• Arama

Ağustos Ayında Gidebileceğiniz 10 Sergi

Ağustos ayında görülmeye değer 10 sergiyi OGGUSTO olarak inceledik. 

 • 1/10
  Görme Biçimleri

  13 Ağustos’a kadar ARTER’de görülebilecek sergi, John Berger’in 1972’de yayınladığı ve görsel kültür üzerine çığır açıcı metinlerden biri olarak kabul edilen kitabıyla aynı başlığı taşıyan sergi, Berger’in izinden giderek, birçoğu Türkiye’de ilk kez sergilenecek 33 sanatçının yapıtlarından oluşuyor. Farklı sanat dallarından eserler arasında Salvador Dali, Mona Hatoum, Grayson Perry, James Turrell gibi tanınmış isimlerin çalışmaları da bulunuyor.

 • 2/10
  Ağızdan Ağıza

  Farklı kültürel yorumlar, müşterek dil mirası ile bugünün toplumlarında mistisizm algısını irdeleyen işleri bir araya getiren sergi, Berlin merkezli Slavs and Tatars kolektifinin üç kata yayılacak araştırmaları Türki dillerdeki tarihi kaymaları politik ve toplumsal eksende inceleyecek. SALT Galata’nın yaz sergisi, 27 Ağustos gününe kadar görülebilir.

 • 3/10
  Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde açılan sergi 25 Ekim’e kadar görülebilir. Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılını kutlayan sergi, arkeoloji meraklılarını 9 bin yıllık yolculuğa çıkarıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Çatalhöyük’te yürütülen çalışmaların üç boyutlu modelleyen ve buluntuları canlandıran sergide lazer taraması ve VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle Çatalhöyük binalarını deneyimlemek mümkün.

 • 4/10
  Ayağımdaki Diken

  2014 Yılı “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”ne sahip Baksı Kültür Sanat Müzesi’nde, Hüsamettin Koçan’ın “göç” konulu sergisi Kasım 2017’ye kadar görülebilir. 70. yaşını kutlayan sanatçının hayatından izler taşıyan sergi, hatıralarında en önemli yeri tutan gitmek üzerine, ayağına batan bir dikenin öyküsünü başlık seçmesi ile dikkat çekiyor.

 • 5/10
  Ola Kolehmainen: Sinan Projesi

  Borusan Contemporary’de 3 Eylül’e kadar devam edecek sergide soyut karakterli çalışmalarıyla tanınan, uluslararası çağdaş fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden birisi olan Ola Kolehmainen’in “Sinan Projesi” çalışması görülebilir. Bizans ve Osmanlı mimarisinin başyapıtlarına odaklanarak, özellikle ışık kullanımına vurgu yapan fotoğrafları, kültürlerarası diyalogu çağdaş bir yorumla ele alıyor.

 • 6/10
  Rıfat Koçak Resim- Heykel Sergisi, Bodrum

  Tatil bölgelerinin en önemli kültür merkezlerinden Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde Rıfat Koçak’ın resim ve Heykel sergisi 4 Ekim’e kadar görülebilir. Eserlerin arasında buluntu objeler ile yapıtlaştırılan heykeller ve hareket anını donduran tablolar dikkat çekici olabilir.

 • 7/10
  Güncel Seçki-miz

  Art Galerim Bebek’te 3 Eylül’e kadar devam edecek karma sergide, Burhan Doğançay gibi Türk resim tarihinin usta isimleri ile beraber Emel Karakozak, Saim Erken, Ali Omar, Gürsel Soyel ve Serdar Kaynak gibi genç nesil sanatçıların eserleri görülebilir.

 • 8/10
  Yüzey Yığını ya da Maden Dağı - Furkan Temir Sergisi

  Amerikan Hastanesi bünyesinde bulunan Operating Room Sanat Galerisi’nde 19 Ağustos 2017 tarihine kadar görülebilecek sergi, sanatçının iki yıldır üzerinde çalıştığı ve belgesel niteliğindeki renkli ve siyah beyaz fotoğraflarından bir araya getirilmiş. Belgesel fotoğraf geleneğinin kültür ve coğrafyayla kurduğu dengede, 3D dijital coğrafya modellerinden oluşuyor.

 • 9/10
  Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde Sergisi

  31 Ağustos’a kadar Rezzan Has Müzesinde yer alan sergi, Osmanlı üretim geleneğinden günümüz Kapalıçarşı kuyumculuk geleneğine olan yansımalarına odaklanıyor. 555 yıllık Kapalıçarşı kuyumculuğunun yaşayan son ustalarının ellerinden çıkmış nadide parçalar görülebilir.

 • 10/10
  Sanat 7/24 V.5 Sergisi

  Armaggan Sanat Galerisi’nde 25 Ağustos’a kadar açık olacak sergi, Türkiye'de fonksiyonel sanat üzerine yapılan tek sergi olma özelliğini taşıyor. Genç sanatçıları destekleyen sergide disiplinler arası 18 sanatçının eserleri görülebilir. Fotoğraf, porselen, cam, ahşap gibi farklı malzemeler ile yapıtlaştırılmış eserler görmek mümkün.