preloader

House Of Brothers Lounge’da Piksel Talks Konuşmaları

08.06.2021
House Of Brothers Lounge’da Piksel Talks Konuşmaları

Yazı Boyutu:

aaa

‘’NFT dünyasının tüm merak edilenleri, Contemporary İstanbul House Of Brothers Lounge’da Piksel Talks kapsamında konuşuldu.’’

Koleksiyoner Feride İkiz’in ‘’Crash’’ koleksiyonunda yer alan kripto sanat dünyasının tanınmış isimleri, NFT ile ilgili pek çok konunun tartışıldığı "Piksel Art Talks at House of Brothers" adlı konuşma serisinde sanatseverlerle bir araya geldi.

Feride İkiz & ha:ar

Burcu Dimili moderatörlüğünde, 3 Haziran Perşembe günü NFT dünyasıyla ilgili tüm sorular yanıtlanmaya başlandı. İlk konuşmacılar Feride İkiz ve ha:ar , ‘’NFT dünyası koleksiyoner ve sanatçı arasındaki mesafeleri ortadan kaldırıyor mu?’’ sorusunun temelinde konuyu ele aldılar. Bununla beraber bir koleksiyonerin NFT dünyasındaki arayışını, sektörü takip etmek ve alım yapmak için sahip olması gereken motivasyonların neler olduğu, sanatçıların NFT eser üretiminden satış aşamasına deneyimleri nasıl özetlenebildiği ve tabii ki günümüzün de oldukça üzerinde durulan sürdürülebilirlik konusunun sektördeki beklentileri üzerine bir konuşma gerçekleştirildi.

Konuşma Feride İkiz’in, NFT dünyasına nasıl atıldığını anlatmasıyla başladı. Bu alanda en büyük motivasyonunun teknolojiyi tanıyıp yenilikleri hayatına katması olduğunu söyleyen Feride İkiz, NFT alanında %1’lik kısmın dikkatini çektiğini ve global ölçekteki sanatçılarla iletişime geçip birçok yeni şey öğrenme fırsatı elde ettiğini belirtti.

Serginin mutfak tarafında yani proje kısmında bulunan ha:ar, Feride İkiz’in koleksiyonunun ve kendi eserlerinin kesiştiğine değinip ilk olarak bu birliğin duygusal tarafını ele aldı. Hande Şekerciler, Feride İkiz’in koleksiyon sürecinde sanatçılarla çok iyi bir bağ kurduğunun altını çiziyor. Bu koleksiyonda bulunan eserlerin, sanat dünyasındaki NFT sunumlarının önemli noktalarına değindiğini söyleyen Şekerciler, Crash’ı ‘’Çok kapsül bir koleksiyon’’ olarak değerlendirmekte.

Sıra birçok kişinin de merak ettiği, eserlerin ortak konuları ele alıp almadığı sorusuna geliyor. Ancak Arda Yalkın konu olarak bir ortaklıklarının olmadığını söylüyor. Koleksiyondaki eserlerin asıl birleşim noktası, NFT teknolojisine ve tarihine işarette bulunup bir amaca hizmet etmeleri. Ayrıca Yalkın, Feride İkiz’in konvansiyonel yani bir şeyler anlatan sanatçıları bir araya getirdiğini belirtiyor.

Peki çığ gibi büyüyen kripto sanatın geleceğinde ne var? Alanın en merak edilen sorusu belki de. Hande Şekerciler sanatseverleri bu konuda aydınlatıyor. Öncelikle kripto sanatçı tabirinin ortadan kalkacağına ve sadece sanatçı adı altında anılacaklarını belirtiyor. Sanatçıların, sanat alıcılarının ve sanat satıcılarının ilgisinin artmasının oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca Feride İkiz gibi ciddi koleksiyonerlerin ilgilenmesiyle de bu alanın ana piyasada söz sahibi olması kaçınılmaz gibi duruyor.

Lev Evzovich

Kripto sanatı ele alan diğer isim Nil Nuhoğlu moderatörlüğünde Lev Evzovich (AES+F sanatçı kolektifi) oluyor. Uluslararası sanat dünyasında tanınmış bir sanatçı olan Lev Evzovich, sanatçı gözünden kripto sanat ile çağdaş sanat arasındaki farkları, kripto sanat dünyasında bir sanatçı kolektifi olarak varlık göstermeyi, NFT eser üretiminden satış aşamasına deneyimleri ve sektörün geleceği hakkındaki öngörülerini paylaşıyor.

Nil Nuhoğlu ilk olarak NFT dünyasının yükselişi ve bu alanın geçi olup olmadığını soruyor. Lev sanat dünyasında birçok yeni şeyin ortaya çıktığını düşünüyor. Sanatçı bu durumu ‘’Bir devrimin içindeyiz.’’ diyerek, aslında sanat dünyasındaki büyük farklılaşmayı tek bir cümleyle özetliyor. Lev, yeni bir sanat türü olan NFT’de bulunan sanatçıların çağdaş sanat sahnesine ait olduğunu düşünmüyor. Ona göre kripto sanat gelip geçici bir şey değil. Dijital çağın önemli adımlarından biri. Birçok galerinin NFT eserleri satmakla çok ilgilendiğini düşünen Lev, bazı NFT sanatçıların ve galerilerin birlikte çalışmaya başladıklarını da sanatseverlere duyuruyor. Yani geleneksel ve dijital sanat birbirini tanımaya başladıkları bir sürecin içindeler.

