• Arama

Araba Yolculuğu İçin Dünyanın En Nefes Kesici 10 Yolu

Araba yolculuğu sevenler için dünyanın en nefes kesici 10 yolunu OGGUSO olarak gezdik.

 • 1/10
  Overseas Karayolu, Florida

  Denizin üzerinde 180 kilometre giden yol, Miami ile Key’leri yollar ve köprüler ile bağlıyor. Adı karayolu olsa da, denizin üzerine inşa edilen yolda seyahati güneş batışında görmek öneriliyor.

 • 2/10
  Atlantik Yolu, Norveç

  Her mevsim ayrı güzelliği olan yol, 8 kilometre boyunca denizin üzerindeki adaları bağlıyor ve mühendislik harikası olarak adlandırılıyor. Farklı açılardan inanılmaz manzaralar görülen yol kenarında dinlenen foklar ve yüzen balinalar da görülebilir.

 • 3/10
  Eyalet Yolu 1, Big Sur, Kaliforniya

  Yeni adı ile Cabrillo Karayolu, Pasifik Okyanusu’nun kıyısındaki Carmel ile San Simeon şehirlerini bağlıyor. Sarp uçurum ve kayalıkların üzerindeki yolun tamamlanması 18 yıl sürmüş. Doğanın içinden geçen yol, eşsiz manzarası ile tecrübe edilmesi gereken seyahatler arasında üst sıralarda listeleniyor.

 • 4/10
  Furka Geçidi, İsviçre

  James Bond’un Goldfinger filminde görülen geçit, denizden 2500 metre yüksekliği ile Alp Dağları’nın en tepe yolu olduğu için kışın kapanabiliyor. 1867 yılından beri kullanılan yoldaki Rhone Buzulu ve mağarasında yazın en sıcak günlerinde bile kar görülebilir.

 • 5/10
  Ateş Vadisi Yolu, Nevada

  Çölün içinden geçen yolda, kırmızının her tonunu görmek mümkün. Forrest Gump filmindeki koşu sahnesinden de hatırlanabilecek yol, Las Vegas’tan 80 kilometre mesafede. Güneş altında parlayan çöl yolu, kırmızı rengine tutkunların görmesi öneriliyor.

 • 6/10
  Trollstigen, Norveç

  Adı “Trol Merdiveni” demek olan yol 1936 yılında inşa edilmiş. Sadece yaz aylarında açık 55 kilometrelik yolda 11 keskin viraj var ve geniş araçlar kullanamıyor. UNESCO dünya mirası listesindeki yolun kenarındaki şelalelerden, su içilebilir.

 • 7/10
  Stelvio Geçidi, Italya

  İsviçre sınırına sadece 200 metre mesafedeki yol 1820 yılında inşa edilmiş. 75 keskin virajı ile sürüş tutkunlarının tecrübe etmesi önerilen güzergahlar arasında yerini koruyor. Sisli ve yağmurlu havalarda ürkütücü olabilen yol, Top Gear tarafından “dünyanın en görülmesi gereken yollar” listesinde yer alıyor.

 • 8/10
  Turini Boğazı, Fransa

  Nice’ten sadece 50 kilometre mesafedeki yol, Monaco Rallisi’nde pilotlar tarafından en dikkat edilmesi gereken bölüm olarak adlandırılıyor. Geceleri kapatılan geçit, Tour de France bisiklet yarışında da kullanılıyor ve yarışmacıları en zorlayan kısım olmasına rağmen müthiş manzarası ile görülmeğe değer.

 • 9/10
  Tianmen Dağ Yolu, Çin

  Sadece 11 kilometre olan yolda 99 viraj var. Müthiş bir sürüş deneyimi yaşatan bu yola Çinliler “Cennete giden Yol” adını vermiş. Ziyaretçilerin üzerine yürüyebileceği cam köprü sayesinde, ünlü dağlarda çok farklı bir gezi yapabilirsiniz.

 • 10/10
  Chapman Tepesi Yolu, Güney Afrika

  Dağ kenarında giden 8 kilometrelik yoldaki 114 virajı ile büyük dikkat gerektiren yol granitler oyularak Cape Town’u yarımadaya bağlıyor. Deniz üzerinde gitme hissi veren yol, Güney Afrika’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken güzergahlar arasında gösteriliyor.