• Arama

2018’de Kaçırılmaması Gereken 10 Sergi

2018’de mutlaka görülmesi gereken sergileri OGGUSTO için listeledik.

 • 1/9
  Sorolla ve Moda - Madrid

  Madrid’in önemli müzesi Thyssen-Bornemisza’da 13 Şubat 2018’de açılacak Sorolla ve Moda sergisinde yer alacak 70 eserde, sanatçının tablolarındaki detaya ve giysilere verdiği önemi vurgulanıyor. Bir kısmı ilk defa sergilenecek çalışmalar ile beraber sunulacak kıyafetler, 1890 ile 1920 yılları arasında değişen modanın da görülebildiği sergi, 27 Mayıs 2018’e kadar açık olacak.

 • 2/9
  Alphonse Mucha, Beauty Pervades - Kopenhag

  Kopenhag, Arkan Müzesinde Belle Epoque döneminin en önemli sanatçısı Alphonse Mucha’ya adamış Beauty Pervade sergisi 3 Şubat – 3 Haziran tarihleri arasında görülebilir. Posterleri kadar ilk Paris metrosunun giriş kapılarının tasarımcısı olarak önem taşıyan sanatçı, botanik ve organik formları ile hatırlanıyor. Sergide Mucha’nın kariyerini bir anda parlatan Sarah Bernhardt afişleri, kadın figürlerinin her zaman öne çıktığı tablo ve panelleri ve 1893 yılında merak saldığı fotoğrafları görülebilir.

 • 3/9
  Paul Klee, Construction of Mystery - Münih

  Münih’in çağdaş sanat müzesi Pinakothek der Moderne’de 1 Mart’ta açılacak Paul Klee –  Construction of Myster sergisi, 10 Haziran’a kadar görülebilir. Farklı koleksiyonlardan seçilen 100 eser aracılığı ile Klee’nin “düşünen sanatçı” olması vurgulanırken, sergi 1920 yılını merkezine alarak, gelişen teknolojinin Bauhaus ustası sanatçının eserlerine olan etkisi irdeleniyor.

 • 4/9
  Picasso 1932, Aşk, Şöhret, Trajedi - Londra

  8 Mart’ta Londra Tate Modern’de açılacak sergi, Pablo Picasso’nun hayatındaki en önemli yıl olan 1932’ye odaklanıyor. Picasso 1932 – Aşk, Şöhret, Trajedi sergisi, dünyanın önemli müzelerinden nadiren çıkan çalışmaların sanatçının atölyesinden ayrıldıkları günden beri ilk defa bir araya gelmesinden oluşuyor. Karısı, oğlu, sevgilisi, Paris’teki evi ve kır evi arasında bocalayan sanatçının 1932 tarihli ikonik eserleri, Londra’da 9 Eylül’e kadar görülebilir.

 • 5/9
  Eugène Delacroix - Paris

  Louvre Müzesi’nde 28 Mart’ta açılacak Eugène Delacroix sergisinde, 180 eser bir araya getirilerek, olağanüstü bir seçki sunulacak. 1820 yılındaki Paris salonunda ilk defa görülen tabloları, az bilinen çizimlerine kadar sergide farklı müze ve koleksiyonlardan gelecek eserler bulunuyor. Sanatçıya adanmış en son retrospektif 1963 yılında gerçekleştiği için, elli beş yıl sonra düzenlenen sergi, 2018’de mutlaka görülmesi gerekenler arasında sayılıyor.

 • 6/9
  Keith Haring, Retrospektif - Viyana

  Viyana’nın önemli müzesi Albertina’da 9 Mart’ta açılacak Keith Haring retrospektifi, 24 Haziran’a kadar görülebilir. 1990 yılında vefat eden grafiti sanatının en ünlü ismine adanan sergi, sanatçının 60. yaşını da kutlayacak. New York metrosundaki “karalamalar” ile başlayan sanat hayatı ve kendisini takip eden nesiller üzerindeki etkilerin de vurgulandığı sergiyi çağdaş sanatı sevenlerin mutlaka görmesi öneriliyor.

 • 7/9
  Van Gogh ve Japonya, Amsterdam

  23 Mart’ta başlayacak Van Gogh ve Japonya sergisi, sanatçının Japon sanatına olan hayranlığı ve kendi eserlerine olan etkisine odaklanıyor. Maddi sıkıntılar çekmesine rağmen Japon baskıları toplayan ve bu konuda kitaplar okuyan Van Gogh’un, sanatçı arkadaşları ile Uzak Doğu sanatını tartıştıkları da biliniyor. Eserleri ile koleksiyonundaki Japon gravürleri beraber sergilenerek, sanatçının gözlemleri sunulan sergi, 24 Haziran’a kadar açık olacak.

 • 8/9
  Fashion Unraveled, New York

  New York FIT Müzesi’nde Mayıs ayında açılacak Fashion Unraveled sergisi, giyimdeki noksanlık ve bilinçli kusura odaklanıyor. Kullanımdan kaynaklanan eskime kadar, son yıllarda tercih edilen yırtık giysilerin yükselişine odaklanan sergi, Kasım ayına kadar görülebilir. Büyük markaların etiketini taşımadığı sürece defolu olarak tanımlanan bu kıyafetlere adanmış ilk sergi özelliğini taşıyan seçki, çağdaş giyime farklı bir bakış sunuyor.

 • 9/9
  Claude Monet: Impression & Emotion, Viyana

  Albertina Müzesi, yılın ikinci büyük sergisini ışık ustası Monet’ye adayacak. Claude Monet: Impression & Emotion sergisi, Fransa’nın kayalık kıyıları ve Seine Nehrinde suda yansıyan ışık ile sanatçının mevsimlere göre değişen renk paletine odaklanıyor. Ressamın botaniğe olan merakı ise, Giverny’deki kır evinin civarında resmettiği eserlerde Ocak 2019’a kadar görülebilecek.