preloader

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

Yazı Boyutu:

Çocukları küçük yaşta kitapla buluşturmanın çocuk gelişimindeki önemi yadsınamaz. İstanbul’da çocuklara özel kitabevleri; keyifli ve eğitici atölyeleri, farklı yaş gruplarına hitap eden çeşitli kitapları ile küçük ziyaretçilerini ağırlıyor. OGGUSTO olarak bu kitabevlerinin kapılarını sizin için araladık.

70’li yıllarda babasının Levent Çarşı’sında açtığı kitabevi ile kitap dünyası ile tanışan, üniversitede okurken Remzi Kitabevi’nin ilk mağazasını açan ekipte görev alan Nalan Erduran, 2006 yılında iki yatırımcı ile Tırtıl Kids Kitabevi’nin yöneticisi olarak kitaplarla çocukları buluşturan serüvenine atılıyor. 25 yıllık kitap sektörü deneyimi ile danışmanlıklar veren, üniversitelerde konuşmacı olarak yer alan Erduran ile 2016 yılında Altın Kitaplar çatısına giren Tırtıl Kids Kitabevi’ni konuştuk.

Bize hikayenizden bahsedebilir misiniz? Tırtıl Kids nasıl ortaya çıktı?

Tırtıl Kids Kitabevi 2006 yılında biri İngiliz, 3 kitapseverin ortak çalışması ile kuruldu. Yabancı dillerde çocuk kitaplarını çocuklarla buluşturan ilk kitabevidir. Çocukların kitabevi ziyaret alışkanlığı edinmesi ve yabancı dillerde yazılan çocuk kitaplarına rahat ulaşabilmesi misyonu ile kurulan kitabevimiz kısa sürede çocukların en sevdiği mekan, ailelerin ve eğitimcilerin ise referans noktası oldu.

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

Çocukların gelişimlerine uygun, büyüme maceralarında fayda sağlayacak, görsel ve edebi anlamda güvenilir yayınların ve akıl oyunlarının bulunduğu kitabevlerimizde çalışan danışanlarımız özel bir eğitim sonrası iş başı yaparlar. Her yeni gelen kitabı mutlaka okur, içeriğini iyi bildiği kitapları önerirler.

Ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz?

Çocukların gelişimine katkısı olan etkinlikler düzenliyoruz. Müzik atölyeleri, yazar buluşmaları, el işi etkinlikleri, sanat atölyeleri etkinliklerimizden bazıları. Mutlaka çocuğun maksimum fayda sağlayabileceği etkinlikler olmasına özen gösteriyoruz. Çocukların özgüvenlerini geliştiren bireysel etkinliklerin yanı sıra aileleri ile birlikte katılabilecekleri etkinlikler de düzenleyerek onların aile bağlarını da kuvvetlendirmelerine katkı sağlamaya çalışıyoruz.

{771979}

Hangi yaş grupları için kaç kişilik nasıl atölyeleri gerçekleştiriyorsunuz?

Atölye ve etkinliklerimiz genelde 3-6 ve 6-9 yaş grubuna yönelik oluyor. Her çocuğun gelişimi birbirinden farklı olduğu için veli ile katılabilecek atölyelerde yaş sınırlamalarını keskin olarak ayırmıyoruz. 2 yaşındaki bir çocuk da 3 yaş grubu etkinliklerine katılabiliyor. Her etkinliğe ortalama 15 – 20 çocuk dahil ediyoruz. Yoğun atölyelerimizde seans sayısını artırarak çok daha fazla çocuğun etkinliklerimizden faydalanmasını sağlıyoruz. Hafta sonları her şubemizde bir etkinlik olduğu için ailelerin alternatifleri de çeşitlenmiş oluyor.

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

İstanbul'daki ve dışındaki Tırtıl Kids noktaları nerelerde?

İstanbul’da; Maslak Uniq, Levent Kanyon, Ataşehir Watergarden ve Bahçeşehir Akbatı’da Tırtıl Kids’ler mevcut. Şehir dışında ise ilk mağazamızı İzmir Ege Perla’da açtık.

{771875}

Kitap nasıl seçilmeli, aileler çocuklarına kitap seçerken nelere dikkat etmeli?

Aslında bu konu bizim en önemsediğimiz konu. Her çocuk özel ve biriciktir. Dolayısıyla her çocuğun zevki, tercihi ve ihtiyaçları farklıdır. Ailelerin ve eğitimcilerin bu farklılıkları gözeterek her çocuğa özel kitap seçimi yapılmalıdır. Bu konuda mağazalarımızda çalışan danışmanlarımız özel eğitimlidirler.

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

Kitabevlerinde yaş gruplarına ayrılmış bölümlerde bulunan her kitap, o yaş grubuna ait çocuklara uygun olmayabilir. Okuma kültürü, küçük yaşlarda kendi hayal dünyalarına uygun olan türü bulmuş insanlarda çok daha hızlı ve sağlıklı oturuyor. Bu sebeple bırakın çocuklar her istediği kitabı alsın, kimini okusun, kimini yarım bıraksın. Her türü, her yazarı, her tarzı denesin. Kitap ile sınırlandırılmamış ilişkisi olan çocuklar kendilerini daha özgür hissettikleri için okuma alışkanlığından uzaklaşmak yerine bu alışkanlığı benimsiyor ve geliştiriyorlar.

Didaktik dili olmayan, tüm fraksiyonlardan uzak, hayal gücünü ve merak duygusunu besleyen kitaplar çocukların gelişimine katkıda bulunurlar. Çocukların kitabevi ziyaret alışkanlığı edinmelerini fazlasıyla önemsiyoruz. Her çocuk, kendilerine özel hazırlanmış kitabevlerinde vakit geçirmeyi ve o büyülü dünyadan faydalanmayı hak ediyor.

{771838}

Bir çocuğun kütüphanesinde olmazsa olmaz dediğiniz kitaplar neler?

Bu soruya cevap vermek oldukça güç. Binlerce güzel kitap içerisinden özellikle bir kaç tane seçmek çok zor. Ben en sevdiklerimden bir kaç tanesini örnek olarak söylemiş olayım, gerisi zaten kitabevlerimizde…

  • Mış Gibi – Peter Reynolds – Altın Kitaplar (Bu yazarın diğer kitapları da harika)
  • Bir Dileğim Var – Jimmy Liao – Desen Yayınları
  • Kemal’in Londra Günlüğü – Özge A. Lokmanhekim – Altın Kitaplar (Seyahat serisinin tamamı çok güzel)
  • Momo – Michael Ende – Pegasus Yayınları
  • Sadako – Eleanor Coerr – Beyaz Balina Yayınları

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri: Tırtıl Kids

  • Goodnight Moon – Margaret Wise Brown – Harper Collins
  • Olivia – Simon & Schuster (Tüm seri çok güzel )
  • The Day the Crayons Quit – Oliver Jeffers – Harper Collins
  • Marvin Redpost – Louıs Sachar – Random House
  • The Fox and the Ghost King – Michael Morpurgo – Harper Collins
Hayal Türkmen Yılmaz
Hayal Türkmen Yılmaz Tüm Yazıları