çok ötesine giden derin tarihine odaklanan sergi, 7 Eylül 2018 tarihinde FIT Müzesi’nde açılacak ve 5 Haziran 2019’a kadar görülebilecek. Yüzyıllar boyunca kadınlar kadar erkeklerin de sık kullandığı bu rengin, farklı coğrafyalardaki önemi ve son elli yılda “Barbie kültürü” ile geçirdiği algı değişimini de gösteren sergi, pembenin üç yüzyılını özetleyecek.