preloader

Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Jazz Bites

29.03.2021
Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Jazz Bites

Yazı Boyutu:

aaa

Bu yıl Brothers sponsorluğunda düzenlenen Extra Gastronomy serisinin ikinci durağı: Jazz Bites.

Etkinliğin ikinci bölümü olan Jazz Bites’ta Oğul Türkkan ve Ferit Odman ile lezzet ve müzik yolculuğuna çıkıyoruz. Extra Gastronomy by Brothers serisini Brothers YouTube kanalından izleyebilir, tüm bilgileri @brothers1801 Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

¨Bütün güzel keşiflerin arkasında bir tesadüf, bir kaza veya kötü bir anı vardır.¨

– Oğul Türkkan

Lezzet, müzik ve moda gustolarıyla başlayan sohbet, Oğul Türkkan ve Ferit Odman’ın keyifli anlatımları ve hikayeleriyle devam ediyor.

Cazın yükselişi!

Amerika’daki Büyük Buhran zamanı, 1920’lerdeki 13 yıl süren içki üretimi yasağı ve cazın yükselişi aynı zamanlara denk geliyor. O zamanlarda legal olmayan kulüplerin artmasıyla müzisyenler bu tarz kulüplerde müzik üretmeye başlıyorlar. Bu üretimin asıl sebeplerinden biri de bu yasaklar… Herkes bu kulüplerde bir araya geliyor ve burada her şey çok yüksek: çok mutlu insanlar, çok yüksek müzik, müthiş bir enerji… Ferit Odman, Büyük Buhran’ın sonundaki üretimlerin en ümit verici parçalar olduğunu anlatıyor. Hikayesi, her zaman yolun güneşli tarafından yürümeyi seçmek olan ¨On The Sunny Side Of The Street¨in favori parçası olduğunu da ekliyor. Odman, bu bölümde favori parçasını çalarak çok müziğe doyulan anlar yaşatıyor.

Ferit Odman, müziğini yaparken ona New York’u hatırlatacak lezzetler eşlik ediyor. New York lezzetlerinin adeta müzik gibi iç içe geçmiş, insanı yerken keyifli bir yolculuğa çıkardığına dikkat çekiliyor. Oğul Türkkan, lezzet ve müziğin çok iyi bir uyum yakaladığını düşündüğünü dile getiriyor ki bu videodan ne kadar haklı olduğu da ortaya çıkıyor. Ferit Odman’ın birbirinden keyifli şarkılarını ise aşağıdaki listeden inceleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

En iyi cazcıların favorisi tavuk!

Tavuk, cazın olmazsa olmazı. Afrika kökenli Amerikalıların tavuk sevgisiyle beraber de harmanlanan bu birleşim, sizi şaşırtsa da doğru! En iyi cazcılar, bu işin en iyi örneklerini vermiş cazcıların bile favori yemeği tavuktur. Özellikle iki kere kızartılmış… Oğul Türkkan kızartılmış tavuğun, o kızartma tadının, cazın getirdiği yüksek volüm ile birleşerek vazgeçilmez bir uyum yakalandığını anlatıyor. Peki niye iki kere kızartılıyor? Sorunun cevabı Oğul Türkkan’ın lezzet dolu anlatımında!

{772849}

Ferit Odman’ın çaldığı parçalar, Oğul Türkkan’ı evinde hissettiriyor ve davulun ritimleriyle ilgili belki de hiç duymadığınız bilgiler anlatılıyor. Son olarak Ferit Odman’ın müthiş bir parçasıyla son bulan bölümün tamamını kaçırmayın!