Edith Piaf 100 Yaşında

 

Edith Piaf 100 Yaşında

Edith Piaf yaşasaydı 2015’te 100 yaşında olacaktı. Sesi, repertuarı, roman gibi yaşamıyla kaldırımların 1.47’lik küçük şarkıcısı Fransız popüler kültürünün simgesi ve dünya çapında bir efsane haline geldi. Bibliothèque nationale de France’taki sergi Piaf’ın yaşamını dört tema altında ele alıyor: “Halkın Kadını”, “Ses”, ”Aşk Marşı (Hymne à l’amour)” ve “Piaf, Bir Fenomen ve Efsane”

Piaf’ın yaşamını ve mirasını kutlayan sergide, fotoğraflar, şarkı sözleri, mektuplar, el yazısı notlar, posterler, filmlerinden bölümler ve ses kayıtlarının yer aldığı 400 parça bulunuyor. İçerisinde en yakın arkadaşlarının fotoğraflarının ve iki dinsel heykelciğin bulunduğu, kendisine bütün turnelerinde eşlik eden kutusu yaşamına dair en derin sırların perdesini aralıyor.

La Vie En Rose

Serginin en önemli parçası, Edith Piaf tarafından giyilen  daha önce hiç sergilenmemiş olan “petite robe noire” ı. Kaldırım Serçesi’nin 1950 ve 60’larda La Vie En Rose ve Je Ne Regrette Rien’i söylerken giydiği “küçük siyah elbisesi”, onun simgesine dönüştü.

Piaf’ın özel eşyaları arasında sergilenen en dikkat çekici parçalardan biri de sanatçının en büyük aşklarından olan Marcel Cerdan’ın boks eldivenleri. Marcel, Piaf’ın ısrarı üzerine bir an once buluşabilmeleri için gemi yolculuğunu değiştirip uçakla New York’tan Paris’e gelirken uçak kazasında yaşamını yitirmişti.

Edith Piaf’ arkadaşı Jacques Bourgeat’yla karşılıklı yazılmış yüzlerce mektup da önceden sergilenmemiş parçalardan sadece bir kısmı. 1936 tarihli mektupta Piaf –birsürü yazım hatasıyla- kariyerine konsantre olmak için sevgililerinden ayrılmaya olan niyetini belirtiyor.

BnF’de 23 Ağustos’a kadar sürecek sergi aracılığıyla ziyaretçiler; sokak şarkıcısı bir anne ve cambaz babanın “kaldırım serçesi” kızının; nasıl eşsiz ve dünya çapında hayranlık duyulan bir sanatçıya dönüştüğünü keşfedebilecekler.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular