preloader

Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Dine Together

05.04.2021
Extra Gastronomy by Brothers Sunar: Dine Together

Yazı Boyutu:

aaa

Sıra geldi etkinliğin 4. bölümüne! Hazer Amani ve Müge Boz’un lokal dokunuşların eşliğiyle hazırladığı lezzetli tabaklar ekranlarda yerini aldı.

Sıra geldi serinin 4. bölümüne! Hazer Amani ve Müge Boz’un lokal dokunuşların eşliğiyle hazırladığı lezzetli tabaklar, ekranlarda yerini aldı. Bu keyifli videoyu ve seriyi Brothers Youtube ve @brothers1801 Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

‘’Hoş bir sohbet ve güzel bir dost…’’ İhtiyacımız olanın bunlar olduğunu belirten Hazer Amani’ye bu bölümde Müge Boz eşlik ediyor. Menüde deniz ve toprak kokusu hakim. Somon, karides, taze baharat ve çeşnilerle harika bir uyumu olan Ceviche, aktif karbonlu ekmekle yapılmış kara kaburgayla birleşecek. Kapanış tabii ki tatlısız olmaz ama ne olacağı şu anlık bir sır.

Güney Amerika’nın Lezzeti Ceviche

Hazar Amani, gerçek bir Ceviche’e yapımı için hindistancevizi kullanımının öneminden bahsederek yemeğe başlıyor. Misket limonu suyu, limon suyu, biraz kişniş ve tütsülenmiş kırmızı biber ekleyerek devam ediyor. Balıklar verev bir biçimde doğranıyor. Daha sonra tabağı hem lezzet hem de görsel olarak destekleyecek ürün seçimine geçiyor ve bunun için ilk olarak kereviz sapını kullanıyor.

Mutfağın Enstrümanları: Bıçaklar

‘’Her işin bir bıçağı’’ var diyen Hazer Amani, hem bıçağın önemini hem de her bıçağın kesici olsa da istenileni sunamayacağını bizlere gösteriyor. Bıçağını konuşturan usta şef; kereviz sapını, kırmızı biberi ve soğanları kesmek için kullandığı tekniklerle de bunu bir kez daha kanıtlıyor. Önce gözlerini doyurmak için güzel bir tabak görmeyi tercih eden Hazer Amani, lokal lezzetleri tek bir tabakta bir sanat eseri şeklinde sunuyor.

Sofra Buluşması

Sıra bu eşsiz lezzetleri tatmaya geliyor. Müge Boz’un gelişiyle sohbet, onun beslenme şeklinden bahsedilerek başlıyor. Sağlıklı beslenmeye çalışan oyuncu, lezzetten asla ödün vermeyeceğinin altını çizmekte. Hazer Amani ona en çok sorulan soru ile sohbete devam ediyor ‘’Yapmayı en sevdiğiniz yemek ve yemeyi en sevdiğiniz yemek ne?’’. Çoğumuzun sabah kahvaltılarında vazgeçilmezi olan yumurta Müge Boz’un yapmayı en sevdiğiyken, pizza da yemeyi en çok sevdiği yemekmiş. Farklı lezzetleri birbirleriyle karıştırmaya çalışan Boz’un bu tutumuyla, mutfaktaki önyargısız tavrını ve her daim bir lezzet arayışında olduğunu anlıyoruz.

{771986}

Tadım esnasında Bali anılarını anlatmaya başlayan Müge Boz, en lokal restoranlara gittiğini ve ülkemizde bulunmayan red snapper balığının hayranı olduğunu anlatıyor. Ünlü şefimiz de bu balığın çok lezzetli olduğunu söylese de bizim boğazın balıklarının bir başka olduğunu söylemeden edemiyor.

Sıra belki de çocuğumuzun burger deyip geçeceği ama incelikleri ve detaylarıyla usta ellerde bir muciye dönüşen burger’a geliyor ve ünlü şefimiz iyi bir burger’ın yapım aşamalarını anlatıyor. Daha sonra ise tatlıyla kapanışa gidiyorlar. Süt reçeli ve sütlacın kavuştuğu bu aşamada lokal lezzetlerin uyumu tekrar konuşmakta. Balkabağı, tarçın, krokan ve ayçöreği ile Hazer Amani, çocukluğunun anılarını da bu tatlıya katmayı ihmal etmiyor. Ayrıca bizlere küçük bir tüyo da veriyor: Bir pastanenin iyi olup olmadığını ayçöreğinde anlarsın. Çünkü çörek, kalmış pastalardan yapıldığı için eğer tadı güzelse, pastaların da güzel demektir.

{773436}

Onlar tatlılarına devam ederken biz de bu tatlı sohbete veda ediyoruz. Eğer siz de Hazar Amani ve Müge Boz’un bu eşsiz sofrasına ve sohbetine eşlik etmek isterseniz, videonun tamamını izlemeden geçmeyin.