• Arama

Monako Yat Fuarı’na Türk Damgası

Akdeniz'de süperyatların gözde destinasyonlarından biri olan Monako, bu yıl da sektörün en önemli isimlerini bir araya getirdi. 27-30 Eylül arasında yapılan Monako Yat Fuarı'nda suya indirilen 45 yeni tekne ilk kez podyuma çıktı. Fuarda sergilenen Türk üretimi modeller göğsümüzü kabartırken, süperyatlar için artık bir vazgeçilmez olan yardımcı botlar da (tender) fuarın en dikkat çekici modelleri arasında yer aldı.

 • 1/10
  Sanlorenzo 460 EXP

  Gözalıcı yatlarıyla denizde lüks ve konfordan vazgeçemeyenler için tekneler üreten İtalyan tersanenin bu 47 metrelik explorer tipi modeli, sıra dışı destinasyonlarda maceranın gerçek tadını almak isteyenler için üretmiş. Nitekim 4.000 deniz millik menzili bunun en önemli kanıtlarından biri. Uzak mesafelerdeki egzotik bölgeleri keşfetmek isteyenleri davet eden Sanlorenzo 460 EXP, 12 misafir ve dokuz mürettebat ağırlayabiliyor. Ulaştığı en yüksek hız ise 16 knot.

 • 2/10
  Alen 55

  Artık ikonik tekne üreticisi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Alen Yachts. Türkiye'nin de gurur duyduğu markalardan biri. Tersanenin, süperyatlarda tender olarak da kullanılabilen 16 metrelik modeli Alen 55, zamansız tasarımıyla tam bir gönülçelen. Tamamen kompozit malzemeden üretilen modelin güvertesi son derece ferah. İçeride biri çift kişilik yataklı, diğeri de iki tek kişilik yataklı iki kamara mevcut. Ayrıca salon ve banyo da bulunuyor.

 • 3/10
  Fair Lady

  Fuarın gerçek klasik güzeli. 1927'de İngiltere'de inşa edilen, 2006 yılında refitten geçirilerek retro görüntüsüne dokunulmadan günümüz teknolojisiyle donatılan 26 metre boyundaki Fair Lady, gerçekten görülmeye değer bir tekne. Toplam beş kamaranın bulunduğu Fair Lady, 20'li yılların geleneksel tarzdaki dekorasyonuyla dikkat çekiyor. İki adet motoruyla 10 knot hız yapıyor.

 • 4/10
  Razan

  Bugüne kadar ürettiği şık ve seçkin süperyatlar dünya sularında salınan Türk tersanesi Turquoise Yacht'ın yenilendikten sonra suya indirdiği ilk teknesi olan Razan'ın boyu 47 metre. Razan'ın güvertesinin tam ortasında jakuzi, etrafında da geniş güneşlenme alanları yer alıyor. Razan'ın keskin hatları ve beach club'tan ulaşılabilen geniş yüzme platformu dikkat çekici. Beach club'ında bir spor salonu bulunduğunu da hemen ekleyelim. Razan'ın ön güvertesinde ise iki tender ve iki jet ski'yi saklayabilecek büyüklükte bir depolama alanı bulunuyor.

 • 5/10
  Azimut Grande 35 metri

  Azimut'un yeni serisinin amiral gemisi. Boyu 35, genişliği de 7,50 metre. Genişletilmiş gövdesi, yükseltilmiş pilothouse yeni modelin öne çıkan özelliklerinden en önemlileri. İçinde dokuz kamara bulunuyor ve 16 kişiyi ağırlayabiliyor. Tavandan tabana camları sayesinde içerisi çok ferah ve aydınlık. Ana kamaradan denize açılan balkon da Grande 35 Metri'nin en güzel köşelerinden biri.

 • 6/10
  Fjord 42

  Monaco Yacht Show'un tender sınıfında sergilenen 12 metre boyundaki Fjord 42, trendsetter görüntüsüyle son derece şık. İki kamarasıyla konaklamalı seyirler için çok uygun. Korunaklı yan yollarıyla pruvadaki güneşlenme minderlerine güvenli bir şekilde ulaşım sağlıyor. Kıçtaki güneşlenme minderleri ve yüzme platformuyla ayrıca konfor alanı sağlıyor. İki adet 435 HP'lik motorlarıyla da 43 knot hıza ulaşabiliyor.

 • 7/10
  Sacs Rebel 47

  Rebel 47'yi basit bir şişme bot zannetmeyin. Zira kendisi bir botun çok daha ötesinde bir hız makinesi. 14 metre boyundaki botta tam 16 kişi konaklayabiliyor. Hem pruva hem de kıçtaki güneşlenme minderi ve yüzme platformu denizde uzun süreli seyrin yanında keyif imkanı da sunuyor. Kıçtan denize inen şık merdiveni denize ulaşımı kolaylaştırıyor. Havuzluktaki açılıp kapanabilen yemek masası, içeride şık kamalararı ve banyosuyla konforlu seyirler vaat ediyor.

 • 8/10
  Rüya

  Fuarın Türkiye'de üretilen bir başka güzel kızı Rüya, 41 metre boyuna rağmen tamamen kompozit yapısı sayesinde benzerlerinden çok daha hafif bir tekne. Bu da hem yakıt sarfiyatını azaltıyor hem de daha hızlı seyirler sağlıyor. Açık alanlarının büyüklüğüyle dikkat çeken Rüya'nın 92 metrekare genişliğindeki güvertesi tam donanımlı barı, jakuzisiyle gerçek bir keyif mekanı. Tavandaki bambu panjurlar, Tazmanya meşesi zemin döşemesi, saten cilalı mobilyalar Rüya'yı seçkin bir yat olarak karşımıza çıkaran unsurlar.

 • 9/10
  Nerissa

  Bilgin Yacht tarafından üretimi iki yıl süren 47 metre boyundaki Nerissa, ağustos ayında suya indi ve ilk kez Monaco Yacht Show'da podyuma çıktı. Dış tasarımı Unique Yacht Design, iç tasarımı ise H2O'ya ait olan Nerissa'nın gövdesi çelik ve alüminyumdan üretilmiş. İç tasarımında mermer, bakır ve deri malzemeler hakim. 16 knot hızda, 4.000 mil yol kat edebiliyor ve denilene göre son derece ekonomik seyirler sunuyor.

 • 10/10
  So'mar

  Rıza Tansu'nun kaleminden çıkan 38 metrelik So'mar, askeri çizgileri seven tasarımcının en güzel örneklerinden biri. Uzaktan onu askeri bir gemi zannetseniz de o aslında son derece lüks ayrıntılar barındıran bir süperyat. Mühendislik ve mimarlık işleri Diana Yachts tarafından gerçekleştirilen So'mar yalın çizgileriyle dikkat çekiyor. Yüksek bordası sayesinde en sert denizlerde bile güvenli seyirlere imkan tanıyor. Dört kamarasında sekiz kişinin kalabildiği So'mar'da üst güverte tamamen tekne sahibine ait -ki bunun bu boy teknede eşi benzeri görülmemiş bir özellik olduğu belirtiliyor.