preloader

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Yazı Boyutu:

aaa

Günümüzde BMW i3 ve seriye yeni eklenen BMW iX3 gibi tamamen elektrikli modellerini bildiğimiz markanın aslında yaklaşık yarım asırdır elektrikli otomobiller üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz?

Günümüzde elektrikli otomobiller oldukça popüler. Yakın geçmişimizde dizellerin hızlı bir biçimde imaj kaybına uğramasıyla geleceğin temiz, çevreci ve sessiz mobilite çözümü olarak görülen elektrikli otomobillerinde BMW’nin etkisi yadsınamaz. 2013’te yollara çıkan, tamamen elektrikli BMW i3 ve 2014’te spor otomobiller dünyasında bomba etkisi yaratan hibrit BMW i8’in, elektrikli otomobillerin algısını nasıl değiştirdiğini pek çoğumuz hatırlayacaktır. Yakın gelecekte BMW, iX3 ve iX modelleri ile bu seriyi yeni modelleriyle genişletecek. Öyle ki hemen her segmentte, mevcut modellerin elektrikli versiyonlarının yanında, “Beyaz bir sayfadan başlanarak” ortaya çıkarılan elektrikli BMW’lere hazır olmalıyız. Ancak unutmayalım ki BMW, 45 yıllık bir süredir elektrikli otomobiller üzerine kafa yoruyor. Haydi gelin, BMW’nin elektrikli otomobil geçmişine bir göz atalım.

BMW 1602e

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Takvimleri yaklaşık 48 yıl öncesine aldığımızda karşımıza BMW 1602e çıkıyor. 1972 Münih Olimpiyatları’nda bir grup uzun mesafe koşucusuna eşlik etmesi için geliştirilen BMW 1602e, egzoz gazı çıkarmadığı için bu sporcuların ciğerlerine zarar vermeyeceğinden harika bir fikirdi. Sadece 43 HP güç üretebilen elektrikli altyapı o dönemin teknolojisinde maksimum 60 kilometre menzil sunabiliyordu. 1.330 kg’lık BMW 1602e’nin sadece batarya takımı 350 kg’dan oluşuyordu.

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Önden motorlu ve arkadan itişli harika bir GT olan bu gövde yapısına rağmen 100 km/s’ye anca çıkabilen aracın 0-50 km/s hızlanması ise 8 saniye civarındaydı. Günümüz elektrikli otomobilleriyle kıyasladığımızda gülünç gelebilecek bu durum, teknolojinin ne kadar geliştiğine işaret ediyor. Ancak unutmayalım ki, başarıya giden yolda denemekten hiç vazgeçmemelisiniz.

BMW 325ix Electric Coupe

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

1987 yılına geldiğimizde ise BMW, bizi bir kez daha şaşırtarak 325ix olarak bilinen dört tekerlekten çekişli 3 Serisi üzerinden bir elektrikli denemesi daha yaptı. Sadece 8 adet üretilen BMW 325ixs yaklaşık 150 km menzil sunuyordu ve gücünü ön tekerleklerine aktarıyordu. Bu araçlardan 3 tanesi, o dönem BMW’nin gerçek anlamdaki ilk station yani marka içindeki adıyla Touring karoserinde üretildi ve Alman Posta Teşkilatı’nın kullanımına sunuldu. Diğer 5 örnek ise Alman hükümeti elemanlarının kullanımında yolları aşındırdı.

BMW E1

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

1991 yılına geldiğimizde ise bu sefer BMW, mevcut araçlarını elektrikli yapmak yerine sıfırdan bu altyapıya uygun bir konsepti tanıttı. BMW E1 adındaki bu modeli aslında günümüzdeki BMW i3’ün atası olarak kabul edebiliriz.

Tamamen elektrikli altyapısıyla 240 km menzil ve 120 km/s maksimum hız sunabilen BMW E1, bataryaların neden olduğu ağırlığı gövdesinde kullanılan alüminyum ve plastik sayesinde dengeliyordu. Öndeki böbrek formlu radyatör ızgaralarını açtığınızda karşınıza elektriği tazelemek için bir priz çıkıyordu.

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Tasarımıyla son derece doksanlar kokan BMW E1, tam anlamıyla bir şehir otomobiliydi. 4 kişi için geniş iç mekân ve bagaj da sunabilen aracın kokpitinde sadece gerekli donanımlara yer verilmişti. 2 farklı tasarımda bu girişime şans verilse de ne yazık ki seri üretime asla adım atamadı. Buna sebep olarak yeterince verimli bulunmayan batarya teknolojisi ve yüksek maliyetler öne sürülmüştü.

{773544}

BMW 325 Electric

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

BMW’nin “Uzay Kasa” olarak anılan E36 kasa kodunun, elektrikli bir versiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Açıkçası biz de tam hatırladık diyemeyiz. Buna sebep olarak da, 1992-1997 yılları arasında sadece 25 adet üretilmesini gösterebiliriz.

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

BMW 325 Coupe üzerinden yollara çıkarılan bu test otomobillerinin ilk örneklerinde sodyum-nikel klorür bataryalara yer verilirken, ilerleyen yıllarda daha yeni nesil olarak adlandırabileceğimiz nikel-kadmiyum bataryalara görev verildi. 135 km/s maksimum hıza ulaşabilien araçlar, 150 km menzil sağlayabiliyorlardı.

BMW 1 Serisi ActiveE

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

BMW’nin EfficientDynamics felsefesinin iyice kendini gösterdiği dönemlerde markanın boyut olarak en küçük araçlarından 1 Serisi Coupe üzerinden de bir elektrikli denemesi yapıldı. İlk elektrikli BMW olan 1602e’nin varisi gibi algılanan bu aracın uzantısı bu sefer sadece “e” değil “ActiveE” idi. 2012 yılında bin adetin üstünde BMW 1 Serisi ActiveE, Amerika, Avrupa ve Çin olmak üzere kiralanarak yollara çıktı. Bu son denemenin ardından artık tamamen elektrikli bir otomobil almaya dünya hazır mıydı?

{773426}

BMW i3

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

2013 yılına geldiğimizde ise artık BMW, seri üretim bir elektrikli otomobili yani BMW i3’ü satışa sunarak büyük bir devrime imza attı. Tamamen yeni bir platformda, karbon-fiber bir kabuktan oluşan BMW i3, markanın elektrikli araçlarının gelecekteki tasarımlarının da nasıl diğer modellerden ayrılacağını gösteriyordu. İnce tabanlı lastikleri sürtünmeyi azaltan BMW i3, elektrikli otomobillerin çevre dostu olmaya çalışırken sıkıcı görünmemesi gerektiğinin kanıtıydı. Son derece karakteristik olan aracın arka kapıları geriye doğru açılıyordu. Çok geniş iç mekanda adeta bir loca atmosferi yaratan dekorasyon, geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyordu.

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Günümüzde üretimi devam eden BMW i3, i3s adındaki daha yüksek performans sunabilen bir versiyona da sahip. Son derece yüksek sürüş keyfi sunan BMW i3 ayrıca çok pratik bir şehir otomobili. Zamanla 130 km olan menzil opsiyonları günümüzde 250 km’ye kadar arttırılabiliyor.

BMW i8

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Elektrikli BMW modellerinden bahsederken ikonik i8’i unutmak olmazdı. Aslında hibrit bir spor otomobil olan BMW i8, dünyanın kendi alanında ilkleri barındıran devrimsel bir ulaşım aracıydı. 1.5 litrelik içten yanmalı motorunu devreye sokmadan tamamen elektrikli de kullanılabilen bu çok havalı otomobil, kelebek kanatlı kapıları ile bu durumu pekiştiriyordu. Maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılan BMW i8’in 0-100 km/s hızlanması sadece 4.6 saniye sürüyordu. Esas etkileyici değerlerden biri de 80-120 km/s ara hızlanmasıydı ki o da sadece 2.6 saniye sürüyordu. Yaklaşık 6 yılda 20 bin adetin üstüne üretilen BMW i8’in bir de Roadster versiyonu üretildi.

BMW iX3

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Görünümü ile BMW X3’ü andırabilir ama bambaşka bir deneyime hazır olun. BMW’nin, yüksek sürüş performansını beşinci nesil BMW eDrive teknolojisiyle birleştiren tamamen elektrikli Yeni BMW iX3 tam şarjla WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC kriterlerine göre 520 kilometre menzil sunabiliyor. BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki ilk SAV modeli olan yeni BMW iX3, 286 HP maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork üreterek 6.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşıyor. Yeni BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşırken, yalnızca 34 dakikada pillerini yüzde 80 oranında şarj ediyor.

BMW’nin Elektrikli Otomobil Geleneği

Yakın gelecekte çok daha fazla sayıda elektrikli BMW modeli göreceğiz. Bunlardan ilki BMW iX3 olacakken, BMW iX modeli de bu yıl içinde elektrikli otomobil gamına katılacak ve markanın elektrikli araçlarındaki tasarım ikonları da sırasıyla yollara çıkacak.

Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan