• Arama

Sonbaharda Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Sergi

2017 sonbaharında mutlaka gezilmesi gereken sergi ve sanat fuarlarını listeledik.

 • 1/10
  Biennale des Antiquaires, Paris

  Paris Grand Palais’de 11 – 17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen antika fuarında 36 ülkeden gelen 95 galeri, dünyanın en iyi eserlerini sunuyor. Sunulan parçaların müze kalitesinde oluşu, antika ve sanat severlerin öncelik verdiği fuarda, bu yıl ilk kez antika araba ve couture vintage kıyafetler de yer alacak.

 • 2/10
  Contemporary Istanbul 2017, İstanbul

  Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat fuarı, 12. kez 14 – 17 Eylül tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşecek. Tanınmış galeri ve sanatçıların yanı sıra gençlere de yer verilen fuarda, ilk defa temsil edilecek ülkeler de bulunuyor. Koleksiyonerler kadar, çağdaş sanata meraklıların takvimlerine eklemeleri öneriliyor.

 • 3/10
  Rodin at The Met, New York

  Auguste Rodin’ın vefatının yüzüncü yılında, Metropolitan Müzesi, New York sanatçının 50 eserini 16 Eylül 2017’de başlayacak sergi ile anıyor. 15 Ocak 2018’e kadar görülebilecek sergide, sanatçının mermer, bronz, alçı ve terakota eserleri arasında ikonik eserleri “Düşünen Adam” ve “Tanrının Elleri” de görülebilecek. Rodin’in arkadaşı Claude Monet’nin tabloları da sergide yer alırken sanatçının eskizleri, not defterleri, mektup ve fotoğrafları da görülebilecek.

 • 4/10
  Opera: Passion, Power and Politics, Londra

  30 Eylül’de Victoria & Albert Museum’da açılacak sergi, operanın 400 yıllık tarihine odaklanıyor. Rönesans’tan günümüze sanatçıların opera konulu eserleri aracılığı ile yedi şehirde yedi prömiyeri mercek altına alan sergide operanın gelişimi 25 Şubat 2018 tarihine kadar görülebilir.

 • 5/10
  Duchamp – Dali: Devler Sergisi, Londra

  Sürrealist sanatın en önemli ismi Salvador Dali ve kavramsal sanatçı Marcel Duchamp’ın eserleri, Londra Royal Academy of Art’ta ilk defa 7 Ekim 2017 – 3 Ocak 2018 tarihleri arasında beraber sergilenecek. Çok farklı iki sanatçının birbirlerinden etkilenerek yarattıkları eserlerin görüleceği sergi, Şubat 2018’de Florida’daki Dali Müzesine taşınacak.

 • 6/10
  The Dutch in Paris Sergisi, Amsterdam

  Van Gogh müzesinde 13 Ekim’de açılacak sergi, 20. Yüzyılın başında Paris’te çalışmış Hollandalı sanatçıların eserlerine odaklanıyor. 7 Ocak 2018’e kadar açık olacak sergide, başta Vincent Van Gogh ile Van Spaendonck, Jongkind, Van Dongen ve Mondriaan'ın tabloları görülebilecek. Paris’e kuzeyden gelen ressamları etkileyen Pablo Picasso ve Claude Monet çalışmalarının izleri kadar, Hollandalı sanatçıların da Paris’e bıraktıkları etkiler fark edilebilir.

 • 7/10
  Picasso / Lautrec Sergisi, Madrid

  Ünlü sanatçı Pablo Picasso’nun erken dönem çalışmaları ile Henri de Toulouse-Lautrec’in eserlerinin karşılaştırılacağı sergi 17 Ekim’de açılacak. 1900 – 1904 yılları arasına odaklanan sergide, birbirlerinden etkilenen iki ressamın eserleri aracılığı ile Paris’in bohem hayatından kesitler de 21 Ocak 2018’e kadar görülebilecek.

 • 8/10
  Toulouse-Lautrec’in Uçuşan Dünyası, Milano

  22 Ekim’de açılacak sergide farklı müzelerden gelen 180 eser ilk defa beraber görülebilecek.  Toulouse-Lautrec’in Japon sanatından etkilendiği çalışmaları ile fotoğraf merakı, Paris’in değişen çehresi, bohem gece hayatına düşkünlüğü de eserleri aracılığı ile incelemek mümkün olabilecek.  Şubat 2018’e kadar açık olacak sergi, sosyal tarihten kesitler sunduğu için ayrıca görülmeğe değer.

 • 9/10
  Modigliani Sergisi, Londra

  23 Kasım 2017’de açılacak sergi, Nisan 2018’e kadar Tate Modern’de görülebilir. Figüratif sanata modern yorum getiren sanatçıya adanmış en kapsamlı sergide, 100 eserin arasında, yalın hatlarına rağmen çarpıcı nü eserleri öne çıkıyor. Genç yaşta vefat eden sanatçının eserlerinin yüzyıl sonraki etkilerinin görülebildiği sergi, mutlaka 2017’nin en önemli seçki olarak dikkat çekiyor.

 • 10/10
  Art Basel Miami, Miami

  7 – 10 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek çağdaş sanat fuarı, 300’den fazla galerinin katıldığı Kuzey Amerika’nın en önemli sanat buluşması olarak anılıyor. Ana fuara ilave eş zamanlı olarak gerçekleşen Aqua Art Miami, Design Miami, Scope, Context gibi yaklaşık yirmi alanda gerçekleşen sergiler, sanat severlere gerçek maraton hissi yaşatıyor.