preloader

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

27.07.2020
Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

Yazı Boyutu:

Farklı karakterlere uyarlanmış dekorasyon fikirleri ve şahsına münhasır kişiliklerin özgün yaşam düzenleri arasında ilham veren bir keşfe çıkıyoruz.

Homes With Soul kitabının yazarı Orly Robinzon "Ruhu olan evler içlerinde yaşayanların karakterlerinden derin izler barındıranlardır" diyor. İç mimarların ortak kanısı ise yine aynı; bir ev içinde yaşayanların günlük yaşam düzeni ve tarzlarıyla uyumlu bir bütün oluşturduğu sürece mutlu bir ev olur. Dekorasyon yörüngemizi beş farklı karakterin evlerine çeviriyor, onların yaşam biçimlerine uyarlanmış tasarım fikirleri, renk ve malzeme seçimleriyle ilham veren bir dekorasyon haritası çıkarıyoruz.

Vejetaryen Natüralistalar

Doğaya ve tüm canlılara saygılı, çevreci bu kimliklerin popülasyonu gün geçtikçe artmakta. Çoğunlukla Z kuşağının bireyleri arasında karşımıza çıkan yeni nesil vejetaryen natüralistalar iklim krizi için savaşırken yaşam biçimlerini daha etik ve sürdürülebilir kaynaklarla şekillendirme yolunu tercih ediyorlar. Kürk, deri veya üretimlerinde çeşitli hayvansal içerikler barındıran ürünlerden uzak durup doğal, ham, işlenmemiş ve geri dönüşümlü malzemelere evlerinin tasarımında yer veriyorlar. Vegan tasarımcı Deborah Rosenberg'in de dediği gibi "Yaşadığımız yer ruhumuzu yansıtmalı, içimizdeki iyiyi beslemeli ve gezegene zarar vermemeli” anlayışını benimsiyorlar. İlhamını doğadan alan motifler, pamuklu veya keten tekstiller, ahşap, mermer, cam ve pirinç dokular, zanaatkar hazeran işçilikleri veya hasır ve bambu örgüler onların evlerinin dekorasyonunda öne çıkan parçalardan…

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

Sainsbury's Home

Yeni cool – Hipster'lar

50’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan bu alt kültür bugün gençler arasında yeniden popüler oldu. Yaşamlarında bağımsızlıktan yana olan bu gençler comic kültürüne, oyuncaklara, vintage ve retro objelere çok meraklılar. Bit pazarları, sahaflar ve eskiciler onların keşif destinasyonu. Dekorasyonda canlı renkleri, farklı motifleri ve stilleri yan yana getirmekten korkmuyorlar. Evlerinin bir duvarını kara tahtaya çevirip yaratıcılıklarını sergilemek veya seyahatlerinden topladıkları sanat işleriyle özgün bir duvar kurgulamak tam onlara göre. Entelektüel yanı baskın bu karakterlerin evlerindeki değişmezlerden biri de kitaplıklar. Müzik ise evin ruhunun tamamlayıcıları arasında. Bilgisayardan müzik dinlemek yerine eski usul plak çalarlardan dinledikleri çeşit çeşit plaklarını, sanat eserlerini, tasarım oyuncaklarını kitaplarıyla birlikte kitaplıklarının raflarında sergilemek ise vazgeçilmezlerinden.

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

John Lewis

{773128}

Az Çoktur'u Benimseyen Bilgeler

Onlar şatafat ve süsten uzak, Mies Der Van Rohe'nin az çoktur felsefesini benimsemiş dekorasyon arenasının yeni bilge karakterleri. Tevazu, sadelik ve bunlardan kaynaklı huzur vaat eden içe dönük Japonizm stilini İskandinavların fonksiyonelliği artırılmış tasarım aritmetiğiyle birleştiriyor, endüstriyel stilin mekanda yarattığı özgürlük ve boşluk hissini ise doğunun zen felsefesiyle harmanlıyorlar. Ortaya yalın ve akıcı detaylarla zenginleştirilmiş abartısız bir düzen çıkıyor. Duyulara hitap eden dokular, gözü yormayan desenler, bej, gri ve beyazlar arasında değişen sakin ve nötr bir renk paleti onların dekorasyon kodlarında başı çekenlerden.

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

Artisan

Zamansızlığın İzini Süren Modernistler

Onlar gelip geçen trendlere başkaldırarak dekorasyonda zamansızlığın güzelliğini savunan modernistler. Yıllara meydan okuyan tasarım klasikleri, eskidikçe güzelleşen ahşap dokular, siyah, beyaz, bej ve grilerin egemenliğinde genel geçer bir renk paleti onların yaşam alanlarını şekillendiriyor. Çağdaş sanat eserleriyle hareketlendirilen duvarlar, geometrik formlar ve ikonikleşmiş tasarım objeleri ise vazgeçilmezlerinden. Verner Panton imzalı Flowerpot aydınlatma, Eames Lounge Chair veya Arne Jacobsen tasarımı Egg chair heykelsi ve zamansız çizgileriyle bu karakterlerin evinde başrol oyuncusu olmaya aday ikonik figürlerden sadece bazıları. Amaç konforu estetik ve üstün kaliteyle bir arada sentezleyen mobilya ve objelere yer açmak.

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

&Tradition

Objelerin İnternetinden Vazgeçmeyen Geek Ruhlular

Onlar, gündelik hayatlarının konfor düzeyini yeni teknolojilerle artırma yolunu seçenlerden. Evlerinin tasarımında IoT yani Internet of Things adı altında bir araya getirilen yeni nesil akıllı teknolojiler onları cezbediyor. Cep telefonlarından kurdukları ev güvenlik sistemleri, mutfakta konuştukları akıllı bir buzdolapları, sesleriyle aktive ettikleri müzik sistemleri ve zeminde dolanırken devamlı temizlik yapan robot süpürgeleri var. Modern ve fonksiyonel mobilyalar ile fazlalıklardan arındırılmış bir düzen yaşam alanlarının dekorasyon algoritmasını oluşturuyor.

Karakterinize Göre Evinizi Dekore Etmenin Sırları

B&B Italia

{773100

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları