preloader

Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Far East Gastronomy & Stories

29.03.2021
Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Far East Gastronomy & Stories

Yazı Boyutu:

aaa

Extra Gastronomy by Brothers’ın ilk bölümünde Ayhan Sicimoğlu ve Oğul Türkkan ile ¨Far East Gastronomy & Stories¨ diyerek Japonya’ya doğru yolculuk yapıyoruz

Bu yıl Brothers sponsorluğunda düzenlenen Extra Gastronomy serisi, tüm heyecanıyla başladı. Japonya’ya doğru seyahatten Jazz müziğin kalbine uzanan sohbet konularıyla herkese keyifli anlar yaşatan Extra Gastronomy by Brothers, 24 Mart’tan itibaren evlerimize konuk oluyor. Bu keyifli seriyi Brothers Youtube ve @brothers1801 Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Etkinliğin ilk bölümü olan Far East Gastronomy & Stories’de Ayhan Sicimoğlu ve Oğul Türkkan ile harika bir Japonya yolculuğuna çıktık.

Tek yön biletiniz olsa nereye giderdiniz?

Ayhan Sicimoğlu ve Oğul Türkkan’ın keyifli sohbetiyle bizi gülümseterek başlayan konuşma, keyifli bir şekilde devam ederken Ayhan Sicimoğlu, Oğul Türkkan’ın tek yön bir biletin olsa nereyi seçerdin sorusuna Japonya cevabını vermesiyle Japonya seyahatimiz başlıyor.

Oğul Türkkan ve Ayhan Sicimoğlu; Japonya’nın bize benzediğini, çok farklar da olsa birçok ortak noktamız olduğuna vurgu yapıyor.

Japonya’da meşhur bir şarkı: Üsküdar’a giderken aldı da bir yağmur!

Ayhan Sicimoğlu Japonya’da geçen keyifli anısını anlatarak konuşmaya eğlence katıyor. Bir gün Tokyo’da Elvis Presley tarzında dolaşan 20 kişi gördüğünü anlatıyor ve onlara Türk’üm deyince yaşlı olanlar sempatik bir ses tonuyla ¨Üsküdar’a giderken aldı da bir yağmur¨ şarkısını söylemeye başlıyorlarmış. Nasıl oluyor da bu şarkıyı bildiklerini merak eden Sicimoğlu sorunca da, Amerikalı şarkıcı Eartha Kitt tarafından söylendiğini ve meşhur olduğunu öğreniyor.

Sohbetlerini bölerek yemeye başlayan ikili, sashi ile başlar. Onlar yerken biz de öğreniyoruz ki Japonlar fazla soya sosuna batırılmasını sevmezlermiş. Ayhan Sicimoğlu da bununla ilgili soyanın fazla susattığını ve tadını çaldığını da belirtiyor.

Doğru bıçak şefler için çok önemli!

Japon mutfağında kesmenin ne kadar önemli olduğunu konuşurken Sicimoğlu, Michelin yıldızlı olsun veya olmasın her şefin kendine ait Japon seti olduğuna ve başkasının elleyemediğine dikkat çekiyor. Bu da Samurai kültüründen geliyor. Sicimoğlu, Samurai kültürüyle ilgili enteresan ve eğlenceli hikayeleri çok keyifli bir şekilde anlatıyor.

Somon Nigiri nasıl yenir?

Oğul Türkkan, somon nigiri yiyeceği sırada Japonların bu yiyiş tarzını özellikle belirtiyor: Önce yan devrilecek ve pirinç soyaya girmeyecek. Çünkü diğer türlü pirinç, her tarafından soyayı emiyor ve kötü oluyor. Yani, önce kaldırıp ters çevrilecek sonrasında soyaya biraz banıp tek seferde yenecek. Bu şekilde yenmediği takdirde Japonların çok kızdığını belirtiyor.

Oğul Türkkan, ¨Koku ve tat alamayan bir adama siz yemekten lezzet alabiliyor musunuz?¨ diye sorduklarında, Sushi’den alabiliyorum şeklinde yanıt verilen bir hikaye anlatıyor. Peki bu nasıl oluyor diye sorulduğunda ise ¨dokusundan alıyorum¨ diye bir cevapla karşılaşılıyor. Eğer ağızdayken sushide tek bir doku varsa o kötü bir sushi. Ama eğer çıtırdayan, yumuşak, diri gibi farklı dokuları hissedebiliyorsanız o iyi bir sushidir.

Oğul Türkkan ve Ayhan Sicimoğlu’nun keyifli sohbetine tanık olarak bir Japonya yolculuğuna çıkabileceğiniz, serinin ilk bölümünün tamamı yukarıdaki videoda. Sakın kaçırmayın!