• Arama

Cannes Yachting Festival: Avrupa'nın En Havalı Yat Fuarı

Özellikle teknelere meraklı Avrupa jet-set'inin her yıl dört gözle beklediği Cannes Yachting Festival bu sene 40'ıncı yılını kutluyor. Bu yıl fuar süresince suda ve karada 550 tekne sergilenecek, 100 dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Ve bunların yanı sıra Cannes Yachting Festival yine birbirinden görkemli davetlere ev sahipliği yapacak, sektörün lider isimlerini bir araya getirecek.

 • 1/8
  Baglietto SPA

  İtalyanların 30-50 metre arası alüminyum gövdeli tekneler üreten deneyimli tersanesi Baglietto, explorer tipi teknelere artan talebi görmezden gelememiş olacak ki tam da o trende uygun SPA modelini suya indirdi. 47,6 metre boyundaki explorer tipi SPA, şıklık ve sadeliğin harmanlandığı çok başarılı bir model. Helezon şeklindeki merdivenle ulaşılan en üst güverte kocaman yemek masası ve güneşlenme minderleriyle bambaşka bir dünya sunuyor. 12 misafir ve dokuz mürettebatın konaklayabildiği model, en yüksek 17 knot hıza ulaşıyor.

 • 2/8
  Turquoise Yacht NB 60

  Nam-ı diğer Razan... 1997 yılından bu yana Tuzla'daki tersanesinde yedi denizlere ödüllü süperyatlar üreten ve dolayısıyla ülkemizin gurur kaynağı olan tersanelerden Turquoise Yacht'ın yeni modelinin ilk gövdesinin adı Razan. Model, ilk kez Cannes Yachting Festival'da sergilenecek. İç tasarımı H2O Yacht Design tarafından yapılan Razan, 47 metre boyunda. Teknede toplam altı kamara bulunuyor. Zero Speed Stabilisers sayesinde en dalgalı denizlerde bile dengeli duruşundan taviz vermeyen Razan, hiç yakıt almadan 4.200 deniz mili kat edebiliyor. Diğer teknelerde depolama alanı olarak kullanılan kıçtaki bölüm Razan'da spor salonu olarak tasarlanmış. Razan bu özelliğiyle de rakiplerine fark atıyor.

 • 3/8
  Mangusta Oceano 42

  Bu teknenin alamet-i farikası hiç kuşkusuz pruvasında bulunan ve güneşlenme minderlerinden kaydırak gibi inilebilen sonsuzluk havuzu (infinity pool). Overmarine Tersanesi'nin bu yeni modeli, tasarımcı Alberto Mancini'nin kaleminden çıkmış. İç tasarımı tamamen sahibinin özel istekleri doğrultusunda oluşturulan modelde 12 kişiyi ağırlayabilen beş kamara bulunuyor. Ayrıca yedi mürettebat kalabiliyor. Yüzme platformunun arkasındaki üç tarafı kapalı bölümün arka duvarı aynayla tamamlanınca devasa alanlar ortaya çıkıyor.

 • 4/8
  Benetti Crystal 140

  Benetti'nin, ailesiyle birlikte rahatlıkla seyir yapabileceği, geniş ve ferah alanlara sahip bir model arayışından bulunan kadim müşterilerinden biri için özel olarak ürettiği Crystal 140'ın iç tasarımının koloniyal tarzı Afrika havasında olduğu belirtiliyor. Zira ailenin Afrika kıtasına büyük bir tutku beslediği kaydediliyor. Dekorasyonda kullanılan zebra desenleri ve deri tutamaklar Afrika havasının bir parçası olarak sunuluyor. 42 metre boyundaki teknenin pruvasında bir jakuzi mevcut. Tekne sahibi kamarasının banyosu ise 180 derece deniz manzarasına sahip.

 • 5/8
  Swan 95

  Bir küçük kız kardeşi Swan 90'a göre daha hafif ve daha hızlı olduğu belirtilen Swan 95, tamamen yarış, gezi-yarış ya da tamamen bir gezi teknesi haline dönüştürülebiliyor. Bu tamamen sahibinin isteğine bağlı. Bu yüzden teknenin iki versiyonu var. S versiyonu, tamamen konforlu yaşam alanlarıyla, gölgeliğiyle gezmek isteyenlere, FD versiyonu da aksiyon tutkunlarına sunuluyor. 28,87 metre boyundaki Swan 95, ferah ve modern iç tasarımıyla  da dikkat çekiyor.

 • 6/8
  Southern Wind 94

  Daha önceki fuarlarda adını pek de duymadığımız Southern Wind markası Güney Afrika'dan. Cape Town'da üretilen SW 94 de fuarın en ilgi çeken yelkenlilerinden biri. Bir performans yelkenlisi olmasına rağmen iç mekanda sunduğu konfor göz alıcı. 25-35 metre arası kompozit yarış teknesi üreten Southern Wind, bu modelinde Reichel-Pugh tasarım ofisiyle çalışmış. 28,60 metre boyundaki yelkenli teknenin iç tasarımında İtalyan tarzı benimsenmiş. Dört kamaraya sahip SW 94, 12 knot hıza ulaşabiliyor.

 • 7/8
  Brenta 80

  Brenta 80'i üreten MSY Tersanesi'nin kurucu ve sahibi Michael Schmidt, sadelik, hız ve kullanım kolaylığının bir araya geldiği model arayışı sonunda Brenta 80'in ortaya çıktığını belirtiyor. Çift dümen, güvenli kokpiti ve özel donanımıyla tek başına dahi rahatlıkla kullanıma izin veren 24 metre boyundaki Brenta 80, üç kamarası ve ferah salonuyla geniş bir yaşam alanı sunuyor.

 • 8/8
  CNB 76

  Fransa'nın en büyük seri üretim yapan markası Beneteau bünyesinde lüks yelkenli yatlar inşa eden CNB'nin 23 metrelik bu modeli sade görünümünün altında çok büyük güzellikler barındırıyor. Açık rengin hakim olduğu geniş salonu  şık oturma grubu ve karşılıklı koltuklarıyla denize hakim bir manzara sunuyor. Ayrı bir bölüm olarak konumlandırılan mutfakta aşçı rahatlıkla çalışabiliyor. Geniş ve dingin pruvası, ustaca gizlenmiş donanımı sayesinde rahat ve ferah kokpiti, CNB 76'yı öne çıkaran özelliklerden bazıları.