• Arama

Kerim Sabuncuoğlu ve Dünyanın En İyi Dalış Destinasyonları 

Dünyanın en başarılı sualtı fotoğrafçılarından Kerim Sabuncuoğlu’ndan, dalış için mutlaka görülmesi gereken yerleri öğrenin.

Dünyanın en başarılı sualtı fotoğrafçılarından Kerim Sabuncuoğlu, 1959’da Monako’da kurulan CMAS’ın (Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu) Sualtı Görüntüleme Komisyon Başkanı seçildi. Beş yaşından beri dalış yapan Sabuncuoğlu'nun yeni dalmaya başlayacaklara önerisi şu şekilde, "Mutlaka muteber bir firmadan dalış brövelerinizi aldıktan sonra, sizi koşulsuz sevgi ile kucaklamaya hazır büyük mavi ahenge saygı duyun ve onu koruyun. Klasik sözdür ama; “fotoğraflardan başka bir şey almayın, kabarcıklarınızdan başka şey bırakmayın".

 

 • 1/6
  Raja Ampat, Endonezya

  Pek çok denizde dalış yaptım Raja Ampat gördüğüm en muhteşemiydi. Avrupa ve Amerika’ya uzaklığı sebebi ile aşağıda bahsedeceğim diğer popüler dalış noktalarına göre daha bakir ve tenha. Hint Okyanusu bütün güzelliğini Raja Ampat’da sergilemiş. 10 m boyunda dev balina köpekbalıkları bir tarafta, 3-5 mm büyüklüğündeki pigme deniz atları diğer tarafta. Mutlaka görülmesi gereken dalış noktası Manta Sandy (4 m büyüklüğünde mantaların temizlenme istasyonu).

   

 • 2/6
  Kuzey Andaman Denizi, Tayland

  Phuket’den yola çıkıyor olmanız bu yolculuğu hem dalış, hem de turistik gezi olarak planlayabilmeniz olanağı sağlıyor. Mutlaka görülmesi gereken dalış noktası Richelieu Rock.

 • 3/6
  Ari Atolü, Maldivler

  Maldivler’in ne kadar havalı bir tatil ülkesi olduğunu anlatmaya sanırım gerek yok. Kumsalda yürürken dahi ayağınıza mini vatoslar , küçük köpekbalıkları geliyor. Şnorkel dalışlarında bile mercan resiflerindeki canlılığı görebiliyorsunuz. Mutlaka yapılması gereken dalış : Felide Atoll ‘de gece dalışında hemşire köpekbalıklarının beslenmesi, kaçırılmayacak bir tecrübe.

   

 • 4/6
  Azor Adaları, Portekiz

  İstanbul’dan Lizbon’a uçuyorsunuz daha sonra Atlas Okyanusu’na doğru 1400 km daha uçuyorsunuz, Karşınıza tamamı volkanik 9 adadan oluşan Azor Takımadaları çıkıyor. Dalışları hangi adada kaldığınıza göre iyi planlamalısınız ama Balina dahil pek çok canlı ile dalabileceğiniz, süpriz dolu günler size bekliyor.

 • 5/6
  Sharm el Sheikh, Mısır

  Sadece 2 saatlik uçuş ile  Dünyanın saylı dalış noktalarından biri olan Sharm el Sheikh’e varıyorsunuz. Sabah erken saatlerde düzinelerce tekne dalgıçları sualtı cennetlerine taşıyor. Mutlaka görülmesi gereken dalış noktası: Ras Muhammed. Tavsiyem Haziran sonu temmuz başı tonlarla balığın çiftleşmek için bölgede yoğunlaştığı zaman olacak.

 • 6/6
  Cayo Largo, Küba

  Küba artık eskisi gibi olmayacak, bunu hepimiz biliyoruz. Ancak Cayo Largo daha popüler olan Varadero’ya göre çok  daha bakir. Karayip Denizi’nin pırıl pırıl sularında neredeyse her taşın altında bir Istakoz var. Mor mercanların üzerindeki Flamingo Tongue lara hayran kalacaksınız.