NFT dünyasına girmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirten Lev geleceğe yönelik projelerinin haberini şimdiden veriyor. Bu sefer işin içine VR’ı koyan sanatçı, ekibiyle birlikte bunun geleneksel sergilerde nasıl var olabileceği üzerine çalışmakta.

{773937}

Sima Baktaş

Burcu Dimili ve Avukat Sima Baktaş bu sohbette kripto sanatı bambaşka bir açıdan ele aldılar. Kripto sanatın telif haklarına değinen bu konuşmada, sanat dünyasında bir devrim olarak değerlendirilen NFT sektörünün hukuksal perspektifini, telif hakları ve eser orijinalliği konusunda atılan yenilikçi adımları ve söz konusu olabilecek vergi düzenlemeleri ele alındı.

Avukat Sima Baktaş, blockchain teknolojisinin telif hakları açısından sanatçı için güven kaynağı olduğunu ve klasikleşmiş ispat yöntemlerinden kurtulduğunu belirtiyor. Tabii güven veren özelliği sadece bu değil. Blockchain sistemiyle eserlerin kimlere ulaştığına da erişebiliyorsunuz. Bu durumu belirli anlaşmalarla gizli de tutabiliyorsunuz. Yani sistem hem gizlilik hem de şeffaflığı bir arada barındırıyor. Sima Baktaş için kripto sanatın en güzel yanlarından biri de eserin satıldıktan sonra bütün haklarının alıcıya devredilmesi.

Pandemi döneminde eserlerini satamayan sanatçılar bambaşka bir evren olan kripto sanata açılma fırsatı buldular. Sima Baktaş, bu evrenin sanatçılara bir ilaç gibi geldiğini söylüyor. Ancak gerçek şu ki kripto sanatı takip edenler de sanatçılar da bu alana karşı yeterli bilgiye sahip değiller. Avukat Sima Baktaş bu sürecin oldukça normal olduğu görüşünde. Çünkü hayatımıza giren blockchain ve kripto teknolojisi oldukça yeni kavramlar. Fakat sanat dünyasındaki insanların yüksek eğitim seviyesine ve çok yönlü düşünceye sahip olmasıyla, bu alandaki ilerlemenin daha iyi bir hale geleceği kesin.

Zeynep Pakel

Son olarak X-ist galeri direktörü Zeynep Pakel Burcu Dimili ile ‘’ Sanat Galerileri Kripto Sanat Dünyasında Nerede Konumlanıyor?’’ başlığı altında, sanat galerilerine değinen bir konuşma gerçekleştirdi. Galerilerin sistemdeki rolü, sanatçıların bu dünyaya dahil olmak için neler yapabileceği, kripto sanatın geleceğiyle ilgili öngörülerini sanatseverlere sundu.

Önceki konuşmalara bakılacak olursa galeriler ve kripto sanatın bir etkileşim sürecine girdiği anlaşılabilir. Zeynep Pakel de bu durumun üstünde duruyor. Sanatçıların ve koleksiyonerlerin kripto sanat dünyasına dahil olması galerilerin de bu alana ilgiyle yaklaşmasına olanak sağlıyor. Geleneksel ve dijital sanat dünyasına bir zıtlık olarak bakmayan Pakel, onların birlikte bambaşka alanlar yaratacağına inanmakta.

Burcu Dimili, oldukça önemli olsa da kripto sanat dünyasında henüz ortaya çıkmamış konulardan birine değinmeden geçmiyor. ‘’Sürdürülebilirlik’’. Kripto sanatın çevreye bir zararı var mı ve sürdürülebilirlikle ilişkisi ne?

Pakel ‘’Ne tükettiğimizi anlamadan tüketmeye başladık.’’ diyerek konuya giriş yapıyor ve insanların direkt hızlı tüketim odaklı düşünmeye başladıklarını söylüyor. Yaptığı araştırmalarla, bir edisyonlu işin satışının yaklaşık 10 kg karbondioksit salınımına neden olduğunu belirtiyor. Bunun sebebi blockchain teknolojisinin çalışma prensibi. NFT oluşturan ethereum sistemi için kullanılan süper bilgisayarlar oldukça enerji tüketiyor. Tüm bunların sonucunda artık sanatçılar ekolojiye karşı daha duyarlı ve bilinçli yaklaşmaktalar. Bir süre sonra ethereum 2.0’a geçileceğini söyleyen Pakel, bu sayede enerji tüketimi konusunda daha çevre dostu bir yaklaşımda bulunulacağının altını çiziyor.

NFT dünyasını yakından tanımak ve güncel haberleri öğrenebilmek için, Piksel Talks at House of Brothers konuşma serisine Brothers1801 YouTube hesabından ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Brothers sponsorluğunda hazırlanmıştır.